Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karny kopciuch w ocenie psychologa. Zawstydzenie, piętnowanie… Edukacja najważniejsza

Patryk Osadnik
Najważniejsze jest edukowanie społeczeństwa, że personalne wybory szkodzą nam wszystkim - mówi dr Teresa Sikora z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego
Najważniejsze jest edukowanie społeczeństwa, że personalne wybory szkodzą nam wszystkim - mówi dr Teresa Sikora z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego arc
Karny kopciuch budzi emocje. Większość normalnych ludzi wie, że nie możemy wzajemnie się zabijać trucizną z kominów, lecz jest też mnóstwo pytań: co zrobić, gdy nie stać mnie na lepsze ogrzewanie, jak załatwić remont instalacji, gdzie kupić piec? A także: czy piętnowanie zachowań nieekologicznych w ramach akcji to na pewno najlepszy pomysł? Rozmawiamy ze specjalistką.

Dr Teresa Sikora z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego zwraca uwagę, że czasami spotyka się z ludźmi, którzy uważają, że smog to wymysł, bzdura wymyślona przez ekologów, żeby napychać kieszenie firm zajmujących się produkcją bardzie ekologicznych rozwiązań.

- Koronny argument brzmi: „Kiedyś na Śląsku dymiły dziesiątki kopalń i żadnego smogu nie było”… Takie myślenie należy wyplenić

– zastrzega dr Sikora.

Z psychologicznego punktu widzenia w Karnym kopciuchu mamy bodziec zawstydzenia. Naklejka oraz dołączone do niej materiały mogą w pewien sposób odcisnąć piętno na osobie, która je otrzymuje. To sprawi, że zastanowi się nad tym, co wrzuca do pieca, jakiej klasy to palenisko i dlaczego warto podejść do tego tematu ekologicznie.

Ale dr Sikora zwraca jednocześnie uwagę, że może to być „przyczynek do agresji”.

– Dlatego najważniejsze jest edukowanie społeczeństwa, że personalne wybory szkodzą nam wszystkim

- podkreśla.

Tak też robimy. Edukujemy. Naklejka w trzecim etapie akcji „Karny kopciuch” to ostateczność i straszak. Prowadzimy akcje w dla dobra społecznego i w poczuciu bezradności w walce z ludźmi, którzy nic sobie nie robią z tego, że zabijają sąsiadów, swoje dzieci, swoich rodziców (i siebie, ale to najwyraźniej im nie przeszkadza).

CZYTAJ WIĘCEJ. Rodzina Musiołów z Rybnika ujawnia rachunki za grzanie. Jakie są koszty? To pozytywny przykład. AKCJA KARNY KOPCIUCH

- Skąd może wziąć się agresja? Z poczucia niesprawiedliwości i niezrozumienia – doprecyzowuje dr Teresa Sikora z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Poczucie niesprawiedliwego napiętnowania zrodzi się w ludziach, którzy po prostu nie mają świadomości, że spalanie słabej jakości paliw w równie słabej jakości piecach jest złe.

Dr Sikora dodaje. - Z psychologicznego punktu widzenia mamy takie pojęcie, jak internalizacja norm. Działania uświadamiające, uczące, które pozwolą na wypracowanie jakiejś normy, przyniosą oczekiwane efekty. Oczywiście są to działania długoterminowe, które wymagają wielu lat pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ogrzewanie domu gazem tańsze niż węglem? To możliwe

Dlatego edukujmy, edukujmy, edukujmy. Już pokazujemy, że grzanie ekologiczne nie musi być bardzo drogie, uczymy priorytetyzowania naszych budżetów domowych, wspólnie zastanawiamy się nad tym, jak zrobić, by wydatek na ekologię był ważniejszy niż jedne wakacje czy nowy samochód. W akcję zainicjowaną przez portal rybnik.com.pl włącza się coraz więcej rybniczan. Partnerami akcji są Dziennik Zachodni oraz NaszeMiasto.pl, ostatnio dołączyła Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

- Jednym ze skutecznych narzędzi walki ze smogiem jest edukacja i oddolne inicjatywy - obywatelskie. Dlatego patronujemy tej akcji – tłumaczy Tomasz Zjawiony, prezes RIG-u.

Zapraszamy do dyskusji.

Akcja Karny Kopciuch

O co chodzi w akcji edukacyjnej Karny Kopciuch (którą wymyślił portal rybnik.com.pl i do której dziennikzachodni.pl i rybnik.naszemiasto.pl się przyłączyły)? Przyjmujemy na karnykopciuch.pl zgłoszenia dotyczące domów, które zatruwają okolice. Podejmujemy - niepublicznie - następujące kroki.

1. Krok. Edukujemy.

- Przesyłamy materiały o wpływie smogu na zdrowie i życie
- Zachęcamy do wymiany źródła ciepła
- Przedstawiamy możliwości dofinansowania źródła ciepła

2. Krok. Kontrolujemy.

Jeśli działania podjęte w pierwszym kroku nie przyniosą żadnych efektów – kontrolujemy.
- Informujemy o uciążliwej działalność obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska)
- Weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli

3. Krok. Piętnujemy.

Jeśli działania podjęte w kroku drugim nie przyniosą żadnych efektów, w ostatecznych sytuacjach piętnujemy.
- Adres posesji umieszczamy na mapie kopciuchów
- Wszczynamy zgodną z prawem procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła

Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch:
AKCJA KARNY KOPCIUCH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto