Centrum przesiadkowe w Jejkowicach, żłobki w Czerwionce i Świerklanach. Rozdano kasę w ramach Polskiego Ładu

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Daniel Wojaczek/ ARC
Udostępnij:
Są pieniądze na żłobki w Czerwionce-Leszczynach oraz w Świerklanach. Gmina Jejkowice dostanie pieniądze na stworzenie centrum przesiadkowego, a Gaszowice na budowę pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią. W poniedziałek rozdysponowano fundusze dla śląskich gmin, w ramach polskiego ładu. Na liście dofinansowań próżno szukać Rybnika. Do miasta nie wpadnie ani złotówka.

Województwo śląskie otrzyma 2 138 844 108,06 zł bezzwrotnego dofinansowania w ramach programu Polski Ład.

– Ponad 2 mld 138 mln zł to jest kwota, która w ramach Programu Inwestycji Strategicznych w Polskim Ładzie zostanie zainwestowana przez jednostki samorządu terytorialnego na terenie województwa śląskiego (…) Bardzo się cieszymy, że historyczne środki inwestycyjne dla jednostek samorządu terytorialnego, nie tylko te, które są w zakresie polskiego Programu Inwestycji Strategicznych, ale również tych wszystkich instrumentów, które są w Polskim Ładzie zawarte, i mechanizmy porównawcze pokazują, że samorządy w województwie będą mogły realizować gigantyczny program inwestycyjny na terenie swoich gmin, swoich miast – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył wojewoda, samorządy zadecydowały, że najbardziej potrzebne są w naszym regionie inwestycje drogowe.

Największe dofinansowanie trafiło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. To 152 mln zł na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 934, co stanowi drugą w Polsce największą inwestycję w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Podczas konferencji wojewoda Jarosław Wieczorek wręczył marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu symboliczny czek. – To są największe pieniądze, jakie samorząd województwa śląskiego dostaje – zaznaczył marszałek województwa. – Myślę, że mogę powiedzieć w imieniu wszystkich samorządowców: jest to największe wsparcie w historii dla jednostek samorządu, które popłynęło ze strony rządowej (…) Dzięki tym środkom możemy się rozwijać – dodał.

Sporo z tej puli dostały także miasta i gminy w naszym regionie. I tak w Świerklanach będzie budowany czterooddziałowy żłobek, na co gmina dostała 5,1 mln zł. 1,8 mln Świerklany przeznaczą także na remont ulicy Kucharzówka. 5 mln też na żłobek trafi do gminy Czerwionka-Leszczyny. - Projekt jest odpowiedzią na zgłaszany przez naszych mieszkańców problem braku miejsc żłobkowych na terenie gminy. Dzięki powstaniu żłobka zaopiekujemy się najmłodszymi mieszkańcami gminy, przez co ułatwimy ich rodzicom i opiekunom powrót na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej” - podkreśla burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o lokalizacji żłobka, ogłoszony zostanie również przetarg na realizację zadania.

Gmina Gaszowice dostała dwie dotacje - jedna w wysokości 5,3 mln zł na dokończenie budowy kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy Rydułtowskiej oraz 2,6 mln zł na budowę pełnowymiarowego boiska o sztucznej nawierzchni w sołectwie Łuków.

Wielka radość zapanowała wczoraj w najmniejszej gminie w Polsce - w Jejkowicach. Tam nie dość, że 3,9 mln zł pójdzie na budowę kanalizacji wraz z pompownią ścieków, to w końcu zrealizowany zostanie projekt forsowany od ponad roku, który już raz starał się o dotacje w ramach rządowego programu. Mowa o utworzeniu w centrum gminu - nowoczesnego centrum przesiadkowego. - To będzie centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia - na miejscu będzie nie tylko przystanek autobusowy, ale powstaną także obiekty handlowe, będzie wypożyczalnia rowerów i hulajnóg. Powstanie tam także centrum informacji dla turystów. Wszystko będzie bardzo ekologiczne, budynki mają być zeroemisyjne, ściany zielone. Będzie pięknie - nie kryje radości z dofinansowania Marek Bąk, wójt gminy Jejkowice. Łącznie na ten cel gmina dostanie 4,1 mln zł.
Pieniądze dostaną także Lyski - 2,3 mln zł na przebudowę dróg gminnych w Adamowicach i Bogunicach, oraz 2,2 mln zł na wykorzystanie energii odnawialnej w budynkach oświatowych. 5,7 mln zł dostanie także Powiat Rybnicki na przebudowę ulicy Kolejowej i Stawowej w gminie Gaszowice.

Na długiej liście dofinansowanych inwestycji brakuje jednak Rybnika. Miasto złożyło do programu rządowego programu jeden wniosek, ale za to dość duży. Prezydent Piotr Kuczera chciał dostać 100 mln zł na dokończenie budowy "rybnickiego" odcinka drogi regionalnej Pszczyna-Racibórz. Mowa o 4-kilometrowym odcinku trasy. - Niestety Rybnik bez wsparcia z rządowego programu inwestycji strategicznych należących do Polskiego Ładu. Złożyliśmy wniosek na dokończenie Drogi Regionalnej. Brakuje ponad 4 km odcinka. Całkowity koszt 200 mln zł, wnioskowaliśmy o 100 mln zł. Nie było limitów kwotowych. Jeden wniosek można było złożyć bez ograniczeń finansowych! Priorytetem w tym programie miały być drogi - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Przypomnę, że mamy projekt, mamy wykupione tereny pod budowę drugiego etapu, jesteśmy gotowi. Pozostaje pytanie na czym polegała ocena merytoryczna tych wniosków i co na to posłowie z naszego regionu, którzy zapewniali o wsparciu ze strony rządu dla tej inwestycji? - podkreśla włodarz Rybnika.

Dlaczego Rybnik nie dostał wsparcia? Czy lokalni politycy lobbowali za projektem budowy drogi? Czy wysokość żądanej dotacji miała znaczenie? Bo przypomnijmy, że sąsiednie miasta, jak Żory, Jastrzębie czy Wodzisław wnioskowały o mniejsze kwoty i wszystkie dofinansowanie dostały. Te pytania zadamy dziś w czasie konferencji prasowej na którą zaprosił poseł Bolesław Piecha.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie