Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwionka-Leszczyny: szalone studenckie życie lat 70. ZOBACZCIE zdjęcia z archiwum klubu studenckiego Posesyjni! [GALERIA]

JACK
Czerwionka-Leszczyny: szalone życie studenckie lat 70
Czerwionka-Leszczyny: szalone życie studenckie lat 70 Posesyjni/archiwum prywatne
Czerwionka-Leszczyny: szalone studenckie życie lat 70. ZOBACZCIE zdjęcia z archiwum klubu studenckiego Posesyjni! [GALERIA]

Czerwionka-Leszczyny: szalone studenckie życie lat 70. ZOBACZCIE zdjęcia z archiwum klubu studenckiego Posesyjni! [GALERIA]

Czy wiecie, że w małych Leszczynach (potem Czerwionce-Leszczynach) prężnie od 1969 roku XX-wieku działał klub studencki o nazwie: Posesyjni? Choć miasteczko położone było z dala od ośrodków akademickich, studenci organizowali świetne imprezy, ubarwiając życie w miasteczku. Mija dokładnie 50 lat od utworzenia Posesyjnych, swoimi wspomnieniami podzielił się jeden z członków klubu, Krzysztof Kluczniok.
Co ciewake, Posesyjni do dziś się spotykają – na 50-lecie wspominali dawne czasy w czerwcu podczas wspólnej imprezy.
Regionalny Ośrodek Studencki „Posesyjni” w Leszczynach utworzyła grupa ówczesnych studentów 17 maja 1969 roku.
- O Leszczynach zaczęło być głośno w regionalnych mediach, także w telewizji. Najbliższymi współpracownikami wybranego na Prezesa Janusza Michalskiego byli od początku Eugenia i Barbara Wiatrak, Zygmunt Depczyński, Edward Fojcik, Czesław Kurpanik, Piotr Zgraja i Bolesław Żukowski oraz nieco później Tadeusz Gajda, także ja byłem od początku w tej grupie. Studiowaliśmy wtedy w Krakowie, Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Rybniku i we Wrocławiu - wspomina Krzysztof Kluczniok.

I opowiada, że szybko leszczyńscy żacy zaczęli organizować imprezy dla siebie i mieszkańców Leszczyn, sprowadzając najlepsze w Polsce zespoły studenckie, które w tym czasie stanowiły czołówkę krajową.

- Organizowaliśmy „otrzęsiny”, w trakcie których przyjmowaliśmy w swoje szeregi nowe grupy studentów a władze miasta przekazywały im na ten czas symboliczne „klucze od bram miasta”. Przez Leszczyny przechodził barwny korowód a żacy w stylizowanych strojach pobierali myto od przejeżdżających samochodów i … rowerów. – wspomina Krzysztof Kluczniok.

- Imprezie towarzyszyły jarmarki staroci i wieczorne zabawy w parku miejskim. Otrzęsiny przekształciły się z czasem w „Dni Leszczyn”, które z różnymi zmianami, jako Dni Miasta, stały się imprezą organizowaną do dzisiaj już w nowych granicach administracyjnych.

Wielu z Posesyjnych pełniło później funkcje radnych różnych szczebli – wspomniane już siostry Wiatrak, Andrzej i Krzysztof Kluczniokowie, Andrzej Masny, Teodor Kempy oraz Jan Piecha a Edward Fojcik był przewodniczącym Rady Dzielnicy. Współtworzyli kolejne stowarzyszenia m.in. Towarzystwo Miłośników Leszczyn, Koło Terenowe Leszczyny Ruchu Autonomii Śląska i Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”. Janusz Michalski był Naczelnikiem Leszczyn w latach 1981-1990, Janusz Bajorski dyrektorem KWK „Dębieńsko”, Eugenia Wiatrak Dyrektorem Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku, Ryszard Furman jest sędzią Sądu Okręgowego, Anna Michalczyk jest Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy a Krzysztof Kluczniok był Przewodniczącym RAŚ, Wicestarostą Rybnickim, a obecnie prezesuje SPL „Dzwon”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto