Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwionka-Leszczyny modernizowała szkoły i przedszkola. Zobaczcie efekty!

PCH
Po termomodernizacji budynków, obiekty są nie tylko bardziej ekologiczne. Zyskały również walory estetyczne.
Po termomodernizacji budynków, obiekty są nie tylko bardziej ekologiczne. Zyskały również walory estetyczne. UG Czerwionka-Leszczyny
Gmina Czerwionka-Leszczyny zakończyła największy w swojej historii projekt termomodernizacji budynków. Inwestycją objęte były głównie szkoły i przedszkola, które nie dość, że są teraz bardziej ekologiczne to zyskały również walory estetyczne. Zobaczcie zdjęcia!

Aż piętnaście budynków objęła największa termomodernizacja obiektów w Gminie Czerwionka-Leszczyny. Nowe oblicze zyskały głównie szkoły i przedszkola. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 10 348 951,83 złotych, z czego 7 792 164,38 złotych stanowiło dofinansowanie unijne.

W przypadku takich działań koszty schodzą jednak na dalszy plan. Płynące z termomodernizacji obiektów plusy dostrzegają przedstawiciele gminy Czerwionka-Leszczyny.

Korzyści termomodernizacji budynków są wielorakie: oszczędność energii, redukcja zanieczyszczeń, poprawa estetyki i wzrost komfortu użytkowania. W przypadku szkół i przedszkoli, a więc budynków, z których na co dzień korzystają uczniowie, termomodernizacja ma także istotny walor edukacyjny. Najmłodsi mieszkańcy są krok po kroku świadkami zadania, które nie tylko poprawia estetykę otoczenia, ale - co bardzo ważne - ma istotną wartość dla środowiska naturalnego - wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik Urzędu Gminy i Miasta.

Jak dodają w urzędzie, głównym celem zadania jest zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania - daje więc wymierne oszczędności. Wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań ma też aspekt ekologiczny - pozwala zredukować emisję zanieczyszczeń i substancji szkodliwych dla środowiska, m.in. dwutlenku węgla i pyłów PM10. Przeprowadzone inwestycje pozwolą ograniczyć emisję CO2 o około 1 000 ton w skali roku i obniżyć emisję PM10 o około 1,8 ton w skali roku w stosunku do wartości bazowych.

Działania związane z termomodernizacją budynków trwały już od pewnego czasu. Pierwsze obiekty modernizowano w 2018 roku, kolejne doczekały się remontu w obecnym.

W 2018 roku zakończono termomodernizacje w siedmiu obiektach: budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełku, Przedszkolu nr 3, Przedszkolu nr 10 im. Juliana Tuwima, Szkole Podstawowej nr 6, Szkole Podstawowej nr 7, Szkole Podstawowej w Palowicach oraz Szkole Podstawowej w Przegędzy. W 2019 roku przeprowadzono prace w Przedszkolu nr 1, Przedszkolu nr 6, Przedszkolu nr 7, Przedszkolu nr 8, Przedszkolu nr 11, Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej w Stanowicach oraz Szkole Podstawowej w Szczejkowicach - dowiadujemy się na gminie.

Prace w placówkach obejmowały m.in. docieplenie stropodachu, docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i ślusarki drzwiowej. Oprócz tego w Przedszkolu nr 8, Szkole Podstawowej w Przegędzy oraz Szkole Podstawowej w Palowicach została zamontowana pompa ciepła powietrze-woda (OZE), a w Przedszkolu nr 6 zmodernizowano węzeł cieplny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto