Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to za cuchnąca ciecz?

Tomasz Siemieniec
Eugeniusz Rejman z Rybnika nie chce mieć w domu wyparkowych podzielników. Agnieszka Materna
Eugeniusz Rejman z Rybnika nie chce mieć w domu wyparkowych podzielników. Agnieszka Materna
– Przypadkiem zbiłem podzielnik ciepła. Wylał się z niego cuchnący płyn, który prawie wyżarł dziurę w ceracie pod kaloryferem – opowiada Eugeniusz Rejman. Zaczął się dowiadywać, co to za śmierdząca ciecz.

– Przypadkiem zbiłem podzielnik ciepła. Wylał się z niego cuchnący płyn, który prawie wyżarł dziurę w ceracie pod kaloryferem – opowiada Eugeniusz Rejman.

Zaczął się dowiadywać, co to za śmierdząca ciecz. Okazało się, że to benzoesan metylu.

Na stronie internetowej Polskich Odczynników Chemicznych można przeczytać, iż substancja ta jest rakotwórcza, w stanie lotnym tworzy mieszaniny wybuchowe z powietrzem, powoduje podrażnienie błon śluzowych, kaszel, duszności, mdłości, wymioty, należy ją trzymać z dala od źródeł ognia i ciepła. – I to wydziela się w moim mieszkaniu przez cały rok! – zdenerwował się pan Eugeniusz.


To nie jest szkodliwe

Marek Gruszczyk, członek zarządu rybnickiej spółdzielni mieszkaniowej mówi, że wszystkie urządzenia montowane przez spółdzielnie posiadają atesty Polskiego Zakładu Higieny. – Nie sądzę aby urządzenia posiadające atest mogły być szkodliwe dla zdrowia – dodaje Gruszczyk.

Znajdująca się w ampułkach podzielników substancja o nazwie benzoesan metylu nie figuruje na liście substancji niebezpiecznych.

Dr Janusz Świątczak z PZH uspokaja: – W podzielnikach kosztów ogrzewania znajdują się dwie ampułki zawierające po 2 ml benzoesanu metylu (jedna jest zamknięta).

2 ml benzoesanu metylu paruje przez okres ekspozycji czyli około pół roku. Tak mała ilość substancji, nawet po rozbiciu ampułki, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a tym bardziej życia użytkowników mieszkań, w których zostały zainstalowane podzielniki.


Montują elektroniczne

Pomimo pozytywnej opinii naukowców, Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w nowych mieszkaniach montuje podzielniki elektroniczne, które prócz tego, że są dokładniejsze, to w 100 proc. obojętne dla zdrowia lokatorów. – Pytamy lokatorów jakiego typu chcą mieć w mieszkaniach podzielniki i takie montujemy – powiedział Marek Gruszczyk.

RSM informuje, że wyparkowe podzielniki ma jeszcze 25 proc. lokatorów. Jeśli większość z nich będzie chciała zamienić podzielniki na elektroniczne, to spółdzielnia je wymieni, ale koszty wymiany poniosą lokatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto