Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy uchwała antysmogowa województwa pomoże zwalczyć smog w Rybniku? Rybnicka Rada Kobiet złożyła petycję o wykonanie takiej ekspertyzy

Redakcja
Dziś (poniedziałek, 25 listopada) Rybnicka Rada Kobiet oraz powołany przez nią Obywatelski Sztab Kryzysowy złożyły w Urzędzie Miasta Rybnika petycję skierowaną do prezydenta Piotra Kuczery o przeprowadzenie ekspertyzy, która pokazałaby, czy ścisłe przestrzeganie aktualnej uchwały smogowej województwa śląskiego doprowadzi w ogóle w Rybniku do osiągnięcia normatywnych poziomów zanieczyszczeń powietrza. - Uchwała antysmogowa jest identyczna dla całego Śląska, choć nie wszystkie śląskie miasta mają tak samo zanieczyszczone powietrze jak Rybnik - zauważają panie z Rybnickiej Rady Kobiet.

Czy uchwała antysmogowa województwa pomoże zwalczyć smog w Rybniku? Rybnicka Rada Kobiet złożyła petycję o wykonanie takiej ekspertyzy

Dziś (poniedziałek, 25 listopada) Rybnicka Rada Kobiet oraz powołany przez nią Obywatelski Sztab Kryzysowy
złożyły w Urzędzie Miasta Rybnika petycję skierowaną do prezydenta Piotra Kuczery o przeprowadzenie ekspertyzy, która pokazałaby, czy ścisłe przestrzeganie aktualnej uchwały smogowej województwa śląskiego doprowadzi w Rybniku do osiągnięcia normatywnych poziomów zanieczyszczeń powietrza. - Uchwała antysmogowa jest identyczna dla całego Śląska, choć nie wszystkie śląskie miasta mają tak samo zanieczyszczone powietrze jak Rybnik - argumentują panie z Rybnickiej Rady Kobiet, które chcą sprawdzić, czy zrealizowanie założeń uchwały antysmogowej dla województwa w ogóle pomoże Rybnikowi pozbyć się problemu smogu.

Kobiety z Rybnika mają spore wątpliwości.

- Boimy się, że treść uchwały antysmogowej obowiązującej dla całego województwa śląskiego nie wystarczy do osiągnięcia odpowiedniego poziomu zanieczyszczeń w naszym mieście, dlatego że uchwała obowiązuje na terenie całego województwa, jest identyczna dla wszystkich miast, a wiemy, że Rybnik jest tym miastem, które jest najbardziej zanieczyszczonym w województwie i naszym kraju, i jednym z najbardziej w Europie - mówi Monika Glosowitz, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet.

- Do złożenia niniejszej petycji skłania nas analiza danych WIOŚ, dotycząca jakości powietrza od momentu wejścia w życia uchwały antysmogowej oraz zapisy Programu ochrony powietrza, z którego może wyniknąć, że wyłącznie eliminacja paliw stałych w domowych kotłowniach może doprowadzić do osiągnięcia poziomu docelowego benzo(α)pirenu. Ponadto uważamy, że postanowienia uchwały antysmogowej, identyczne dla terenów o różnym stopniu zurbanizowania, są błędne i nie doprowadzą do osiągnięcia poziomu zanieczyszczeń powietrza dopuszczalnych w Rybniku - czytamy w petycji przygotowanej przez Rybnicką Radę Kobiet.

Współpracują z organizacjami antysmogowymi

Skąd podejrzenia, że uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego może nie poprawić sytuacji Rybnika?
- Współpracujemy z wieloma organizacjami m.in. z Polskim Alarmem Smogowym, Rybnickim Alarmem Smogowym, dokształcamy się na Smoglabie. Mamy akces bardzo wielu organizacji działających na terenie Rybnika. Polski Alarm Smogowy jest taką organizacją, która ma wiele opracowań, współpracuje z naukowcami, prawnikami - mówi Joanna Bulandra, członek rybnickiej rady kobiet.

Dodaje, że wszyscy w Polsce skupiamy się na ekonomicznym aspekcie źródeł ciepła ale wciąż nie przyjmujemy do wiadomości, jakie są koszty społeczne spalania paliw stałych.

