Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Rybniku będzie można stosować kotły węglowe będą decydować inne miejscowości?

Redakcja
O tym, czy na terenie Rybnika zostaną skrócone terminy z uchwały antysmogowej (chodzi o szybszą wymianę starych kotłów na węgiel) oraz czy można będzie w przyszłości w nowym budynkach instalować w Rybniku kotły węglowe mają decydować inne samorządy? Takie wnioski nasuwają się po niedawnej wizycie Wojciecha Kiljańczyka, przewodniczącego Rady Miasta Rybnika w Sejmiku Województwa Śląskiego.

Czy w Rybniku będzie można stosować kotły węglowe będą decydować inne miejscowości?

O tym, czy na terenie Rybnika zostaną skrócone terminy z uchwały antysmogowej (chodzi o szybszą wymianę starych kotłów na węgiel) oraz czy można będzie w przyszłości w nowym budynkach instalować w Rybniku kotły węglowe mają decydować inne samorządy? Takie wnioski nasuwają się po niedawnej wizycie Wojciecha Kiljańczyka, przewodniczącego Rady Miasta Rybnika w Sejmiku.

- Miałem okazję wziąć udział w spotkaniu Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej działającej w Sejmiku. Przedstawiłem argumenty wspierające decyzję w sprawie przyspieszenia terminów z uchwały antysmogowej oraz wykluczające stosowanie w przyszłości w nowym budynkach kotłów węglowych - oczywiście dla obszaru Rybnika – tłumaczy Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący rady miasta Rybnika.

I od razu dzieli się swoimi spostrzeżeniami:
Po pierwsze raczej brak zrozumienia dla specyficznej sytuacji Rybnika.
Po drugie zasłanianie się prawem i trwającymi analizami w tej materii (Kraków dał radę, a my nie możemy?).
Po trzecie na spotkanie oprócz mnie zaproszenie otrzymał lider PiS z rybnickiej Rady Miasta (red. chodzi o Łukasza Dwornika), który przedstawiał argumenty przeciwko przyjęciu przegłosowanych większością głosów rozwiązań (posiedzenie RM Rybnika z 28 lutego).

Dlaczego na komisję nie zaproszono radnych WDR i BSR z Rady Miasta Rybnika? – pyta się Wojciech Kiljańczyk z PO.

Są też plusy – jak twierdzi.

Na plus oceniam deklarację członkini zarządu województwa w sprawie rokowań w innych samorządach - czy też chcą przyspieszyć terminy – mówi.

Z drugiej strony rodzi się pytanie dlaczego wniosek rybnickiej rady miasta ma zależeć od oceny innych samorządów?

- Sytuacja każdej miejscowości jest różna – zauważa Kiljańczyk.

Dodaje, że zaprosił radnych wojewódzkich z komisji do Rybnika na spotkanie tematyczne w sprawie niskiej emisji.

Przypomnijmy, chodzi o uchwały antysmogowe podjęte wcześniej przez rybnicką Radę Miasta, w której uwzględniono petycję Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy i Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Społecznych CRIS, by wystąpić do Zarządu i Sejmiku Województwa Śląskiego z apelem o podjęcie działań zmierzających do zmiany uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, poprzez:
1) wprowadzenie na terenie Miasta Rybnika zakazu instalowania instalacji, w których następuje spalanie węgla w nowych budynkach, co do których zgłoszenie budowy lub wniosku o pozwolenie na budowę złożono po 1 stycznia 2020 roku.
2) skrócenie w stosunku do terenu Miasta Rybnika okresów przejściowych przewidzianych w §8 uchwały Sejmiku w ten sposób, że wymagania wskazane w §4 uchwały Sejmiku dla instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 r. będą obowiązywać:
a) od 1 stycznia 2022 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
b) od 1 stycznia 2022 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
c) od 1 stycznia 2024 roku w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto