Dzieci z Rybnika umierają z powodu smogu! Dr Katarzyna Musioł ujawnia przerażające fakty

Aleksander Król
Aleksander Król
Aleksander Król
W grudniu 2019 roku w jedynym tygodniu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. U jednego chłopca tydzień temu stwierdzono kliniczną śmierć mózgu. W wyniku progresji choroby zmarł. A w ten nieszczęsny piątek, gdy wysyłaliśmy duszące się, dwumiesięczne niemowlę na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3-miesięcznej dziewczynki z Rybnika. Takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – mówi dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w rybnickim szpitalu, dodając, że dzieci z Rybnika chorują i umierają z powodu... smogu.

Dzieci z Rybnika umierają z powodu smogu! Dr Katarzyna Musioł ujawnia przerażające fakty

Wczoraj, w czwartek 30 stycznia na sesji Rady Miasta gościła dr. Katarzyna Musioł, ordynator rybnickiej pediatrii, członek Rybnickiej Rady Kobiet. Ujawniła przerażające fakty i dane. Mówiła o małych pacjentach z Rybnika, którzy chorują z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Ja bardzo zapraszam na nasz oddział, nie dlatego, że jest świetnie wyremontowany, rzeczywiście piękny i chcemy się pochwalić, że na każdej sali mamy oczyszczacz powietrza. Ale dlatego, że aktualnie na naszym oddziale leczonych jest 6-cioro niemowląt z RSV Wirusem (powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością). To niemowlęta, które się duszą. W zeszły piątek przekazaliśmy 2-miesięczne niemowlę na OIOM, dlatego że nie potrafiło oddychać, dlatego, że miało ten wirus – mówił Katarzyna Musioł, dodając, że badania wykazują korelację pomiędzy występowaniem tego wirusa a smogiem.

- Dla mnie to nie są tylko dane i cyfry. To przekłada się na realną sytuację w naszym szpitalu.
W zeszłym roku hospitalizowaliśmy 150 dzieci w zimie z tym wirusem. Kilkoro z powodu niewydolności musieliśmy przetransportować na OIOM – dodaje Musioł.

Przywołuje badania wykonane na dużych populacjach 700 tysięcy dzieci przebadanych (praca izraelska, włoska, chińska), które wykazują jednoznaczny związek zanieczyszczonego powietrza a zachorowaniami na wirusową chorobę RSV Wirus. To wirus, który powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością.

Natomiast badania przeprowadzone przez Warszawki Uniwersytet Medyczny, który przebadał blisko 2 tysiące dzieci, wykazują że na 100 dzieci z katarem – 15 z nich ma katar spowodowany tylko przez smog, a na 100 dzieci kaszlących - 16 z nich kaszle tylko z powodu smogu. Zaś liczba dzieci z astmą jest 4-krotnie wyższa tam, gdzie dzieci oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

Dzieci z Rybnika częściej chorują na guzy mózgu niż w innych rejonach Śląska

- Pracując na oddziale onkologii przeprowadziliśmy badanie wśród dzieci, które chorowały na guzy mózgu. Zebraliśmy wszystkie dzieci leczące się w naszej klinice przez ostatnie 18 lat i skorelowaliśmy częstość zachorowań ze stopniem zanieczyszczenia powietrza z miejscowości, w których te dzieci mieszkały. Z całego Śląska największą częstość nowotworów centralnego układu nerwowego u dzieci wykazaliśmy właśnie w rejonie Rybnika, Jastrzębia, Raciborza.
Stwierdziliśmy bardzo istotną korelację pomiędzy wskaźnikiem zachorowalności a stężeniem tych pyłów – mówi Musioł.

- W grudniu 2019 roku w jedynym tygodniu na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. Jeden chłopczyk tydzień temu miał stwierdzoną kliniczną śmierć mózgu, przebywał na OIOMIE. W wyniku progresji choroby zmarł – mówi ordynator oddziału pediatrycznego.

3-miesięczne dziewczynki z Rybnika z białaczką

A – jak mówi Musioł - smog powoduje nie tylko guzy mózgu u dzieci ale też białaczki, co potwierdzają badania zachodnich naukowców.

- Nieszczęsny piątek – gdy wysyłaliśmy duszące się niemowlę z RSV Wirusem na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3- miesięcznej dziewczynki z Rybnika. To są fakty, takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – mówiła Musioł.

Tłumaczy, że badania pokazują, że pyły zawieszone powodują wzrost stanów depresyjnych, a dzieci które oddychają zanieczyszczonym powietrzem mają wyższy stopień niepokoju, problemy z pamięcią, koncentracją, trudności z kontrolą emocji, gorsze kompetencje społeczne, częściej rozpoznaje się u nich choroby ze spektrum autyzmu.

Cząsteczki smogu przenikają do płodu. Są poronienia. Dzieci mają niższy iloraz inteligencji

- Zanieczyszczone powietrze nie tylko szkodzi dzieciom i nam dorosłym ale również przenika do płodu. Cząstki są na tyle małe – że wdychane przez matkę przechodzą do jej krwi – następnie do łożyska i wpływają – wiele badań to pokazuje – na to iż zwiększają liczbę poronień, porodów przedwczesnych. Więcej matek rodzi dzieci z niską masą urodzeniową – mówi Katarzyna Musioł.

Musioł przywołuje też badanie profesora Jędrychowskiego z Krakowa, który przebadał 500 kobiet ciężarnych i udowodnił, że matki, które przebywały w zanieczyszczonym środowisku rodziły dzieci, które były mniejsze, miały mniejszy obwód główki, mniejszą masę urodzeniową, po 10 latach w testach wykazywały niższe ilorazy inteligencji. W wieku 5 lat pojemność ich płuc była niższa, częściej chorowały na schorzenia układu oddechowego.

Dokładnie to samo wykazało badanie na 540 tysiącach porodów w Londynie w ostatnich 4 latach - jeśli kobieta przebywa w zanieczyszczonym środowisku rodzi dziecko mniejsze – upośledzone w jakiś sposób.

Więcej zgonów na Śląsku. Częściej chorujemy na nowotwory i zawały

- Na Śląsku odnotowuje się najwięcej zgonów z powodu nowotworów w Polsce (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców). I stanowi to około 10 procent więcej aniżeli średnia krajowa – wylicza Katarzyna Musioł. - Dlaczego na Śląsku częściej chorujemy na nowotwory? - pyta.

Przypomina, że według danych GUS województwo śląskie jest też jednym z 3 województw o największej umieralności z powodu chorób sercowo – naczyniowych.

- Mamy 490 zgonów na 100 tys. ludzi i jest to również umieralność większa niż średnia krajowa. Dlaczego na Śląsku częściej chorujemy na schorzenia sercowo-naczyniowe?
Dlatego że żyjemy w zanieczyszczonym powietrzu. Jest to udowodnione – mówi Musioł.

Ordynator rybnickiej pediatrii apeluje o podjęcie natychmiastowych działań

Ordynator rybnickiej pediatrii, która na co dzień na swoim oddziale widzi skutki wdychania smogu przez najmłodszych rybniczan apeluje do władz i mieszkańców o podjęcie natychmiastowych działań.

- Jako Rybnicka Rada Kobiet apelujemy do Państwa o podjęcie działań by zmienić tą sytuację – mówiła Musioł.

Apelowała też do mieszkańców, by sprawdzać aplikacje w telefonach, jakie w danym dniu występuje stężenie smogu, na zewnątrz oddychać przez nos, a po powrocie do domu od razu wypłukać usta. Ograniczyć wyjścia, stosować maski i oczyszczacze powietrza. A przede wszystkim starać się ograniczyć niską emisję.

Dzieci nie mogą walczyć same, potrzebują nas - mówi.


Dr. Katarzyna Musioł przejęła stery rybnickiej pediatrii w październiku 2017 roku, zostając ordynatorem oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.
Już kilka miesięcy później powstała fundacja „mAli wspaniali”, wspierająca oddział dziecięcy, który zmienił się nie do poznania, stając się bardziej przyjazny małym pacjentom. Zaś doktor Musioł (posiada dwie specjalizacje: z pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej) rozpoczęła swoją walkę ze smogiem, odważnie mówiąc o wpływie szkodliwych substancji na zdrowie dzieci.

Akcja Karny Kopciuch

O konieczności likwidacji kopciuchów ma przypominać także medialna akcja Karny Kopciuch (którą wymyślił portal rybnik.com.pl i do której dziennikzachodni.pl i rybnik.naszemiasto.pl się przyłączyły).
Akcja społeczna Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”. Przyjmujemy na karnykopciuch.pl zgłoszenia dotyczące domów, które zatruwają okolice. W pierwszym kroku edukujemy, w drugim kontrolujemy, w trzecim piętnujemy.

Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch:
AKCJA KARNY KOPCIUCH

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dwa lata w kolejce do lekarza

Wideo

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tutaj ta Katarzyna Musioł mówi o „istotnej korelacji”. Na innej stronie ta sama Katarzyna Musioł mówi o „związku przyczynowo-skutkowym”.

G
Gość
1 lutego, 05:43, Gość:

to nie smog tylko chemia w żarciu i tryb życia rodziców nieodpowiedni. ludzie otworzcie oczy! co za nieuki!!!!!

1 lutego, 14:42, Gość:

Otóż to 👍

Popieram w 100%.

G
Gość

Kobieto wiesz ,że teraz jest parcie na szkło jak umierają jednostki.Zobacz ile dzieci umiera z powodu FAST FOOD ,i nikt o tym nie pisze ,a tylko dla tego ,że za nagłośnienie nie otrzymał KASY

G
Gość
2 lutego, 10:30, ROW:

Pani Katarzyno propouje uderzyć się w sciane

To samo mysle Ciekawe jaka jest przyczyna nad morzem jak choruja i umieraja bo ktos mysli ze kopciucha nie bedzie to cudowne uzdrowienie nastąpi.

M
Marlena

W Krakowie jest jeszcze gorsze powietrze. Tragedia jest z tym smogiem, ale ludzie się w końcu obudzą. Ja ostatnio miałam straszne problemy zdrowotne, dobrze, że mi przyjaciółka na haxe dobry ciśnieniomierz zamówiła. Okazało się, że to wszystko przez smog.

G
Gość
1 lutego, 23:34, Gość:

Smog nie jest z domowych kopciuchów ale z Elektrowni Rybnik oraz Kopalń Chwałowice i Jankowice.

Dowód jest na stronie: airly.eu/map/pl. Jest to mapa jakości powietrza w Polsce. Mapa jest bardzo dokładna ale otwiera się powoli. Proszę poczekać i skierować się na Rybnik i okolice. Widać wszystko a zwłaszcza gdzie kopcą. Można sobie dopowiedzieć co tam się znajduje.

R
ROW

Pani Katarzyno propouje uderzyć się w sciane

G
Gość

Smog nie jest z domowych kopciuchów ale z Elektrowni Rybnik oraz Kopalń Chwałowice i Jankowice.

H
Henio

Ale wy tu wszyscy naprawdę jesteście głupi. Skutek działania tego dziadostwa w lufcie widać najbardziej po tych komentarzach.

G
Gość

Zgadzam się przede wszystkim chemia jaką spożywamy codziennie w produktach spożywczych ma wpływ na ilość zachorowań na choroby nowotworowe, ale z tym nikt nic nie robi .Węglem paliliśmy przez cały XX wiek , jakość powietrza wówczas jeszcze bardziej przekraczała dopuszczalne normy zanieczyszczenia, ale wówczas mniej ludzi chorowało na nowotwory .

G
Gość
1 lutego, 05:43, Gość:

to nie smog tylko chemia w żarciu i tryb życia rodziców nieodpowiedni. ludzie otworzcie oczy! co za nieuki!!!!!

Otóż to 👍

G
Gość

A to nie przypadkiem ilość szczepien które dzieci teraz dostają. ... Ja mialam 5 a teraz dzieci ile mają???

G
Gość
31 stycznia, 18:30, Gość:

Redakcjo, 3 miesięczna dziewczynka albo 3letnia? Bo moja córka była w piątek tak zdiagnozowana i ma prawie 3 latka

Współczuję...proszę szukać przyczyn...to się nie bierze z nieba..

O
Ona

Nie zaprzeczam,że smog truje...jednak te dzieci w pierwszej,drugiej dobie życia truje coś znacznie gorszego.Dobro,które przekracza barierę krew-mózg....Zbadajcie skład...

G
Gość
31 stycznia, 12:17, Nnnnn:

A może od szczepień???

31 stycznia, 12:43, Gość:

Też tak myślę 😕

31 stycznia, 15:34, Gość:

Zwalaja na wszystko na co sie da, o szczepionkach nafaszerowanych syfem i komorkami diploidalnymi z abortowanych plodow nie zajakna sie ani slowem... ludzie, zacznijcie myslec. Nie ze smogu te nowotwory, huty, fabryki byly od dawna ale nigdy wczesniej dzieci tak masowo nie chorowaly na roznego rodzaju nowotwory...

31 stycznia, 17:51, Gość:

W punkt! Choroby które kiedyś określano mianem zrządzenia losu teraz są standardem... Autyzm, nowotwory, białaczka, guz a szczepień coraz więcej.

Kiedyś nie było takiej diagnostyki a śmiertelność wśród dzieci była dużo wyższa. Jak zmarła 3 latka to nikt nie robił sekcji zwłok czy był to guz mózgu, białaczka czy zapalenie płuc. Po prostu dziecko zmarło. Sprawdźcie sobie statystyki A potem piszcie te swoje głupoty o szczepieniach!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3