Przygotowałam pesymistyczną prognozę na kolejny rok w związku ze smogiem - mówi Bulandra.
- U wielu osób pogorszy się astma, pojawią się lub zaostrzą alergie. Ludzie starsi częściej będą mieć kłopoty z sercem (niewydolność zaburzenia rytmu, bóle wieńcowe). Wystąpią duszności, które z mogą skutkować zgonem. Przybędzie zawałów, zaostrzy się nadciśnienie, wiele osób może zachorować na nowotwory czy przewlekłą chorobę płuc i wiele osób umrze w wyniku tych chorób. Ludzie będą mieć kłopoty ze snem. Będą bardziej zmęczeni, wystąpią zaburzenia koncentracji, wyższy poziom niepokoju. U dzieci z naszego regionu bardzo często występują kłopoty z gardłem, oskrzelami, zapalenia spojówek, pieczenie i zapalenie oczu. Dziwne, że te objawy ustępują , gdy dzieci wywiezie się nad morze. Większość osób nie wie dlaczego się tak dzieje, większość rodziców nie rozumie, dlaczego ich dzieci są chore. Bo Polacy mało wiedzą o smogu. O konsekwencjach zdrowotnych wynikających z dużego zanieczyszczenia powietrza i nie wiedzą że smog zabija. Sama sprawdziłam ubiegłoroczne statystyki – raport policji za 2018 rok - w wyniku wypadów drogowych zginęło niecałe 3 tys. osób. Natomiast według raportu jakości powietrza w Europie przygotowanego corocznie przez Europejską Agencję Środowiska - w Polsce ze względu na pył zawieszony PM 2,5 przedwcześnie umiera rocznie 44,5 tys osób. Do tej pory mówiliśmy, że jest to 10 razy więcej niż w przypadku zgonów w wypadkach drogowych, ale to 15 razy więcej! Trzeba zmienić podejście, trzeba przestać skupiać się na ekonomicznych źródłach ciepła, trzeba przestać hołubić węgiel.
Trzeba zastanowić się, czy rzeczywiście spalanie węgla to najtańsza opcja – mówi Joanna Bulandra.

Będą apelować o zakaz spalania węgla w Rybniku?

Jeśli ekspertyza zostanie przeprowadzona i okaże się, że uchwała nie pomoże "oczyścić" powietrza w Rybniku Rybnicka Rada Kobiet zamierza zrobić krok dalej.

- Potrzebna nam jest wypowiedź ekspertów na ten temat. Z gotową ekspertyzą będziemy działać dalej. Jeśli zajdzie taka potrzeba będziemy apelować o zakaz spalania paliw stałych w Rybniku - mówi Monika Glosowitz.

- To są nasze postulaty - zakaz spalania węgla i paliw stałych. Po drugie nakaz przyłączenia się do istniejących już sieci gazowniczych bądź ciepłowniczej. Największym problemem są kopciuchy. Ale to że ludzie wymieniają piec na inny piec to nie wszystko. Najważniejsze jest to, co do tego pieca jest wrzucane - mówi Jolanta Jackiewicz z Rybnickiej Rady Kobiet.

- Powołałyśmy Obywatelski Sztab Kryzysowy — Alarm Klimatyczny dla Rybnika, bo wiemy, że nagli nas czas, że chorują i umierają nasze dzieci i wnuki. Uważamy, że podejmowane na różnych szczeblach działania nie są wystarczające, by zapobiec katastrofie klimatycznej, przed którą stoimy, a wreszcie by uchronić setki tysięcy obywateli przed tak straszliwie zanieczyszczonym powietrzem. Wiemy jedno: użyjemy wszelkich środków, włącznie z obywatelskim nieposłuszeństwem, by zmusić rząd, samorząd, sejmik wojewódzki do podjęcia natychmiastowych działań. Uważamy, że presja ma sens, że skończył się czas na czcze rozmowy, że same musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Będziemy składały pozwy przeciwko skarbowi państwa, będziemy pisały petycje do sejmu, senatu, będziemy wspierały aktywnych urzędników w naszych miastach - zapowiada Rybnicka Rada Kobiet.

RRK już planuje kolejne działania.

29 listopada w halo!Rybnik o 16 organizuje spotkanie sztabu kryzysowego,gdzie zapowie o działaniach na przyszłość.
29 listopada o godzinie 14 na rynku odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Petycja Rybnickiej Rady Kobiet w sprawie zlecenia przeprowadzenia ekspertyzy

Wnosimy — w imię wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego — o zlecenie przeprowadzenia ekspertyzy mającej udzielić odpowiedzi na pytanie, czy realizacja postanowień aktualnie obowiązującej uchwały antysmogowej dla terenu województwa śląskiego doprowadzi do osiągnięcia w naszym mieście pomiarów dopuszczalnych zanieczyszczeń w powietrzu, w tym benzo(α)pirenu, czy też konieczne jest podjęcie innych działań, które aktualnie nie są wskazane w uchwale.
Do złożenia niniejszej petycji skłania nas analiza danych WIOŚ, dotycząca jakości powietrza od momentu wejścia w życia uchwały antysmogowej, oraz zapisy Programu ochrony powietrza, z którego może wyniknąć, że wyłącznie eliminacja paliw stałych w domowych kotłowniach może doprowadzić do osiągnięcia poziomu docelowego benzo(α)pirenu.
Ponadto uważamy, że postanowienia uchwały antysmogowej, identyczne dla terenów o różnym stopniu zurbanizowania, są błędne i nie doprowadzą do osiągnięcia poziomu zanieczyszczeń powietrza dopuszczalnych w Rybniku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto