Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karolinki w Czerwionce wręczone. Kogo nagrodzono w tym roku?

Barbara Kubica
W Czerwionce wręczono Karolinki
W Czerwionce wręczono Karolinki ARC
Karolinki w Czerwionce wręczone. Mowa oczywiście o tradycyjnych, gminnych nagrodach, przyznawane za promocję gminy, pracę na rzecz jej rozwoju. Kto otrzymał wyróżnienia w tym roku? Zobaczcie.

Karolinki w Czerwionce wręczone. Kogo nagrodzono?

Karolinki w Czerwionce: W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym już po raz dziewiętnasty wręczono Karolinki. Wyróżnienie to przyznawane jest corocznie za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W tym roku kapituła rozpatrywała 24 wnioski, w tym 18 złożonych w latach 2003-2014 oraz 6 wniosków tegorocznych.
- Po roku 1990, a więc od czasu powołania samorządu terytorialnego, zaczęły pojawiać się propozycje, dyskusje, aby w naszej gminie ustanowić specjalne wyróżnienie dla osób, które pracują na rzecz rozwoju Czerwionki-Leszczyn. W tym roku już po raz dziewiętnasty mamy zaszczyt docenić tych, którzy rozsławiają naszą gminę i działają na jej rzecz. W gronie laureatów nagrody znajdują się wybitne osoby - profesorowie, ambasadorowie, ale także ci, których nasi mieszkańcy doskonale znają z codziennych kontaktów, wybitnie zaangażowani, oddani gminie społecznicy, także przedsiębiorstwa czy instytucje - wszystkich laureatów łączy praca dla dobra naszej miejscowości czy podejmowana lokalnie, czy też nawet poza granicami kraju – podkreślił przewodniczący Kapituły – burmistrz Wiesław Janiszewski.

Statuetka Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.

W latach 1997 -2014 statuetką Karolinki zostało wyróżnionych już 127 laureatów. W tym roku, decyzją Kapituły, wyróżniono: Gustawa Dziadka, Janusza Jaśka, Zbigniewa Nowaka, Tadeusza Otrembę, Henryka Radwana, Krystiana Wyleżoła oraz Zespół Wokalno-Instrumentalny „ Światło”. Wydarzenie uświetnił koncert Zbigniewa Wodeckiego, zakończony owacjami na stojąco.


Gustaw Dziadek

Urodził się we wrześniu 1939 roku w Dębowcu na Ziemi Cieszyńskiej. Tam uczęszczał do szkoły powszechnej, a następnie do Państwowego Liceum Pedagogicznego w Cieszynie. Jest absolwentem Studium Nauczycielskiego w Katowicach. Z wykształcenia jest nauczycielem matematyki i fizyki. Pracę zawodową rozpoczął w roku 1952 jako nauczyciel na terenie dawnego powiatu rybnickiego. W latach 1958 – 1963 był kierownikiem Referatu Ogólnego w Inspektoracie Oświaty w Rybniku, a od roku 1963 do 1971 kierował Szkołą Podstawową w Książenicach. Od roku 1972 był nauczycielem Szkoły Podstawowej nr 3 w Leszczynach, a w latach 1975 -1985 pełnił funkcję dyrektora tej szkoły.

Janusz Jasiek
Jest mieszkańcem Czerwionki-Leszczyn od urodzenia. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej, a później do Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy KWK „Dębieńsko”. W latach 1977 -1990 pracował w miejscowej kopalni na stanowisku elektromechanika, a od roku 1990 prowadzi działalność gospodarczą. W roku 1976 złożył zobowiązanie instruktorskie i nieprzerwanie do dnia dzisiejszego działa w Związku Harcerstwa Polskiego. Do tego czasu pełnił w harcerstwie szereg funkcji i wychował wielu młodych harcerzy. Obecnie jest komendantem Hufca ZHP Czerwionka-Leszczyny.

Zbigniew Nowak
Urodził się w sierpniu 1939 roku w Czuchowie, w rodzinie górniczej. Po ukończeniu szkoły podstawowej został uczniem Śląskich Zakładów Technicznych. Studia wyższe ukończył na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pracę zawodową rozpoczął z tak zwanego „nakazu pracy” w Hucie Baildon. Następnie pracował jako inżynier w Oddziale Konstrukcji Maszyn Elektrycznych w Katowicach, a później w Oddziale Pomiarów i Automatyki Rybnickiego Okręgu Węglowego i u jego następców prawnych. Jego aktywność społeczna na rzecz mieszkańców Czerwionki-Leszczyn rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Był trzykrotnie radnym gminy i miasta i przez około 30 lat przewodził pracy działaczy z terenu dzielnicy Czuchów. W roku 1985 wspólnie z Radą Dzielnicy Czuchów udało mu się doprowadzić do modernizacji Koksowni „Dębieńsko”, co znacznie wpłynęło na poprawę jakości powietrza w strefie oddziaływania tego zakładu.

Tadeusz Otremba

Urodził się w marcu 1948 roku w Bełku. Tam też mieszka do chwili obecnej. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w roku 1971 uzyskał tytuł magistra filologii polskiej. Pracę zawodową rozpoczął w roku 1971 w Technikum Górniczym w Rybniku jako nauczyciel języka polskiego. Był też nauczycielem w klasach Technikum Górniczego dla Pracujących przy Zasadniczej Szkole Górniczej w Czerwionce-Leszczynach przygotowujących kadry dozoru górniczego dla okolicznych kopalń. W roku 1980 został powołany przez Ministra Oświaty i Wychowania na stanowisko Inspektora Oświaty i Wychowania w Orzeszu. Od 1 września 1984r. przez 18 lat był dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Rybniku. W tym czasie wchodzące w skład Zespołu Liceum im. Hanki Sawickiej było postrzegane jako renomowana placówka oświatowa. Znalazło się wśród dziesięciu najlepszych liceów matematyczno-fizycznych w Polsce.

Henryk Radwan
Dzieciństwo spędził w Kochłowicach (dziś dzielnica Rudy Śląskiej). Szkołę średnią ukończył w Opolu. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Kato-wicach. Był księgowym w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu i Blachowni Śląskiej. W roku 1961 przeprowadził się do Czerwionki-Leszczyn, gdzie rozpoczął pracę w Kopalni Węgla Kamiennego „Dębieńsko” jako planista, a następnie pracował na stanowiskach ekonomisty w dziale analiz, a później w dziale naukowo-technicznym. Prawie od początku swego pobytu na tutejszym terenie dał wyraz swojej aktywności społecznej na rzecz mieszkańców gminy i miasta. W roku 1962 rozpoczął działalność w miejscowym Pracowniczym Ogrodzie Działkowym podejmując się roli skarbnika. W latach 1996 -2014 był księgowym Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Czerwionce. Obecnie ponownie jest skarbnikiem tego Ogrodu.

Krystian Wyleżoł
Urodził się w lipcu 1949 roku w Stanowicach. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. W roku 1968 zdał egzaminy maturalne w Liceum im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Jest absolwentem Studium Nauczycielskiego w Katowicach. Jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zasadniczej Szkole Górniczej przy KWK „Dębieńsko” rozpoczął studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach uzyskując tam tytuł magistra. Pracę w zawodzie nauczyciela kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym i w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach do roku 1999, przechodząc następnie na emeryturę. W roku 1968 został współzałożycielem Ludowego Klubu Sportowego „Ruch” Stanowice, którego był prezesem do 1971r. W latach 1992 – 2012 był członkiem Rady Sołeckiej w rodzinnej miejscowości. Pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej. Jest jednym z inicjatorów i współzałożycieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którym kieruje od chwili powstania.

Zespół Wokalno-Instrumentalny „ Światło”

Powstał w lutym 2004 roku z inicjatywy Krystyny Zaskórskiej, która zebrała wówczas w Domu Kultury w Leszczynach grupę młodzieży muzycznie uzdolnionej, pragnącej grać i śpiewać pieśni o Bogu, miłości, przyjaźni i dobru. Soliści Zespołu są laureatami Wojewódzkich Prezentacji Dzieci i Młodzieży w Gliwicach, Festiwali Młodzieży Szkolnej w Rybniku, Wojewódzkich Festiwali Młodzieży Szkolnej w Częstochowie, Śląskiego Festiwalu Młodych „Helikon”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto