Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga Racibórz Pszczyna: W Rybniku umowa na 290 mln dofinansowania podpisana!

Aleksander Król
Dzisiejszy dzień potwierdza, że marzenia się spełniają – mówił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, podpisując wspólnie z prezydentem Rybnika umowę na dofinansowanie Drogi Racibórz Pszczyna kwotą blisko 290 milionów złotych. - Budowa przebiegającego przez Rybnik odcinka drogi Racibórz-Pszczyna to skok cywilizacyjny dla naszego miasta - dodaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Droga Racibórz Pszczyna: Umowa na 290 mln złotych dotacji podpisana!

Blisko 300 mln unijnego dofinansowania na budowę przeszło 10 kilometrów rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna stało się faktem – umowa w tej sprawie podpisana została dziś w Urzędzie Miasta Rybnika.
Dokument sygnowali Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, w obecności Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorza Wolnika.

- Dzisiejszy dzień potwierdza, że marzenia się spełniają – mówi marszałek Wojciech Saługa – Rybnik obraca się kierunku autostrady i zbliża do aglomeracji katowickiej. Stajemy się jednym, coraz bardziej zwartym organizmem. Gratuluję Rybnikowi możliwości realizacji tej inwestycji, a przede wszystkim dobrze i na czas przygotowanego projektu, czego efektem jest najwyższa dotacja unijna przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - mówi marszałek Saługa.

Projekt „Budowa Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Miasto Rybnik – etap I”, dofinansowany został kwotą 289 989 933 zł (łączna wartość projektu to 433 700 000 zł). To największa dotacja unijna w historii miasta i jednocześnie największa dotacja, jaką kiedykolwiek przyznano pojedynczemu projektowi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Podpisanie umowy o dofinansowanie formalnie kończy wieloletni proces starania się o dotację unijną, której odpowiednia wysokość warunkowała rozpoczęcie tej oczekiwanej przez wielu rybniczan inwestycji.

- Budowa przebiegającego przez Rybnik odcinka drogi Racibórz-Pszczyna to skok cywilizacyjny dla naszego miasta. Ta droga to łącznik z aglomeracją ostrawską i katowicką, który umożliwi szybkie połączenie miasta z całym regionem. To również szansa dla rozwoju biznesu, a w efekcie stworzenie nowych miejsc pracy i poprawa komfortu życia - kwestie dla Rybnika priorytetowe - mówi prezydent Piotr Kuczera.

- To gigantyczny skok do przodu, nie tylko ze względu na usprawnienia w zakresie komunikacji Rybnika z resztą regionu, również wyjątkowa szansa na otwarcie się dostępu do nowych terenów inwestycyjnych. Można wręcz powiedzieć, że w pewnym sensie autostrada wchodzi do Rybnika - mówi Przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik.

I etap budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Miasto Rybnik obejmuje budowę 10,22 km drogi od ronda Raciborskiego w Żorach do ul. Wodzisławskiej w Rybniku. Planowana droga będzie drogą klasy GP (główna przyspieszona) o przekroju 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu).

Trasa będzie całkowicie bezkolizyjna – pięć skrzyżowań z kluczowymi drogami niższego rzędu będzie wykonane w formie węzłów. W celu usunięcia kolizji z drogami, liniami kolejowymi oraz ciekami wodnymi powstanie 13 obiektów mostowych (2 mosty i 11 wiaduktów). Inwestycja usprawni dojazd do autostrady A1 i odciąży centrum miasta od ruchu pojazdów. Kluczowym rezultatem projektu będzie znaczne skrócenie czasu przejazdu przez Rybnik.

Rozpoczęcie budowy planowane jest wiosną 2017 roku, realizacja inwestycji powinna się zakończyć w roku 2019.

Wkrótce rozpocznie się realizacja rybnickiego odcinka Drogi Racibórz - Pszczyna. A co z dalszym odcienkiem w kierunku Raciborza?
- Na wszystko potrzeba czasu, dziś pokazujemy, że idziemy do przodu, idziemy w tym kierunku, o którym mówi się od lat. Kiedyś trzeba będzie wybudować całą drogę - mówi marszałek Saługa. - W 2017 – 2020 już zaczynamy projektowac następną perspektywę. Gdyby ktoś o tym odcinku, na jaki dziś podpisaliśmy umowę nie myślał w 2013, 2012 i 2011 roku, dziś nie byłoby tu nas. Nie byłoby tego odcinka. Dziś trzeba myśleć, trzeba być odważnym, mieć marzenia, jak przyjdzie czas pojawią się kolejne rozdania, kolejne środki, trzeba być absolutnie gotowym - dodaje Saługa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto