Jest oświadczenie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego ws. kasacji i kopalni Paruszowiec: "Nie rozpatrujemy sprawy czy też wniosku inwestora"

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
W Rybniku mało kto chce słyszeć o nowej kopalni Paruszowiec
W Rybniku mało kto chce słyszeć o nowej kopalni Paruszowiec arc
Udostępnij:
W odniesieniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej oraz w mediach informacji na temat związku Wojewody Śląskiego z kopalnią Paruszowiec w Rybniku wyjaśniam, iż Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach nie rozpatruje żadnej sprawy czy też wniosku inwestora dotyczącego wspomnianej kopalni - oświadczyła Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego. Urząd podkreśla, że zaskarżenie nie ma żadnego związku z planowaną kopalnią Paruszowiec.

Oświadczenie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego ws. kasacji i kopalni Paruszowiec

Wrócił temat kopalni Paruszowiec. To inwestycja krytykowana przez władze i znaczną część mieszkańców Rybnika. Mało kto chce słyszeć o nowym zakładzie wydobywczym na terenie miasta. Rybniczanie obawiają się m.in. degradacji środowiska, terenów rekreacyjnych, budynków.

Kilka miesięcy temu wydawało się, że temat został zamknięty raz na zawsze. bo sąd administracyjny w Gliwicach uchylił stwierdzoną przez wojewodę nieważność uchwały Rady Miasta Rybnika o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Śląski Urząd Wojewódzki tłumaczył wówczas, że taka uchwała może w przyszłości zablokować przebudowę lub rozwój linii wysokiego napięcia.

Dziś temat wrócił, bo wojewoda domaga się kasacji. W Rybniku obawiają się, że to celowa furtka dla kopalni Paruszowiec. Z kolei wojewoda zaprzecza i podkreśla, że jego działania nie mają nic wspólnego z kontrowersyjną inwestycją.

- W odniesieniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej oraz w mediach informacji na temat związku Wojewody Śląskiego z kopalnią Paruszowiec w Rybniku wyjaśniam, iż Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach nie rozpatruje żadnej sprawy czy też wniosku inwestora dotyczącego wspomnianej kopalni - oświadczyła Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

"To nie ma nic wspólnego z kopalnią Paruszowiec"

Śląski Urząd Wojewódzki w opublikowanym oświadczeniu podkreśla, że nie jest organem koncesyjnym, nie ustala lokalizacji zakładów produkcyjnych, jak również nie określa przeznaczenia i funkcji terenów.

- Władztwo planistyczne w tym zakresie jest zarezerwowane dla gmin i samorządów województw. Natomiast obowiązkiem wojewody jest ocena legalności tworzonego prawa miejscowego i ocena zgodności z powszechnie obowiązującymi przepisami. Stąd też każda uchwała rady gminy/miasta jest rozpatrywana pod tym kątem. Nie inaczej było w przypadku uchwały Rady Miasta Rybnika dotyczącej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru przy ul. Golejowskiej - w ocenie nadzoru prawnego Wojewody, niestety, była ona niezgodna z obowiązującym prawem, stąd wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego - czytamy.

Jak słyszymy, "wniesienie kasacji przez Wojewodę Śląskiego od wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny jest standardową procedurą mającą na celu ostateczne rozstrzygnięcie, czy naruszono prawo materialne poprzez błędną wykładnię przepisów lub niewłaściwe zastosowanie, a także czy naruszono przepisy postępowania w sposób, który miał istotny wpływ na wynik sprawy".

Zdaniem służb Wojewody decyzja sądu jest niejednoznaczna.

- W naszej ocenie sąd nie dokonał też kontroli legalności uchwały Rady Miasta Rybnika, będącej przedmiotem rozstrzygnięcia, a tym samym pozostawił wadliwy akt prawa miejscowego w obrocie prawnym - dodaje Kucharzewska.

- I rozstrzygnięcia nadzorczego, jak i odwołania od wyroku WSA nie można w żadnym razie rozpatrywać pod kątem tego, iż ma to związek z kopalnią Paruszowiec – a taka nieprawdziwa teza pojawia się w przestrzeni publicznej i w medialnych artykułach - podkreśla rzecznik.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie