Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapusta chroni przed rakiem

(maz)
Kapustę doceniano już przed wiekami. Wikingowie i Tatarzy zabierali jej zapasy na długie wyprawy wojenne, by dłużej cieszyć się zdrowiem. Musiało w niej coś być skoro Instytut Żywienia Akademii Nauk ZSRR ustalił, iż jej ...

Kapustę doceniano już przed wiekami. Wikingowie i Tatarzy zabierali jej zapasy na długie wyprawy wojenne, by dłużej cieszyć się zdrowiem. Musiało w niej coś być skoro Instytut Żywienia Akademii Nauk ZSRR ustalił, iż jej udział w średnim rocznym spożyciu warzyw nie powinien być niższy niż 27,5 proc. Okazało się bowiem, że kapusta chroni przed rakiem.

Roger Metelski w swojej publikacji poświęconej temu zagadnieniu szeroko analizuje wpływ kapusty na zdrowie. Otóż dowiedziono niedawno, że zawiera ona czynnik, który zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Równocześnie doktor Tsuneo Kada z Japońskiego Instytutu Genetyki wykazał, iż świeży sok z kapusty hamuje rakotwórcze działanie dymu tytoniowego. Nie oznacza to rzecz jasna, że od dziś kończą się obawy nałogowych palaczy. Faktem jest, że już w 1978 roku Journal of the National Cancer Institute ogłosił, że ludzie stroniący od kapusty częściej zapadają na nowotwory.

Szczególnie ciekawa w literaturze "kapustnej" jest pozycja dr. Donalda M. Germana z Uniwersytetu Missouri pt.: "Dieta przeciwrakowa". Autor dowodzi, że gotowana na parze zachowuje więcej ze swych bogatych składników, a spożywana regularnie zapobiega wielu schorzeniom.

Kapusta to również rewelacyjny lek na wrzody. Dr Garmett Cheney z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Stanforda uznał, że jedna szklanka soku z kapusty wypijanego codziennie przez jego pacjentów znacznie przyśpieszyła leczenie wrzodów. Jako jedna z nielicznych roślin kapusta posiada przeciwwrzodową witaminę U (od Ulcer - po angielsku wrzód).

Warto pamiętać, że łatwiej przyswajalną postacią kapusty jest tzw. wersja niemiecka, czyli kapusta kiszona. Otóż okazuje się, iż w wyniku fermentacji w kapuście wytwarza się kwas mlekowy, który pozwala utrzymać w jelitach poziom flory bakteryjnej na właściwym poziomie. Ponadto wersja kiszona posiada właściwości zwalczające infekcje. Potrafi zwalczyć gronkowce złociste, prątki gruźlicy i kilka innych bakterii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto