Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaszowice po nawałnicy. Jak uzyskać pomoc finansową i kto może się o nią ubiegać? PORADNIK

Szymon Kamczyk
W Gaszowicach i Lyskach trwa liczenie strat po nawałnicy. W Gaszowicach w urzędzie ustawiają się kolejki poszkodowanych mieszkańców, liczących na wojewódzką pomoc.

Gaszowice po nawałnicy. Jak uzyskać pomoc finansową i kto może się o nią ubiegać? PORADNIK

Informujemy, że doraźne środki w wysokości do 6 tys. złotych przysługują tym, których domostwa ucierpiały najbardziej, a oni sami często dosłownie stracili dach nad głową. Do pomocy nie kwalifikują się np. uszkodzone budynki gospodarcze czy połamane drzewa.

- Jeszcze dzisiaj urzędnicy będą weryfikować te wnioski i w terenie będą szacować straty mieszkańców. Chcemy to przeprowadzić jak najszybciej, aby jutro złożyć wszystkie wnioski u wojewody. Zapewnimy także pomoc w usuwaniu śmieci i pozostałości po burzy. W tym celu gmina pokryje koszty kontenerów i ich wywozu. Trwają również rozmowy z firmą, która usunie z terenu gminy odpady z eternitu, które są niebezpieczne i wymagają specjalnej utylizacji – mówi Paweł Bugdol, wójt Gaszowic.

Pomoc będzie wypłacana w formie zasiłku celowego, po oględzinach urzędników. Zasiłek oczywiście może być mniejszy niż 6 tys. złotych, w zależności od potrzeb. Poszkodowani mogą się zgłaszać do miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gaszowicach (Gaszowice, ul. Rydułtowska 1 – były ośrodek zdrowia). Tam też można składać wnioski o zasiłki celowe.

W Lyskach informacje o szkodach powstałych w wyniku nawałnicy należy składać w budynku Urzędu Gminy Lyski w terminie do wtorku 11 lipca, do godziny 11.


Czy można legalnie usunąć wiatrołomy?

Drzewa lub krzewy, które można usuwać z nieruchomości bez uzyskiwania zezwolenia na usunięcie, a w przypadku osób fizycznych bez dokonywania odpowiedniego zgłoszenia:

1. Drzewa lub krzewy, stanowiące złomy lub wywroty usuwane przez jednostki ochrony przeciwpożarowej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, właścicieli urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych, zarządców dróg, zarządców infrastruktury kolejowej, gminne lub powiatowe jednostki oczyszczania lub inne podmioty działające w tym zakresie na ich zlecenie,
2. Drzewa lub krzewy owocowe,
3. Drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm- w przypadku pozostałych gatunków drzew,
4. Krzewy rosnące w skupisku do 25 m2,

Ponadto krzewy niezależnie od powierzchni, jeśli stanowią własność osób fizycznych mogą być usuwane również bez zgłoszenia. Pozostałe drzewa lub krzewy (w przypadku krzewów z wyłączeniem stanowiących własność osób fizycznych), które stanowią złomy lub wywroty mogą być usuwane, po przeprowadzeniu oględzin przez urzędników. W takiej sytuacji należy zgłosić złom lub wywrot do referatu ochrony środowiska właściwego urzędu gminy/miasta.

Wojewoda śląski w sobotę zapowiedział pomoc. Wideo Szymon Kamczyk

WIĘCEJ O PIĄTKOWYCH BURZACH:
Trąba powietrzna w Gaszowicach! Zawalone stodoły, garaże, domy bez dachów! ZDJĘCIA i FILM
Nawałnica w Radlinie - zalane posesje, powalone drzewa ZDJĘCIA
https://rybnik.naszemiasto.pl/wojewoda-slaski-w-gaszowicach-zapowiada-odszkodowania-film/ar/c8-4177858
Nawałnica nad Śląskiem Cieszyńskim. Połamane drzewa, podtopione domy, zerwane dachy [ZDJĘCIA+WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto