Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadowite pająki w Rybniku! Czy są niebezpieczne?

Aleksander Król
Czytelnicy przesłali nam zdjęcia kolorowego pająka, ubarwieniem przypominającego osę. - Jego ukąszenie powoduje martwicę skóry - można przeczytać w internecie

Jadowite pająki w Rybniku! Czy są niebezpieczne?

W internecie można znaleźć informacje, że to najbardziej jadowity pająk w Polsce. W telewizji był też kiedyś news, że po jego ukąszeniu “puchnie człowiek jak osa”. Kolorowe niebiesko-żółte pająki, których paskowany odwłok przypomina odwłok osy znaleziono już także w Rybniku.

- Jeden chodził po ścianie garażu, drugiego znaleźliśmy w trawie na polu. Czy te pająki są niebezpieczne dla człowieka? W internecie znaleźliśmy zdjęcie podobnego osobnika z komentarzem, że w miejscu, gdzie ukąsi, powoduje martwicę skóry - mówi nam Karolina Król, której syn Bartosz sfotografował owianą złą sławą ,,bestię”.

Pająk do niedawna był gatunkiem chronionym

Wykonane przez Bartosza zdjęcie przesłaliśmy dr Robertowi Rozwałce z zakładu zoologii na Uniwerstecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, którego polecono nam w Śląskim Towarzystwie Entomologicznym. Po chwili wiedzieliśmy już wszystko o pająku z Rybnika. Na zdjęciu jest tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi).

- Pająk w latach 1996-2011 był na liście gatunków chronionych w Polsce, ale został z niej usunięty, z uwagi na ekspansję i rozpowszechnienie - opisuje zdjęcie naszego Czytelnika dr Robert Rozwałka. - Jeszcze 20-30 lat temu stanowił dużą rzadkość w Polsce i Europie Zachodniej i Środkowej, ale w latach 90-tych rozpoczął ekspansję w kierunku północnym. Kilka lat temu w swojej ekspansji “przekroczył” Bałtyk i jest już w południowej Szwecji i Norwegii oraz południowej Finlandii. Przyczyny jego ekspansji są nieokreślone. Ale dziś ten pająk jest już... częsty w Polsce - zaskakuje nas nieco dr Rozwałka.

Tłumaczy, że tygrzyk zakłada sieci najczęściej nisko (do ok. 0.6-1 m) nad ziemią, pomiędzy kępami traw i innych sztywniejszych roślin. W sprzyjających warunkach nawet do ok. 10 samic na metr kwadratowy. Sieci mają charakterystyczny zygzakowaty pasek wzmacniający na środku.

Tygrzyk pożera owady, ale człowieka nie zje

- Na zdjęciu jest samica. Samce są znacznie mniejsze, do ok. 4-8 mm, srebrzystożółtawe, bez wyraźnego osoidalnego wzoru - mówi naukowiec.

Tłumaczy, że pająk odżywia się różnymi owadami, w jego ulubionym menu znajdują się m.in. motyle, pszczoły i osy, czy duże muchówki - mówi. Spokojnie, człowieka nie zje.

- Sam pająk, mimo że jadowity, jak to jest w naturze wszystkich, zaznaczam niemal wszystkich pająków, jest zupełnie nieszkodliwy. Ma trudności z przebiciem naszej skóry, a ewentualny efekt ukąszenia przypomina ten po ukąszeniu komara. Wzięty w rękę chodzi spokojnie i ucieka, a nie kąsa - uspokaja Robert Rozwałka.

Człowiek puchnie? Trzeba brać sterydy?

Doskonale wie o nieprawdziwych informacjach o pająku przypominającym osę, rozpuszczanych w internecie.

Słyszałem, że “puchnie człowiek jak osa” i konieczne leczenie antybiotykami i sterydami! Podobnie jak bajki, że to najjadowitszy pająk w Polsce, czy że to powódź z lat 90-tych XX wieku przywiozła go do Polski z zagranicy. Nie wiem skąd biorą się takie steki bzdur i wypowiedzi “ekspertów”. Pająk nie jest groźny dla człowieka - dodaje Rozwałka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto