Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarne miejsca nad wodą w woj. śląskim! Tu w wakacje 2022 odnotowano najwięcej utonięć. Uważajcie tam!

Karolina Kos
Karolina Kos
Poznaj te miejsca >>>
Poznaj te miejsca >>>
W kalendarzu dopiero lipiec, a w policyjnych statystykach już odnotowano dziewięć ofiar śmiertelnych, które utopiły się w zbiornikach wodnych województwa śląskiego. To o jedną osobę więcej niż w ubiegłym roku. Najgorsze jest to, że większości z tych tragedii można było uniknąć, gdyby nie lekkomyślność i brawura. Aż sześć osób z dziewięciu, było pod wpływem alkoholu.

Tragiczny bilans utonięć

Okres wakacyjny w pełni, czego naturalnym następstwem są tłumy ludzi na kąpieliskach. To uwielbiana przez Polaków, forma spędzania wolnego czasu. Dlatego lokalne plaże, baseny miejskie i jeziora przeżywają prawdziwe oblężenie. Również w naszym województwie wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne cieszą się dużym powodzeniem. Niestety znaczna część z nich jest niestrzeżona. Jednak ten fakt nie zraża, spragnionych wodnej rekreacji, plażowiczów. Wypoczywają tam zarówno rodziny z dziećmi, osoby dorosłe i młodzież.

Tam, gdzie miejsca są objęte patrolem ratownika, problem nie jest tak duży, jak na terenach niestrzeżonych, gdzie w razie nieszczęśliwego zdarzenia, potrzebującemu nie ma kto pomóc... To właśnie w tego typu akwenach, doszło w ubiegłym roku do większości wypadków śmiertelnych.

Tu w wakacje 2022 utonęło najwięcej osób w woj. śląskim. Poznaj te miejsca:

W 2021 roku odnotowano w województwie śląskim czternaście utonięć, a pierwsze z nich miało miejsce już na wiosnę, dokładnie 30 kwietnia. Co ciekawe, wszystkie ofiary nieszczęśliwych zdarzeń nad wodą, do jakich doszło w naszym regionie rok temu to mężczyźni, będący w różnym wieku. W tej kwestii sytuacja wygląda więc podobnie, jak w przypadku danych ogólnopolskich, pokazujących tendencję do większej liczby utonięć wśród mężczyzn - informuje Śląska Policja.

Większości z tych zdarzeń można by uniknąć, gdyby osoby przebywające w pobliżu kąpielisk, zachowały należytą ostrożność. Niestety, brawura w połączeniu z alkoholem i źle oszacowanym umiejętnościami, są najczęstszą przyczyną utonięć w województwie śląskim. Aż 6 na 9 osób, była pod wpływem alkoholu, a stan pozostałych trzech nie jest znany.

Dlatego policja apeluje do osób wypoczywających nad wodą o rozwagę i trzeźwość. Coroczne ostrzeżenia zdają się jednak niewystarczające, ponieważ dotychczasowy bilans ofiar w Śląskiem, jest wyższy niż w roku ubiegłym. Co więcej tylko w okresie letnim w Polsce zginęły aż 72 osoby, a to dopiero początek sezonu urlopowego...

Tu w wakacje 2022 utonęło najwięcej osób w woj. śląskim. Poznaj te miejsca:

Poznaj te miejsca >>>

Czarne miejsca nad wodą w woj. śląskim! Tu w wakacje 2022 od...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto