18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Formalności, które trzeba załatwić, aby dostać odszkodowanie po operacji

abcZdrowie.pl
by Sean MacEntee (flickr)
W czasie operacji dojść może do powikłań, powodujących pogorszenie zdrowia pacjenta. W jakich sytuacjach można ubiegać się o odszkodowanie i jak dopełnić związanych z nim formalności?

Wielu pacjentów po operacji, w czasie której wystąpiły powikłania, zaczyna się zastanawiać, czy przysługuje im z tego tytułu odszkodowanie. Należy pamiętać, że zaniedbania personelu medycznego, błąd w sztuce lekarskiej czy niewłaściwa terapia mogą stanowić podstawę do odszkodowania. Zadośćuczynienie uzyskać można także w wyniku poniesionego uszczerbku psychicznego lub moralnego. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie i jakich formalności należy dopełnić, tłumaczy lek. med. Ryszard Frankowicz, ginekolog, położnik oraz ekspert prawa medycznego.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie po operacji?

‒ Lekarz ma prawo do błędu, ale pod warunkiem, że zachował należytą staranność i ostrożność, a więc zminimalizował ryzyko omyłki – zaznacza specjalista. Wskutek nieumyślnego naruszenia tej zasady, wszczęte zostaje postępowanie cywilne, karne i korporacyjne. Jak zaznacza ekspert, stroną w procesie jest nie lekarz, a pracodawca zobowiązany do posiadania polisy OC.

Przesłanką wystąpienia o odszkodowanie jest błąd prognostyczny, diagnostyczny lub terapeutyczny, jednak od wiadomości o szkodzie i osobie ją wyrządzającej nie może minąć więcej niż 3 lata, a od samej szkody – więcej niż 10 lat – mówi lek. med. Ryszard Frankowicz. Należy pamiętać, że prawo do odszkodowania nie jest zależne od rodzaju operacji ani tego, czy zabieg był płatny czy nie.

‒ Nie każde pogorszenie zdrowia jest winą personelu medycznego, ale leży w interesie społecznym, aby w przypadkach nieprawidłowości uzyskiwać stosowne rekompensaty finansowe – zaznacza lekarz. W Polsce istnieje tendencja do kierowania spraw o utratę lub pogorszenie zdrowia do prokuratury z zarzutem popełnienia przestępstwa. W takiej sytuacji poszukiwany jest sprawca, a więc lekarz, położna lub pielęgniarka, ale jego odpowiedzialność karna nie rodzi odpowiedzialności cywilnej – dodaje lek. med. Ryszard Frankowicz.

Skargi składać można w okręgowej izbie lekarskiej, a pozwy w sądzie powszechnym. Dołączyć do nich należy kopię wyników badań z okresu, gdy doszło do zaniedbania lub błędu.

Kiedy odszkodowanie nie przysługuje pacjentowi?

Specjalista przestrzega przed wnoszeniem pozwów bez przedprocesowej opinii medycznej. Powództwo powinno się bowiem opierać na „uzasadnionym domniemaniu wyrządzenia szkody”, a nie wyłącznie na przekonaniu o tym, że wszelkie negatywne skutki prowadzą do szkody.

Lekarz obowiązany jest do zdobywania nowej wiedzy i podnoszenia umiejętności. Niezasadne jest jednak wystąpienie o odszkodowanie z jego winy w przypadku, gdy nie rozpozna on choroby rzadkiej, która nie została jeszcze opisana w literaturze medycznej. Dotyczy to także powikłań pooperacyjnych wynikających z choroby lub przeprowadzonego zabiegu. Przed procedurą pacjent informowany jest o możliwych skutkach ubocznych i niebezpieczeństwie.

Najczęstsze rodzaje zaniedbań szpitalnych

Zaniedbania szpitalne prowadzić mogą do trwałego uszkodzenia zdrowia fizycznego pacjenta i pogorszenia jego rokowań. Według lekarza, w ekstremalnych przypadkach prowadzą one do zgonu. – Szkoda medyczna to ograniczenie szans zdrowotnych na przyszłość, które nie musi powstać obligatoryjnie po zastosowaniu danej procedury leczniczej – mówi ginekolog.

W szpitalu dojść może także do zakażenia, wynikającego z niezapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa w trakcie świadczenia przez szpital lub przychodnię usług. W wyniku tych zaniedbań dojść może do zakażenia bakteryjnego, pasożytniczego lub wirusowego. – Także i zwłóczenie w czasie skierowania pacjenta do konsultacji lub szpitala jest podstawą roszczenia, gdy można wykazać, że taki stan rzeczy ograniczył, pogorszył lub zminimalizował możliwość uzyskania oczekiwanego w podobnych przypadkach sukcesu terapeutycznego – tłumaczy ekspert.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto