Czerwionka-Leszczyny: Trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie utrzymania linii 194 i 195

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Udostępnij:
W Czerwionce-Leszczynach trwa akcja zbierania podpisów pod petycją w sprawie utrzymania linii autobusowych numer 194 i 195, które łączą Leszczyny, Czerwionkę (oraz sołectwa i dzielnice gminy) z Szczygłowicami, Knurowem i dalej Gliwicami. To jedyne połączenie autobusowe na tej trasie i co więcej od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród pasażerów.

- Mamy już ponad 100 podpisów. Listy krążą po Leszczynach, po Czerwionce. Każdy, to chce może się wpisać. Na początku przyszłego tygodnia chcemy zanieść petycję do gminy – mówi Alina Kucharzewska, pomysłodawczyni akcji.
Gmina podjęła decyzje o rezygnacji z tych linii i utworzeniu na ich miejsce nowych linii autobusowych, ponieważ nie chce więcej dopłacać do komunikacji. Ale od początku, bo sprawa jest dość skomplikowana. Na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny organizatorem komunikacji miejskiej jest Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, którego gmina jest członkiem. MZK wysyła na trasy autobusy m.in. linii 309, 311 (do Rybnika), 312 itp., które łącza Czerwionkę, Leszczyny, Dębieńsko i Czuchów z Rybnikiem, Żorami. Po gminie, a konkretnie po Leszczynach i Książenicach jeżdżą autobusy rybnickiego Zarządu Transportu Zbiorowego (linia 18,19), które łączą te części Czerwionki-Leszczyn z Rybnikiem. I są jeszcze wspomniane linie 194 i 195, które na trasę wysyła Górnośląski Związek Metropolitarny. Szczególnie ta pierwsza jest oblegana przez pasażerów, bo to nią panowie dojeżdżają do pracy na kopalniach – Knurów i Szczygłowice, młodzież z Leszczyn i Czerwionki ( a także z Stanowic, Czuchowa) dojeżdża do szkoły w Knurowie czy Gliwicach. Mnóstwo osób korzysta także z tej linii w drodze do szpitali – w Knurowie czy Gliwicach.

Główną, roczną składkę na komunikację autobusową gmina Czerwionka-Leszczyny w kwocie 5 mln zł wpłaca do MZK Jastrzębie i to związek przekazuje pozostałym przewoźnikom w zależności od przejechanych przez nich po terenie gminy wozokilometrach. I zdaniem gminy składka wpłacana do Metropolii na linię 194 i 195 jest zbyt wysoka. Dlatego MZK w Jastrzębiu, w imieniu gminy umowę na obsługę tych linii wypowiedziało.
- Skrócenie linii ZTM nr 194 oraz zawieszenie funkcjonowania linii 195, jest wynikiem decyzji MZK Jastrzębie-Zdrój, które poinformowało nas o tym, że ze względu na niemożliwą do zaakceptowania przez gminę Czerwionka-Leszczyny wysokość wyliczonej składki na funkcjonowanie tych linii, chcą zmienić zawarte z nami porozumienie w tej sprawie. Od stycznia 2022 r. porozumienie miałoby obejmować jedynie linię 69, zapewniającą połączenie komunikacyjne dla mieszkańców Żor. Dla dotychczasowych pasażerów przemieszczających się pomiędzy Czerwionką-Leszczynami i Knurowem, MZK Jastrzębie zamierza zorganizować swoje linie – tłumaczy w imieniu GZM Kamila Rożnowska, rzeczniczka Metropolii. - Jako Metropolia GZM i Zarząd Transportu Metropolitalnego dostrzegamy wagę tego problemu, dlatego podejmujemy rozmowy z MZK Jastrzębie-Zdrój, aby wypracować kompromisowe rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że decyzję o organizacji komunikacji na terenie danej gminy, w tym przypadku Czerwionki-Leszczyny, podejmuje dana gmina. Niestety na tę chwilę decyzja o uruchomieniu nowych linii skutkować będzie tym, że w tych autobusach obowiązywać będą inne bilety (należące do MZK JZ) niż dotychczasowe ZTM. Do tej pory nie rozpoczęto z nami rozmów ws. ewentualnej integracji biletowej, gdyby nowe linie zostały uruchomione, a dotychczasowe – zawieszone – dodaje w Metropolii.

