Czerwionka-Leszczyny: Siłacze przy sztandze

Alina Kucharzewska
Piotr Nowara wycisnął aż 140 kg.
Blisko pięćdziesięciu siłczerwionka-leszczynyaczy wzięło udział w międzynarodowych mistrzostwach w wyciskaniu sztangi leżąc. Do Czerwionki-Leszczyn, gdzie odbyły się zawody, przyjechali zawodnicy z Rybnika, Jastrzębia ...

Blisko pięćdziesięciu siłczerwionka-leszczynyaczy wzięło udział w międzynarodowych mistrzostwach w wyciskaniu sztangi leżąc. Do Czerwionki-Leszczyn, gdzie odbyły się zawody, przyjechali zawodnicy z Rybnika, Jastrzębia Zdroju, Knurowa, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Rudy Śląskiej, Orzesza, a także ze Słowacji.

Siłacze startowali w czterech kategoriach wiekowych: młodzicy, juniorzy, seniorzy i masters. Niemalże we wszystkich kategoriach reprezentanci naszego regionu uplasowali się w czołówkach.

W mistrzostwach nie zabrakło również kobiet. Najlepsza wśród młodziczek do 52 kg była Jagoda Słowik z GKS "Chwałowice", która wycisnęła 52,5 kg sztangę! Bezkonkurencyjna wśród juniorek do 67,5 kg okazała się zeszłoroczna mistrzyni świata Barbara Maciejczyk z Rybnika, która podniosła 57,5 kg. Żadna z kobiet o wadze do 75 kg nie zdołała pokonać również mistrzyni Kingi Moczydłowskiej z Rydułtów, która wycisnęła 70 kg.

Równie dobrze jak kobiety, spisała się męska reprezentacja. W młodzikach do 52 kg drugie miejsce zajął Damian Chrząszcz z "Olimpu" Jastrzębie z wynikiem 50 kg. Tuż za nim uplasował się klubowy kolega, Piotr Kania, który zdołał wycisnąć 47,5 kg. O dwa i pół kilo mniej udźwignął Rafał Goik z GKS "Chwałowice", który zajął czwarte miejsce.

W kategorii do 56 kg Tomasz Daniel z Chwałowic wywalczył drugą lokatę, wyprzedzając kolegów z klubu: Mateusza Zontka i Tomasza Sebastiana. Z kolei bezkonkurencyjni w swojej kategorii wagowej okazali się również chwałowiczanie: Mateusz Matloch i Rafał Barczycki. Zaufania kibiców nie zawiódł też rybniczanin Piotr Nowara, który wycisnął aż 140 kg! Pierwszego miejsca nie pozwolili zabrać sobie również: Zdzisław Barczycki, Marcin Herok oraz Przemysław Majdanik, który podniósł 192,5 kg sztangę.

Ciekawostką jest, że najmłodszy zawodnik miał 6 lat i wycisnął 10 kg. Najstarszy z kolei 56 lat. Mistrzem siłaczy okrzyknięto Damiana Laskowskiego z Dąbrowy Górniczej, który ustanowił rekord zawodów - 250 kg.

Najbliższe zawody siłaczy odbędą się 14 maja w klubie "Ned" w Rybniku.

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?