Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karolinki w Czerwionce: Kto otrzymał wyróżnienia?

Barbara Kubica
Wręczenie Karolinek w Czerwionce-Leszczynach
Wręczenie Karolinek w Czerwionce-Leszczynach ARC UMiG
Karolinki w Czerwionce-Leszczynach już wręczona. Mowa oczywiście o prestiżowych wyróżnieniach przyznawanych w gminie za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta.

Karolinki w Czerwionce-Leszczynach: Kto w tym roku otrzymał te wyróżnienia?

Karolinki w Czerwionce już wręczone. Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się uroczystość wręczenia honorowych wyróżnień - statuetek "Karolinka" - przyznawanych corocznie za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Rada Miejska ustanowiła to wyróżnienie 21 listopada 1997 roku. - Już po raz osiemnasty mamy więc zaszczyt docenić tych, którzy rozsławiają naszą gminę i działają na jej rzecz. Dedykujemy Karolinkę tym, którzy działają na terenie Czerwionki-Leszczyn, tworzą jakość miejscowości i rozsławiają tę gminę. Chcemy także pamiętać o tych, którzy się tu urodzili, a koleje życia sprawiły, że mieszkają obecnie poza naszą gminą, jednak wciąż o Czerwionce-Leszczynach pamiętają i naszą gminę promują. Za wszystko, co dla naszej małej ojczyzny poszczególne osoby robią należą się ogromne podziękowania – podkreślił burmistrz Wiesław Janiszewski, który był także przewodniczącym kapituły przyznającej nagrody.

W tym roku statutki Krolinki trafiły w ręce 5 wyróżnionych. Wybrano ich spośród 25 nominowanych. Nagrody otrzymali:
- Prof. Andrzej Gamian
W roku 2003 otrzymał tytuł profesora nauk biologicznych, a w roku 2006 profesora nadzwyczajnego Akademii Medycznej we Wrocławiu. W roku 2008 został profesorem zwyczajnym obecnego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jest autorem prawie 30 patentów w zakresie immunochemii, szczepionek, testów diagnostycznych i glikobiologii. Jest współodkrywcą szczepionki przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych, metod oznaczania endotoksyn i oczyszczania bakteriofagów.
Pomimo zamieszkiwania we Wrocławiu, z którym jest związany zawodowo, ogromną uwagę przywiązuje do podtrzymania kontaktów z ziemią, na której się urodził i wychował. Jest orędownikiem podkreślania ogromnej roli jaką mogą odegrać fundusze unijne w przekształcaniu i rozwoju Śląska. Jest zwolennikiem tworzenia platformy współpracy i partnerstwa dla instytucji nauki, instytucji badawczo-rozwojowych, uczelni wyższych oraz lokalnego przemysłu – zainteresowanych rozwojem tych ziem.


Jadwiga Kowalska

Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczyciel wychowania muzycznego i muzyki w szkołach podstawowych w Dębieńsku. Była także członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej grając na wiolonczeli. Po trzydziestu latach pracy zawodowej przeszła na emeryturę. Do roku 2012 prowadziła społecznie zespół artystyczny w Gimnazjum Nr 6, który uświetniał swoimi występami uroczystości szkolne i imprezy środowiskowe na terenie całej gminy. Aktualnie prowadzi chór parafialny przy Kościele św. Jerzego w Dębieńsku.

Koło Gospodyń Wiejskich w Stanowicach
Powstało w styczniu 1964 roku z inicjatywy nieżyjącej już Balbiny Więcek - nauczycielki Szkoły Podstawowej w Stanowicach. Wyraźny rozwój swej działalności zanotowało w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku . Liczyło wówczas ponad 60 członkiń.

Głównym celem Koła jest integracja kobiet, praca społeczna na rzecz sołectwa i gminy, a także współpraca ze wszystkimi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na tym terenie. Do podstawowych działań zaliczyć należy podnoszenie poziomu funkcjonowania gospodarstw domowych, propagowanie zdrowej żywności oraz wymianę doświadczeń organizacyjnych. W styczniu tego roku Koło obchodziło 50-tą rocznicę swojego powstania.

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Czerwionce-Leszczynach
1 grudnia 1989 roku ksiądz biskup Gerard Bernacki, poświęcając małą kaplicę w Czerwionce, ogłosił erygowanie tymczasowej parafii, której administrację powierzono ks. Andrzejowi Morawskiemu, a który jednocześnie otrzymał zadanie wybudowanie nowego kościoła. Od sierpnia 1992 roku, dekretem Metropolity Katowickiego Arcybiskupa Damiana Zimonia, proboszczem i budowniczym nowego kościoła został ks. Jan Piontek pochodzący z Książenic, który przybył do Czerwionki z kapłańskim ośmioletnim doświadczeniem z parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie. Parafia liczy ponad 3.600 wiernych i jest jedną z jedenastu parafii dekanatu dębieńskiego w Archidiecezji Katowickiej. 1 grudnia tego roku parafia obchodziła 25-lecie powstania.

Katarzyna Grzegorzek
Urodziła się w styczniu 1969 roku w Knurowie. Jest mieszkanką Bełku. Pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach jako starszy instruktor. Jest animatorem kultury, nauczycielem tańca, choreografem. W roku 1992 rozpoczęła pracę w Domu Kultury w Leszczynach zakładając tam Formację Taneczną Zygzak. Od tej pory wychowuje artystycznie już drugie pokolenie młodych tancerzy, a ostatnio także młodych instruktorów tańca.
Sukcesy ostatnich lat to zdobycie 19 medali Mistrzostw Polski, jeden medal Mistrzostw Europy oraz trzy medale Mistrzostw Świata Mażoretek w Pradze, gdzie Zygzak zdobył wicemistrzostwo świata, a Mały Zygzak został mistrzem świata w roku 2013 oraz wicemistrzem świata w tym roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czerwionkaleszczyny.naszemiasto.pl Nasze Miasto