MZK w Jastrzębiu stworzyło już rozkład jazdy nowych linii autobusowych. W skrócie komunikacja ma wyglądać tak: z Leszczyn i Czerwionki, a także mniejszych sołectw, mieszkańcy mają dojeżdżać do niedawno utworzonego Centrum Przesiadkowego w Szczygłowicach (dzielnica Knurowa) autobusami MZK na nowo utworzonych liniach. W Szczygłowicach przesiądą się do autobusów jadących w stronę Knurowa czy Gliwic. A to oznacza, że choć Czerwionkę i Knurów dzieli raptem ok 10 km, to aby dojechać do szkoły w Knurowie, młodzież z Czerwionki będzie musiała się raz przesiąść do innego autobus. I jak wspomniano wcześniej kupić drugi bilet!
- Największą zmianą będzie zastąpienie linii 194 i 195 nowymi liniami 300 i 303, którymi pasażerowie dojadą do centrum przesiadkowego w Szczygłowicach. Zaznaczamy, że linia 300 będzie biegła po dokładnym śladzie linii 194 aż do Centrum Przesiadkowego w Szczygłowicach. Podejmuje się starania, aby czas oczekiwania na przesiadki w celu kontynuowania podróży wynosił nie więcej niż 10 minut. Główny nacisk kładzie się na dostosowanie rozkładów jazdy do potrzeb młodzieży uczęszczającej do szkół – podkreśla Hanna Piórecka-Nowak, rzecznicza Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach. - Reorganizacja ma zaspokoić potrzeby mieszkańców, którzy od lat domagali się bezpośredniego dojazdu z Książenic do Czerwionki, z Palowic do Bełku czy z Bełku do Rybnika – dodaje.

Mimo tych zapewnień mieszkańcy nie kryją emocji. Linia 194 jest jedną z najpopularniejszych w regionie. Autobusy nigdy nie kursują puste. Nawet na najkrótszej trasie z Leszczyn do Czerwionki, mieszkaniec wybierający się na przykład do Urzędu Miasta i Gminy chętniej wybiera tą linię, czy autobus wysłany na trasę przez MZK, czyli na przykład 311. - Nie wyobrażam sobie, że mój syn dojeżdżający do szkoły w Gliwicach musiał się przesiadać wcześnie rano w Szczygłowicach. Z całym szacunkiem, ale Centrum Przesiadkowe w Szczygłowicach położone jest na skraju osiedla, przy lesie. Sam musiałby tam być najpóźniej o 7 rano, żeby na 8 dojechać do szkoły. O której więc wyjdzie z domu? O 6? Poza tym wybierając szkołę w tym mieście, podjął decyzje między innymi w oparciu o fakt, iż miał do szkoły bezpośrednie połączenie autobusowe. Dla mnie ta decyzja jest bardzo krzywdząca – pisze w mailu do nas jedna z mieszkanek gminy.

O jakie pieniądze tak naprawdę chodzi w całym tym zamieszaniu? Gmina płaci za komunikację wspomniane 5 mln zł. - Do tej pory Knurów płacił składkę za wozokilometry, które linie 194 i 195 wykonują na jego terenie, a Czerwionka-Leszczyny – za liczbę kilometrów pokonywanych na terenie tej gminy. Oszacowany koszt tej obsługi w 2022 roku dla trzech linii – 69, 194 i 195 - miałby wynieść ponad 2 mln zł (w 2021 roku wynosił ponad 1,8 mln zł) i ta propozycja jest dla gminy nie do zaakceptowania, stąd MZK poinformował nas, iż chcą zmienić zawarte porozumienie i wypowiedź obsługę linii 194 i 195 na terenie gminy Czerwionka – Leszczyny, czego konsekwencją jest zaprzestanie obsługi linii 195 przez ZTM Katowice oraz skrócenie trasy linii 194 do centrum przesiadkowego Knurów – Szczygłowice – mówi Rożnowska dodając jednocześnie, że wszystkie gminy skupione w Metropolii od stycznia zapłacą wyższe składki na komunikację. Podczas ostatniej sesji Zgromadzenia (9.11.2021) została przyjęta jej wysokość – w 2022 roku wyniesie 586,4 mln zł i będzie o ok. 8 proc. wyższa niż w mijającym roku. Na jej wysokość ma wpływ m.in. waloryzacja umów z operatorami, którzy obsługują poszczególne linie komunikacji miejskiej na zlecenie ZTM. Z kolei na tę waloryzację umów, mają wpływ czynniki dynamiczne, które powiązane są z wysokością inflacji, cenami paliw oraz energii elektrycznej, wzrostem płacy minimalnej. W 2022 roku średni koszt obsługi 1 kilometra, przejeżdżanego przez autobusy, wzrośnie o ok. 11 proc. (w 2021 roku średni koszt 1 kilometra wynosił ok. 6,06 zł, natomiast w 2022 roku wzrośnie do prawie 6,72 zł).

Konsultacje nowego rozkładu jazdy MZK, z uwzględnieniem nowych linii trwają do 21 listopada za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie MZK, mailowo na adres: [email protected], pocztą tradycyjną lub osobiście. Nowy rozkład jazdy wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Wówczas rozpocznie się drugi etap konsultacji, a ostateczny kształt rozkładu jazdy będzie znany prawdopodobnie w lutym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie