Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na Rok Św. Sarkandra Sejmik Śląski wyda pieniądze? W poprzednich latach na podobne rocznice wydawał sporo

Redakcja
Pod koniec lutego pisaliśmy o burzy jaką wywołała uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego dotycząca ogłoszenia 2020 r. "Rokiem Świętego Sarkandra". Działacze antysmogowi z Rybnika i mieszkańcy grzmieli, że Sejmik zajmuje się bzdurami w obliczu katastrofy ekologicznej - gdy całe województwo śląskie dusi się w smogu, a na pediatrii brakuje miejsc dla dzieci z RSV. Wysłali wówczas wniosek o udostępnienie informacji publicznej, pytając m.in. o to, czy na wykonanie uchwały o Roku św. Sarkandra przewidziano jakiekolwiek środki publiczne. Właśnie otrzymali odpowiedź od przewodniczącego Sejmiku Jana Kawuloka...

Czy na Rok Św. Sarkandra Sejmik Śląski wyda pieniądze? W poprzednich latach na podobne rocznice wydawał sporo

Pod koniec lutego pisaliśmy o burzy jaką wywołała uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego dotycząca ustanowienia 2020 r. Rokiem Świętego Sarkandra. Działacze antysmogowi z Rybnika i mieszkańcy grzmieli, że Sejmik zajmuje się bzdurami w obliczu katastrofy ekologicznej - gdy całe województwo śląskie dusi się w smogu.

CZYTAJ TUTAJ:
Na pediatrii w Rybniku brakuje miejsc a Sejmik uchwala Rok Św. Sarkandra

Działaczom trudno było zrozumieć, dlaczego Sejmik zajmuje się taką uchwałą, a nie zajmuje się walką ze smogiem.

- W Rybniku w szpitalu na oddziale pediatrii brakuje miejsc, a Sejmik zajmuje się podejmowaniem uchwał o tym, że rok 2020 ma być rokiem św. Sarkandra - denerwował się wówczas Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Mieszkańcy i działacze antysmogowi wysłali wniosek o udostępnienie informacji publicznej, pytając m.in. o to, czy na wykonanie uchwały o roku św. Sarkandra przewidziano jakiekolwiek środki publiczne. Właśnie otrzymali odpowiedź od przewodniczącego Sejmiku Jana Kawuloka.

Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego tłumaczy, że samorząd gminny powstał w 1990 roku i jego zadania są określone i powszechnie znane, natomiast samorządy powiatowy i wojewódzki zostały powołane znacznie później i ich zadania i kompetencje często są mylone.

- Szczególne wątpliwości budzi samorząd wojewódzki. Dualizm władzy na poziomie województwa: sejmik województwa jako samorząd oraz Wojewoda jako przedstawiciel administracji rządowej utrudniają prawidłową ocenę naszej działalności – mówi Jan Kawulok.

Tłumaczy, że ustawa z 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa określiła jego zadania, do których należą m.in. pielęgnowanie polskości oraz rozwój i kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, a także pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej.

Dodaje jeszcze, że zakres zadań jest bardzo szeroki i dotyka problemów, któr dla jednych są bardzo ważne zaś dla innych stanowią margines.

- W trakcie spotkań (z wyborcami) pojawiła się kwestia upamiętnienia najbardziej rozpoznawalnego mieszkańca Skoczowa św. Jana Sarkandra w związku z przypadającą w tym roku 400 rocznicą jego męczeńskiej śmierci. Wynikiem tych dyskusji był list Ks. Biskupa Romana Pindla ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej z prośbą o ogłoszenie roku 2020 Rokiem św. Jana Sarkandra. Po przeanalizowaniu treści listu, uwzględniając oczekiwania mieszkańców wprowadziłem do porządku obrad stosowny projekt uchwały – tłumaczy Kawulok.

Dodaje że w głosowaniu wzięło udział 39 radnych i żaden z radnych okręgu rybnickiego nie był przeciwny tej uchwale.

Tłumaczy też, że w 20-letniej historii Sejmik Województwa Śląskiego przyjmował wiele uchwał w sprawie przyjęcia rezolucji o ogłoszeniu roku albo dotyczących ważnych rocznic, wydarzeń, osób, dodając, że uchwały owe odgrywały ważną rolę w procesie integracji województwa.

Przekonuje, że aktualnie na wykonanie uchwały nie przewidziano żadnych środków publicznych samorządu województwa śląskiego, ale dalej dodaje:

- Praktyczna realizacja uchwały będzie uzależniona od aktywnosci radnych, komisji, instytucji kultury podległych marszałkowi, środowisk naukowych, społeczności lokalnych. To na ich ewentualne sugestie mogą być przyznawane poprzez decyzj Sejmiku czy też Zarządu środki finansowe – mówi Kawulok.

- Takie praktyki były stosowane dotychczas przykładowo przy obchodach w 2019 r Roku św. Melchiora Grodzkiego – około 40000 zł, czt też przy obchodach w 2017 r Roku Reformacji – około 300 000 złotych – przyznaje Kawulok.

Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego mówi, że będą pilnować, czy w tym roku na świętego wydane zostaną jakiekolwiek środki.

- Nie widzę związku między wspomnianym przez przewodniczącego zadaniem ustawowym mówiącym o pielęgnowaniu i rozwijaniu tożsamości lokalnej z ustanowieniem 2020 r. Rokiem Świętego Sarkandra. Dla mnie to jest uchwała religijna.

Skąd wiadomo, że będzie to spełniać oczekiwania mieszkańców, nie wiem kto badał te oczekiwania. Nie wiem skąd biskup wiedział, że mieszkańcy chcą by ogłaszać 2020 r. Rokiem Św. Sarkandra - mówi Kuczma.

Jego zdaniem co innego integruje mieszkańców bardziej niż święty.

- W zeszłym roku była podobna uchwałą i Sejmik wydał 40 tysięcy. Będziemy tego pilnować, czy wydane zostaną teraz jakieś pieniądze. Wydaje mi się, że w sytuacji gdy w Polsce umiera 45 tysięcy ludzi rocznie z powodu smogu – to to jest palący problem, który integruje wszystkich mieszkańców a nie święty. W sytuacji katastrofy ekologicznej, zajmowanie się takimi religijnymi uchwałami uważam za nieuzasadnione - mówi Kuczma.

Pełna odpowiedź przewodniczącego Sejmiku w slajdach


Czy Sejmik Woj. Śląskiego powinien wydawać pieniądze na Rok Św. Sarkandra?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto