Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal z Ikrą w Rybniku: Kolorowe ryby zdobią deptak [WIDEO + ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat
Kolorowe ryby zdobią rybnicki deptak
Kolorowe ryby zdobią rybnicki deptak Arkadiusz Biernat
Zielone, niebieskie, czerwone... Kolorowe ryby zdobią rybnicki deptak. To nie żart! Ozdoby będą towarzyszyć rybnickiemu Festiwalowi z Ikrą.

Festiwal z Ikrą w Rybniku: Kolorowe ryby zdobią deptak


Wideo: A.Król

Od rana na rybnickim deptaku służby miejskie na specjalnej siatce montują... ryby. To ozdoby rybnickiego Festiwalu z Ikrą. Ryby można już podziwiać m.in. na deptaku wzdłuż ulicy Sobieskiego. Ale jest kolorowo!

Odbywający się po raz drugi Festiwal z Ikrą to inicjatywa wyjątkowa, bo tworzona przez rybniczan i dla rybniczan. Zaplanowany cykl imprez będzie przede wszystkim okazją do zaprezentowania i podkreślenia roli działań podejmowanych przez społeczność lokalną. Wydarzenia będą odbywać się w różnych częściach miasta – zarówno w plenerze (Strefa Juliusza, kampus, deptak, Plac Jana Pawła II, rynek) jak i w miejskich instytucjach kultury.

– Bardzo się cieszę, że to zapoczątkowane w ubiegłym roku wydarzenie jest kontynuowane, skupiając coraz więcej osób i działających w mieście organizacji. Społeczna energia rybniczan znajduje fantastyczne ujście, pozwalając na integrację wokół wydarzeń kulturalnych w przestrzeni miasta – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

– Chodziło nam o stworzenie festiwalu, który byłby wspólną płaszczyzną przeglądu twórczości lokalnych środowisk artystycznych – podkreśla Dominika Stach z Instytutu Społecznego Silesia, który jest pomysłodawcą i koordynatorem festiwalu.

Festiwal z Ikrą to m.in. Dzień Herbu i II Rybnicka Parada Ryb. Przez centrum miasta przejdzie barwny korowód nawiązujący do symboliki miasta, nie zabraknie przy tym warsztatów i animacji artystycznych.

Ciekawą propozycję stanowić będzie pierwsze wydarzenie z zaplanowanego comiesięcznego cyklu „Spotkania nie z tej ziemi – Ola Klich zaprasza”. Gościem zastępcy redaktora naczelnego Gazety Wyborczej będzie Wojciech Orliński, pisarz, bloger, dziennikarz, autor słynnej biografii Stanisława Lema.

Festiwal z Ikrą to także dobra muzyka. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Raz Dwa Trzy, który od lat udowadnia, że popularność można utrzymać nie dzięki podążaniu za modą, ale poprzez konsekwentne trzymanie się własnej drogi i wierność swojej estetyce. Doskonałe aranżacje, pasja tworzenia i grania, kunsztowne teksty i wyśmienite interpretacje – to znaki firmowe zespołu.

W programie Festiwalu z Ikrą nie mogło zabraknąć też pikniku społecznego na kampusie, który będzie okazją do ciekawego, a przede wszystkim rodzinnego spędzania wolnego czasu w specjalnie przygotowanych strefach: sztuki i relaksu.

Festiwal z Ikrą będzie także okazją do tego, by jeszcze raz zobaczyć superprodukcje rybnickich artystów związanych m.in. z miejskimi instytucjami kultury. Musical „W cieniu tęczy” pokaże taneczny i wokalny kunszt młodych artystów oraz reżyserski i choreograficzny potencjał twórców spektaklu w pełnej humoru ale i nostalgii historii utalentowanego młodzieńca szukającego swojej artystycznej drogi. Poruszający wyobraźnię spektakl teatralny „Tyglikowe marzenia” nawiązujący do postaci i wydarzeń związanych z dziejami Rybnika, będzie z kolei okazją do przekonania się, że to co najpiękniejsze i najwartościowsze mamy często tuż obok siebie.

Warto zwrócić uwagę także na Chodnikową Akcję Literacką z „Rybnik Czyta” – w przestrzeni miasta pojawią się cytaty pochodzące z dzieł ciekawych, także lokalnych twórców.

W Festiwal z Ikrą wpisuje się także projekt kulturalny „Słowem w twarz”. Inicjatywę tworzą młodzi artyści z Rybnika i okolic, a każde organizowane w ramach cyklu wydarzenie ma swój motyw przewodni, składający się z jednego słowa. Na festiwalu młodzi artyści zaprezentują swoje umiejętności, przedstawiając artystycznie czym dla nich jest podróż.

Zobaczymy także spektakl w wykonaniu Teatru Marka Żyły „Ciosek i Judytka: Z ikrą Ciosek!” oraz widowisko „Szukając siebie” w wykonaniu Formacji Tańca Jazzowego BISS. Festiwal z Ikrą to ponadto m.in. wystawy: malarstwa Dominiki Stach „Bezkres”, rysunku i metaloplastyki Lecha Pierchały „Duchy zwierząt” oraz przedstawiająca dzieje miasta ekspozycja „Rybnik. Miasto z historią”. To także wydarzenia wpisujące się w Europejskie Dni Dziedzictwa – m.in. prezentacja albumu „Krajobrazy życia” oraz młodzieżowy spacer z przewodnikiem „Miejsca, których już nie ma”, który poprowadzi raper „Metrowy”.

Program Festiwalu z Ikrą na najbliższe dni:

8 września (piątek)
Strefa Juliusza, ul. Klasztorna 3
18.00 I spotkanie z cyklu „Spotkania nie z tej ziemi - Ola Klich zaprasza” - spotkanie z Wojciechem Orlińskim, pisarzem, blogerem, dziennikarzem. Autorem słynnej bestsellerowej biografii Stanisława Lema. Lem nie z tej ziemi.(w przypadku niepogody spotkanie zostanie przeniesione do Halo!Rybnik przy ul. Sobieskiego 20)
19.00 spektakl teatralny „Tyglikowe Marzenia”
20.30 „Szukając siebie” w wykonaniu Formacji Tańca Jazzowego BISS (reżyseria: Roksana Kołodziejczyk)

9 września (sobota)
Rybnicki rynek,
10.00-13.00 Dzień Herbu i II Rybnicka Parada Ryb (w programie: warsztaty artystyczne, łowienie wodnych stworów, parada ryb, teatrzyk dla dzieci)

Muzeum w Rybniku, Rynek 18 (w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa)
10:00 Uroczysta inauguracja wraz z prezentacją albumu "Krajobrazy życia. Album. Pamięci Maksymiliana Basisty w półwiecze śmierci"
11:00 Koncert chóru „Seraf”
17:00 „Ślepe plamki dziedziczenia i tradycji” wykład prof. Zbigniewa Kadłubka

Halo! Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20 (w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa)
12:30 „Miejsca, których już nie ma” - spacer z przewodnikiem, zbiórka przed Halo!Rybnik

Rybnik Kampus Park, ul. Rudzka 13
16.00 koncert laureatów konkursu „Zagraj przed Raz, Dwa, Trzy”: Edyta Górecka z zespołem, OSTATNI POCIĄG i WHATEVER
19.00 koncert zespołu „Raz, Dwa, Trzy”

10 września (niedziela)
Rybnik Kampus Park, ul. Rudzka 13
10.00 Piknik Społeczny: Strefa Sztuki z warsztatami plastycznymi, Strefa Relaksu z zabawami dla rodzin oraz Piknik Muzyczny

Halo! Rybnik, ul. Sobieskiego 20 (w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa)
12:00 „Miejsca, których już nie ma” młodzieżowy spacer z przewodnikiem, który poprowadzi raper „Metrowy”, zakończone ok. 13:00 koncertem na Kampusie
17:00 „Wyśpiewana historia - kroniki chóru Seraf” - spotkanie z członkami chóru, udostępnienie kronik

Plac Jana Pawła II
18.00 „Słowem w twarz: Podróż” - rybniccy artyści po raz kolejny zaprezentują swoje umiejętności z zakresu poezji mówionej i śpiewanej, gry na instrumentach oraz występów teatralnych, pokazując czym dla nich jest podróż.

11 września (poniedziałek)
Muzeum w Rybnik (w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa)
17:00 wernisaż wystawy „Rybnik. Miasto z historią”

16 września (sobota)
Teatr Ziemi Rybnickiej, plac Teatralny 1
19.00 Musical „W cieniu tęczy”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto