Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalendarz z przedwojennym Rybnikiem na 50-lecie Muzeum w Rybniku [ZDJĘCIA]

Aleksander Król
Aleksander Król
Takiej publikacji jeszcze nie było! Duży kalendarz ścienny z powiększonymi pocztówkami z przedwojennego Rybnika wydało właśnie rybnickie Muzeum z okazji przyszłorocznego jubileuszu 50-lecia istnienia placówki.

Takiej publikacji jeszcze nie było! Duży kalendarz ścienny z powiększonymi pocztówkami z przedwojennego Rybnika wydało właśnie rybnickie Muzeum z okazji przyszłorocznego jubileuszu 50-lecia istnienia placówki.

Jak narodził się pomysł na taki kalendarz?
- Na czym polega muzealnictwo? Współcześnie każdemu muzea kojarzą się jako przepiękne ekspozycje, multimedialne centra gdzie wszystko miga, jest dużo nowinek technicznych, dużo rekonstrukcji. Bardzo wiele muzeów działa na tej zasadzie, że tworzy rekonstrukcje, atrapy, często wyposażone w elementy oryginalne ale są to wizualne wystawy. Niewiele ma to wspólnego z taką rzeczywistą, szarą pracą muzealniczą, o której tylko muzealnicy i zainteresowani wiedzą. Nasza działalność bazuje przede wszystkim na zbiorach - mówi Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku.

- Chcemy przypomnieć społeczeństwu, że naszą rolą jest nie tylko to, co jest najbardziej widoczne - wystawy, działalność wydawnicza, tworzenie historii, monografie, opracowania, ale przede wszystkim bazowanie na zbiorach - mówi Kloch.

Tłumaczy, że jednym z takich elementów, może banalnych, ale ważnych są pocztówki z przeszłości.

- Ten kalendarz obejmuje pocztówki będące wszystkie w naszych zbiorach. Nie korzystamy z materiałów internetowych, wypożyczonych, prywatnych. Pocztówek mamy kilkaset, a w kalendarzu znalazło się 13 pejzaży starego Rybnika - mówi Kloch.

To drugi kalendarz, jaki wydało muzeum w Rybniku, choć pierwszy tak duży. Poprzedni dotyczył widoków przemysłowych. - Tym razem nie chcieliśmy się skupiać na wyłącznie na przemyśle, ale pokazać stary Rybnik sprzed 100 lat. Każda z tych kart podpisana jest w ten sposób, że znajduje się polski opis widoku, data , miejsce, oraz opis z oryginalnego zapisu. W ten sposób 12 kart ma również opis w języku niemieckim, a ostatnia z grudnia choć była wydana w czasach pruskich to ma już nadruki polskie.

Dzięki kalendarzowi można cofnąć się do przeszłości i zobaczyć jak wyglądało miasto przed wojną. Na przykład pierwsza pocztówka ze stycznia pokazuje okolice Halo!Rybnik, gdzie zabudowa jest wtedy jeszcze mała. Wielkie kamienice datowane są dopiero na końcówkę XIX wieku i pierwsze lata XX wieku.

Ciekawostką jest to, że wszystkie przedwojenne pocztówki to przedstawienia poziome. W zbiorach nie znaleziono żadnej pionowej.
Dlatego pionowa pocztówka na pierwszej stronie to wycięty kadr.

– Nie ma z czasów przed wojny światowej pocztówki w pionie. Mamy kontakt z największym zbieraczem pocztówek, których ma ich od nas więcej o około 450. Dzięki temu wiemy, że powstało około 1000 1100 pocztówek Rybnika i okolicy - dodaje Kloch.

- Na podstawie tych widoków chcemy przypomnieć mieszkańcom, że muzea to przede wszystkim zbiory - dodaje Kloch.

Ks. Emil Drobny zostanie patronem muzeum?

Publikacja przypomina też ważne postaci związane z muzealnictwem rybnickim.
Na stronie 2 kalendarza znajduje się krótki rys historyczny placówki.
- Kalendarz przybliża ludzi , którzy współtworzyli nasze muzeum. Pojawiają się tu osoby poprzednich kierowników, twórców przede wszystkim pana Ryszarda Wenglorza, który był pierwszym społecznym modus vivendi całej sprawy i pierwszym i jego następców kierowników placówki - mówi Kolch. Przypomina się tu m.in. o pani Irenie Bukowskiej-Floreńskiej , dziś emerytowanej pani profesor Uniwersytetu Ślaskiego, badacza etnografii górnośląskiej.

Jest też mowa ks. Emilu Drobnym...

- Staramy się aby nasze muzeum jak wiele placówek muzealnych miało swojego patrona. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale razem z panem prezydentem Piotrem Kuczerą zdecydowaliśmy, że osoba księdza Emila Drobnego rybnickiego duchownego, ale przede wszystkim z naszego punktu widzenia zbieracza kolekcjonera i muzealnika, który założył pierwsze trwałe zbiory muzealne na terenie Rybnika, istniejące do wybuchu wojny przez kilka lat, badacza przeszłości Rybnika, tradycji i kultury, byłaby świetnym patronem. Jego działalność międzywojenna jest godna podziwu. Ale kwestia patronatu to wciąż sprawa przyszłości - dodaje Kloch.

- Poprzez kalendarz z pocztówkami chcieliśmy uczcić 50-lecie Muzeum w Rybniku, które będziemy obchodzić wiosną 2020 roku. Wcześniej działaliśmy jako zbiory muzealne ziemi rybnicko – wodzisławskiej. Chcieliśmy poprzez ten jubileusz jakoś społeczeństwu przybliżyć, przypomnieć że w Rybniku mamy muzeum. Niektórzy mieszkańcy jeszcze nigdy u nas nie byli, lub byli raz w życiu jako dziecko - mówi Kloch.

Dodaje, że w kalendarzu jest też fragment statusu muzeum.
- Często nasza działalność jest postrzegana przez pryzmat tego, co się dzieje obecnie – obecnie dzieje się to że mamy zbiory których ciągle doglądamy, czyścimy, prowadzimy konserwacje. Mamy sporo grup wycieczek szkolnych - to element edukacji. I właśnie poprzez te dwie rzeczy - edukację i zbiory często ratowane przez mieszkańców od zagłady, spełniamy tę ważną rolę - mówi Kloch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto