Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

HOYM Industry Fest #4 już 12 września. Będzie się działo!

OPRAC.: Redakcja
AKról
Czwarta edycja HOYM Industry FEST odbędzie się 12 września. Festiwal organizowany jest przez Industrialne Centrum Kultury, niezmiennie na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy. Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym.

HOYM Industry FEST zwany jest „festiwalem sztuk industrialnych” i w założeniu ma prezentować różne dziedziny artystycznej działalności człowieka, które spajane są przez szeroko rozumiany „industrial”. Jak zwykle będzie można posłuchać muzyki na żywo, obejrzeć wystawy, zagrać na zabytkowym sprzęcie komputerowym oraz wysłuchać wykładów oraz wywiadów z zaproszonymi gośćmi. Pojawią się również warsztaty dla najmłodszych oraz strefa gastronomiczna.

Muzycznie będzie bardzo różnorodnie. Uczestnicy koncertów przekonają się, w jak różnych kierunkach może rozwijać się muzyka industrialna oraz elektroniczna. Tradycyjnie już nie zabraknie wykonawcy z Rybnika. Oto kto zaprezentuje się na scenie:

Whalesong (industrial / no wave / experimental - Tarnowskie Góry)

Polska grupa wymykająca się wszelkim możliwym szufladkom muzycznym - atakująca ciężarem brzmienia, transowością i przytłaczającymi, nieraz trwającymi kilkanaście minut kompozycjami. Grupa korzysta z szerokiego instrumentarium - wśród nich są m.in. gong, cymbały, dzwony rurowe, a także przedmioty natury przemysłowej - kawałki blach czy piły tarczowe.

Zespół obecnie promuje swój najnowszy dwupłytowy album 'Radiance of a Thousand Suns' nagrany we współpracy z Thorem Harrisem (Swans, Wrekmeister Harmonies), Wacławem Kiełtyką (Decapitated, Machine Head), Aleksandrem Papierzem (Sigihl) i wibrafonistą Tomaszem Heriszem.

Ich muzyka może spodobać się fanom Swans, Einstürzende Neubauten, Glenn Branca, Neurosis i Dead Can Dance.

Jesus Chrysler Suicide (industrial rock / metal / punk - Rzeszów)

Grupa powstała w 1991 roku z inicjatywy wokalisty, autora tekstów i kompozytora Tomasza "Szamota" Rzeszutka. Połączenie industrial rocka, punka, metalu, grunge i psychodelii oraz duża dawka surrealizmu i czarnego humoru w tekstach, to charakterystyczne cechy twórczości Jesus Chrysler Suicide.

Jednym z największych atutów tego zespołu są koncerty, naładowane dużą dawką energii płynącej ze sceny. JCS zagrał na wielu festiwalach m.in.: Jarocin, Odjazdy, Castle Party, Polnishe Independent Festival w Berlinie czy Teuto Karpaten Beat w Bielefeld. Dzielił też scenę z takimi formacjami jak Life Of Agony, Pro-Pain i VoiVod na ich koncertach w Polsce.
Zespół zarejestrował 7 płyt. Wśród nich nagraną w 1995 roku, najbardziej uznaną przez fanów i media - "Schizovirus 0", która w podsumowaniu miesięcznika "Tylko Rock" znalazła się na liście stu najlepszych płyt lat 90 . Na początek 2021 roku zaplanowane jest wydanie ósmego albumu JCS "Rex Publica Lunatica", a pierwszym singlem, który zapowiada tę płytę, jest utwór "Taste Of Heaven".

Dynasonic (dubwave - Szczecin / Gorzów / Wrocław)
W maju 2020 roku ukazał się w wytwórni Instant Classic nowy materiał dynasonic#2.

Po świetnie odebranym debiucie szczecińsko-gorzowskie trio Rychlicki-Sołtysik-Rosiński powraca z drugą odsłoną muzyki „dubwave”. Sięgają do źródeł gatunku, by wydobyć puls i harmonie, które w żelaznym uścisku repetywności łączą z tym, co eksperymentalne i świeże.

„Dwójka” to podróż na własną rękę. Skręt w gęstwinę, która przytłacza bliskością wrażeń i porusza pierwotne zmysły. Powietrze tętni tutaj tajemnicą i wprowadza w trans, odurza i prowadzi w stronę niskich tonów. Wiemy dobrze, że oznacza to niebezpieczeństwo, ale każdy kolejny dźwięk każe nam spróbować poczuć to jeszcze mocniej.

To jest właśnie Dynasonic. Intensywność poprzez prostotę i intuicyjność przekazu.

Cassetter (synthwave – Warszawa)
Producent muzyki synthwave rozpoczął swój projekt w 2018 roku, a w maju 2019 ukazał się jego debiutancki longplay „The Fugitive”, który znalazł się na liście 15 najlepszych albumów gatunku w 2019 według znanego w światku opiniotwórcy - Iron Skulleta. Cassetter tworzy muzykę w klimacie cyberpunk, inspirując się też nowoczesnym brzmieniem i gatunkami jak trance, G-house czy electro clash. Stawia na mocne brzmienie, łącząc melodyjność z wyrazistą perkusją i basem.

Jego kawałki pojawiły się na największych kanałach YT poświęconych muzyce synthwave, takich jak NewRetroWave i ThePrimeThanatos. W 2019 roku dołączył do amerykańskiego labelu FiXT Neon, w skład którego wchodzą tacy gracze, jak Mega Drive, Scandroid czy PYLOT. W lipcu tego roku ukazał się jego drugi longplay, „Entropy”.

Morte (piano / retrowave – Rybnik)

Pianista i producent muzyczny z Rybnika. Występował w całej Polsce oraz za granicą w zespołach m.in. Rahima (założyciel zespołów Paktofonika, Pokahontaz), Jana Niezbendnego (półfinalista Must Be The Music) czy z zespołem Carrantuohill.

Aktualnie skupia się na komponowaniu ścieżek dźwiękowych do gier komputerowych i mobilnych.

Poza tym w programie

Retro granie

Fundacja „Dawne Komputery i Gry” pojawi się ze swoim sprzętem. Czeka nas zatem solidna dawka retro grania! Ukontentowani zostaną miłośnicy Atari, Commodore, Amiga, starych konsol i PC-tów.


Strawę dla oka zapewni wystawa "Nieodwracalne" Grupy Fotograficznej Karbon

Celem projektu jest przede wszystkim dokumentacja fotograficzna niepowtarzalnego, lecz bezpowrotnie zmieniającego się krajobrazu Górnego Śląska: hałdy, osiedla robotnicze, likwidowane zakłady przemysłowe, niszczejące obiekty zabytkowe – to priorytetowe tematy dorobku fotograficznego Grupy Karbon. Wystawa jest sfinansowana w ramach projektu "Centrum Społecznościowe w Nikiszowcu", realizowanego przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych w partnerstwie z Miastem Katowice, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Wystawa: Prądcioki i inne rzeczy oraz fotografie elektryczno-mechaniczno-kopalniane produkcji Słavka Kubata


Spotkanie literackie z Anną Marią Wybraniec

Urodzona w Katowicach pisarka. Anna Maria pisze opowiadania w nurcie literatury grozy. Inspirują ją, między innymi, opuszczone miejsca - industrialne, ale nie tylko... W lipcu 2020 ukazała się najnowsza publikacja, książka zatytułowana "Niebo, ptaki i robaki" (Wydawnictwo Phantom Books). Spotkanie poprowadzi Joanna Stebel, prowadząca w Internecie projekt Sassy Silesian.


Wykład Pawła Krupińskiego, pomysłodawcy i twórcy projektu Obozy Śmierci - Death Camps Memorial Site pod tytułem "Gigantyczne pieniądze w cieniu śmierci".

Autor przybliży temat koncernów przemysłowych, które w trakcie II wojny światowej zbiły fortuny na ludzkiej tragedii, dla zarobku wykorzystując niewolniczą pracę więźniów obozów koncentracyjnych, w tym obozów pracy przymusowej znajdujących się, między innymi, na Śląsku. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, które z istniejących obecnie przedsiębiorstw brały udział w tym procederze w czasie wojny - zapraszamy do wysłuchania wykładu.

Harmonogram HOYM Industry Fest 2020

  • 15:00 – Otwarcie festiwalu
  • 15:15 – Sassy Silesian prezentuje: Anna Maria Wybraniec
  • 16:00 – Morte
  • 17:00 – Paweł Krupiński: "Gigantyczne pieniądze w cieniu śmierci"
  • 17:45 – Cassetter
  • 19:00 – Dynasonic
  • 20:00 – Jesus Chrysler Suicide
  • 21:00 – Whalesong

Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym. Na miejscu dostępne będą płyny antywirusowe. Na otwartym terenie prosimy o noszenie maseczek lub utrzymywanie dystansu 1,5 metra (wtedy maseczki nie są konieczne). W przestrzeniach zamkniętych (wystawy, strefa retro grania) maseczki obowiązkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto