Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Juliusz w Rybniku: dawne strzykawki, ręka jak u Freddiego Krueger'a i pokój doktora Rogera z piekła rodem. Wejdźcie z nami do środka

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Rybnik: W pawilonie Rafała na terenie Juliusza powstaje muzeum farmacji
Rybnik: W pawilonie Rafała na terenie Juliusza powstaje muzeum farmacji BKK
Juliusz w Rybniku: Zajrzeliśmy do budynku Rafał znajdującego się na terenie poszpitalnego kompleksu Juliusz w Rybniku, w którym powstaje muzeum farmacji. Są tam podarowane przez medyków i szpitale strzykawki sprzed dekad, ręka jak u Freddiego Krueger'a i cały czarny pokój doktora Rogera. Trochę jakby z piekła rodem. Co jeszcze? Cała masa interaktywnych urządzeń, imitacje sal operacyjnych. Zajrzyjcie z nami do wnętrza muzeum.

Juliusz w Rybniku: Rafał na finiszu, powstaje tam muzeum

Udało nam się zajrzeć do wnętrza budynku Rafał na terenie poszpitalnego kompleksu Juliusz w Rybniku. W zabytkowym gmach powstaje muzeum farmacji i medycyny. Ma być gotowe mniej więcej w połowie roku. Jak zapowiadają urzędnicy ma to być interaktywne muzeum, z mnóstwem ekranów dotykowych, urządzeń doświadczalnych, a nie tylko nudnymi gablotami. Choć tych też nie brakuje. Ułożono w nich bowiem narzędzia chirurgiczne sprzed dekad, stare strzykawki i całe mnóstwo dawnego sprzętu medycznego. Ale to nie wszystko - bo z Juliuszu jest też sala przypominająca wnętrze naczyń krwionośnych, sala operacyjna, tomograf i mnóstwo innych interaktywnych atrakcji.
Na pewno wrażenie zrobi, odrobinę przerażający, bo wymalowany na czarno i urządzony z dokładnym odwzorowanie gabinet doktora Juliusza Rogera. Są tam stare kozetki, urządzenia do badania wzroku, trochę z piekła rodem.

Budynek Rafał jest remontowany od lipca 20 2019 roku. Wcześniej nie był użytkowany od 2000 roku, kiedy to funkcjonujące tu wcześniej szpitalne oddziały przeprowadziły się do nowego szpitala w dzielnicy Orzepowice. Teraz „Rafał” przechodzi należną mu metamorfozę – z zachowaniem zabytkowego charakteru obiektu zostały wymienione drzwi, okna oraz okładziny podłóg i sufitów. Wymieniono konstrukcję dachu, który pokryto dachówką ceramiczną. Wykonano nowe instalacje: wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji oraz instalacji elektrycznych i słaboprądowych. Dla potrzeb przyszłej wystawy zabudowano demontowalne systemowe okładziny ścienne, w budynku zamontowano również windę. Odrestaurowano istniejącą klatkę schodową ze schodami salowymi i drewnianymi stopnicami oraz stalowymi balustradami z zachowaniem jej zabytkowego charakteru.

Prace remontowe objęły również łącznik pomiędzy pawilonami "Rafał" i "Juliusz", który od strony ul. Klasztornej ma ozdobny charakter. Docelowo w "Rafale" urządzona zostanie przestrzeń wystawiennicza, którą wypełni w przyszłości ekspozycja ilustrująca historię medycyny i farmacji.

Koszt modernizacji budynku to ponad 8,9 mln zł, z czego 5,5 mln zł to dotacja z Unii Europejskiej. Prace na zlecenie miasta wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman z Turzy Śl., DGW Sp. z o.o., z Turzy Śl. i BUDINŻ PB Sp. z o.o. Sp. komandytowa, z Jejkowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto