Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowo-techniczna na Politechnice w Rybniku. Minister Piotr Pyzik o bezpieczeństwie i transformacji energetycznej

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wystąpienie ministra Pyzika wpisało się w trwającą na rybnickim oddziale Politechniki Śląskiej konferencję naukowo-techniczną.
Wystąpienie ministra Pyzika wpisało się w trwającą na rybnickim oddziale Politechniki Śląskiej konferencję naukowo-techniczną. Piotr Chrobok
W rybnickim oddziale Politechniki Śląskiej odbywa się konferencja naukowo-techniczna dotycząca energii, środowisku i rozwojowi. Jej częścią było wystąpienie ministra Piotra Pyzika, który poruszył tematy bezpieczeństwa i transformacji energetycznej w polskim i europejskim kontekście.

Konferencja naukowo-techniczna na Politechnice w Rybniku. Minister Piotr Pyzik o bezpieczeństwie i transformacji energetycznej

Energetyce: bezpieczeństwu energetycznemu, a także trwającej transformacji energetycznej poświęcone było wystąpienie ministra Piotra Pyzika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnika ds. dialogu społecznego, podczas trwającej w Rybniku na tamtejszym oddziale Politechniki Śląskiej, konferencji naukowo-technicznej: "Energia, środowisko, eksploatacja kopalin i zrównoważony rozwój".

Jak wskazuje minister Pyzik, obecna sytuacja energetyczna z powodu wywołanej przez Rosję wojny jest trudna do opanowania. - Rosyjska agresja wpłynęła na wiele aspektów związanych z polityką energetyczną. Spowodowała wzrost znaczenia drugiej płaszczyzny polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej. To jest: bezpieczeństwa energetycznego i jego zapewnienia przez większą dywersyfikację i zwiększenie stopnia niezależności Unii Europejskiej od importu surowców energetycznych - zauważył Piotr Pyzik, dodając, że wojna zmieniła też myślenie o bezpieczeństwie energetycznym.

- Atak Rosji na Ukrainę spowodował globalny kryzys energetyczny i dobitnie dał do zrozumienia, że bezpieczeństwo energetyczne należy budować na własnych źródłach wytwórczych i współpracy z zaufanymi partnerami - podkreślał minister Pyzik.

W ocenie podsekretarza stanu MAP, takie działania w energetyce - dotyczące dywersyfikacji dostaw surowców, żeby uniezależnić się od Rosji - od początku swojej władzy prowadzi rząd Zjednoczonej Prawicy, który mianuje je nawet jednym z fundamentów jej rządów.

- Politykę dywersyfikacji realizowały i dalej realizują spółki skarbu państwa poprzez inwestycję w infrastrukturę oraz zawieranie nowych kontraktów z partnerami z: Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Kataru, czy Arabii Saudyjskiej - zaznaczył Piotr Pyzik, który dodał, że było to podyktowane tym, iż Rosja wykorzystywała i nadal wykorzystuje surowce jako narzędzie do wpływania na politykę, wywieranie presji na inne kraje.

Pyzik: "Krajowy system energetyczny musi dysponować odpowiednimi zdolnościami wytwórczymi, gwarantującymi niezawodność dostaw energetycznych zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości"

Z kolei jeśli w kwestii transformacji energetycznej, ta według ministra Pyzika może być w najbliższym czasie niełatwa. Utrudnieniem w przebudowie systemu elektroenergetycznego - idącego w parze z transformacją - będzie niestabilność rynku surowców i energii, jaką spowodowała wojna.

- Niezbędnym elementem jest zapewnienie szybkiego uniezależnienia krajowej gospodarki od importowanych paliw kopalnych z Rosji oraz innych krajów objętych sankcjami gospodarczymi - mówił Piotr Pyzik, który podkreśla, że trwająca transformacja systemu energetycznego musi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz efektywność ekonomiczną w perspektywie następnych dziesięcioleci, przez co musi być oparta o źródła odporne na destabilizację.

- Nic co może być szybko zdestabilizowane, nie jest w stanie tworzyć systemu w dłuższej perspektywie czasu. Krajowy system energetyczny musi dysponować odpowiednimi zdolnościami wytwórczymi, gwarantującymi niezawodność dostaw energetycznych zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości - tłumaczył podsekretarz stanu MAP.

Minister Pyzik: polska gospodarka przejdzie z węgla na OZE i atom

Jak powiedział minister Pyzik, jeśli chodzi o polską energetykę i polską gospodarkę będzie ona jeszcze do czasu zakończenia transformacji energetycznej wykorzystywała węgiel. - Węgiel w pewnej mierze będzie paliwem przejściowym w procesach transformacji energetycznej, z którego polska gospodarka bezpośrednio przejdzie na Odnawialne Źródła Energii i atom. Bloki jądrowe, jako niezawodne źródła energii wpływają na stabilność wytwarzania energii przy zerowej emisji zanieczyszczenia powietrza - wyjaśniał minister Pyzik.

- W średnioterminowej perspektywie może się także pojawić możliwość wykorzystania SMR-ów, czyli małych reaktorów jądrowych w ciepłownictwie systemowym i przemyśle. Spółki z udziałem skarbu państwa, takie jak ORLEN, aktywnie pracują nad uruchomieniem w Polsce pierwszych SMR-ów jeszcze w tej dekadzie - przekazał Piotr Pyzik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto