Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku działa już osiem miesięcy. Ilość pacjentów pokazuje, że poradnia jest niezwykle potrzebna

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Co miesiąc, do rybnickiego CZP zgłasza się średnio 70 pacjentów "z ulicy"
Co miesiąc, do rybnickiego CZP zgłasza się średnio 70 pacjentów "z ulicy" RL
Już od ponad ośmiu miesięcy, w Rybniku funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego, dzięki któremu mieszkańcy zyskali jeszcze lepszy dostęp do pomocy i terapii psychiatrycznych. W każdym miesiącu działalności centrum, zgłasza się do niego około 70 osób z ulicy. To pokazuje, że powstanie placówki było niezwykle ważne. - Myślę, że Centrum Zdrowia Psychicznego powstało wręcz w idealnym momencie - podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Wiele wskazuje na to, że podobny punkt pojawi się także w powiecie rybnickim, ponieważ widać takie zapotrzebowanie ze strony pacjentów spoza Rybnika.

Coraz szybszy tryb życia, silne sytuacje stresowe czy doświadczenia z przeszłości powodują, że sporo osób mierzy się z zaburzeniami związanymi ze zdrowiem psychicznym. To właśnie z myślą o tych osobach, 1 marca bieżącego roku otwarto w Rybniku Centrum Zdrowia Psychicznego. Głównym celem działalności centrum jest szeroko rozumiana pomoc bezpośrednio w otoczeniu pacjenta. Jak podkreśla prezydent Rybnika, dzięki działalności centrum pacjenci mogą liczyć na szybką i kompleksową pomoc.

- Dzisiejszy czas nie jest łatwy społecznie. Towarzyszą temu różnego rodzaju emocje. Myślę, że Centrum Zdrowia Psychicznego powstało wręcz w idealnym momencie. Liczę na szpital przy ulicy Gliwickiej, który z jednej strony jest dużym i znaczącym ośrodkiem, ale też cały czas pokazuje, że osiąga progres i ma chęć rozwoju. Miasto będzie starało się wspierać te wysiłki. Problem, który właściwie jest kwestią społeczną, jest w Rybniku rozwiązywany. Nie uciekamy od niego, pomoc jest szybka, skuteczna i kompleksowa - podkreśla Piotr Kuczera, prezydent miasta Rybnika.

Osiem miesięcy działalności i ponad 5600 wizyt

To co wskazuje na trafną decyzję dotyczą otwarcia centrum, to statystyki. Do Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku, zgłasza się miesięcznie średnio 70 pacjentów z ulicy. W okresie od rozpoczęcia działalności do końca października, w obu poradniach centrum odbyło się ponad 5600 wizyt, w tym 3500 wizyt lekarskich, około 600 sesji i psychoterapii, a także ponad 1500 porad psychologicznych.

- To są statystyki, które pokazują, że pacjenci potrzebują naszej pomocy. Staramy się robić wszystko, by tym pacjentom pomóc jak najbardziej kompleksowo. Od godziny 8:00 do 18:00, pacjent może przyjść do naszych poradni i po prostu porozmawiać, uzyskać informację czy wstępną interwencję kryzysową, jeśli jest taki problem. W punktach są psycholodzy i pielęgniarki psychiatryczne, czyli wyszkolone osoby. Jeżeli w wywiadzie stwierdzimy, że rzeczywiście istnieje jakiś problem i pacjent nie może czekać miesiąc czy dwa w kolejce do psychiatry, to realizujemy taką wizytę do 72 godzin - podkreśla Zuzanna Cebo, Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku.

Do centrum najczęściej zgłaszają się osoby z zaburzeniami lękowo-depresyjnymi i nerwicowymi.

- Osoby te otrzymują natychmiastową pomoc. Widzimy, że rzeczywiście brakowało takiego miejsca. Czasami pacjenci mówią, no tak chciałem się dostać do psychiatry, powiedzieli mi w poradni, że za trzy miesiące. A on ma kryzys teraz. Myślę, że udało nam się wiele takich bardzo kryzysowych sytuacji uniknąć. Mamy psychologów, terapeutów środowiskowych, działamy z pacjentami w domu. Bardzo mocno współpracujemy również z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który przekazuje nam informacje, gdy dzieje się coś złego w rodzinach i są podejrzenia, że mogą występować zaburzenia psychiczne. Jedziemy i jeżeli trzeba, to interweniujemy. Do tej pory odbyło się już około stu takich wizyt. Ciągle poszerzamy nasz zespół o nowe osoby, w zależności od tego, co danemu pacjentowi jest w określonej chwili potrzebne - dodaje Zuzanna Cebo.

To, co odróżnia rybnickie Centrum Zdrowia Psychicznego od innych placówek psychiatrycznych, to wyjście z budynku szpitala i szeroko rozumiana pomoc bezpośrednio w otoczeniu pacjenta. Pracownicy centrum starają się pomagać pacjentom w jak najszerszym zakresie.

- Jednym z elementów kompleksowej opieki jest leczenie środowiskowe, lokalne i dostępne tu i teraz. Opracowujemy optymalny plan leczenia, wspierania i możliwości skorzystania z wszystkich tych form specjalistycznej pomocy, której w momencie choroby muszą zostać uruchomione. Pomoc dostosowana jest do problemów naszego pacjenta. To leczenie odbywa się blisko domu i jeżeli jest to możliwe, nie odrywa się tych osób od nauki i pracy. Wychodzimy im po prostu naprzeciw. Jeżeli pacjent czuje się już dobrze i stabilnie, staramy się pomóc mu wrócić do pracy - wskazuje Katarzyna Matysiak, pracownik socjalny ds. pacjentów.

Centrum Zdrowia Psychicznego planuje rozszerzyć swoją działalność

Obecnie Centrum Zdrowia Psychicznego pomaga wyłącznie pacjentom z Rybnika. Niewykluczone jednak, że niebawem podobna placówka powstanie również w jednej z miejscowości powiatu rybnickiego, gdyż o to pytają sami mieszkańcy.

- Zauważamy, że do Centrum Zdrowia Psychicznego chce zgłaszać się wielu pacjentów z powiatu rybnickiego. Rozważamy więc, by rozszerzyć działalność naszego centrum właśnie na powiat rybnicki. Być może uda się to wiosną przyszłego roku. Prowadzimy już rozmowy z kilkoma samorządami na ten temat. Chcemy stworzyć dedykowaną placówkę dla mieszkańców powiatu - podkreśla Joachim Foltys, Dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Placówki ambulatoryjne w Rybniku

Pomoc udzielana w Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku jest bezpłatna. Może z niej skorzystać każdy pełnoletni mieszkaniec Rybnika, który odczuwa taką potrzebę.

I Poradnia Zdrowia Psychicznego z Zespołem Lecznictwa Środowiskowego
ul. Rudzka 13, Rybnik (budynek B, piętro IV, Zespół Szkół Wyższych)
Godziny otwarcia: 08:00- 18:00
tel. 725 618 118; 724 630 625
e- mail: [email protected].

II Poradnia Zdrowia Psychicznego
ul. Gliwicka 33, Rybnik (pawilon XX)
tel. 32 43 28 112
e- mail: [email protected].

Oddział dzienny psychiatryczny
ul. Gliwicka 33, Rybnik
tel. 32 432 81 93.

- Zapraszamy wszystkie osoby, które chciałby skorzystać z naszej pomocy i naszego wsparcia - dodaje Katarzyna Matysiak.

Obecnie, osoby spoza Rybnika mogą skorzystać z leczenia i różnych form terapii w Poradni Zdrowia Psychicznego, również nieodpłatnie.

Co miesiąc, do rybnickiego CZP zgłasza się średnio 70 pacjentów "z ulicy"

Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku działa już osiem mies...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto