Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej będzie dbać o stan powietrza i środowiska w całej Metropolii

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza w całej Metropolii
Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza w całej Metropolii Maciej Mutwil
Politechnika Śląska uruchomiła nową placówkę. Centrum Ochrony Środowiska i Środowiska ma za zadanie nie tylko badać stan jakości powietrza i środowiska w regionie, ale również odpowiadać na pytania jak do tego doszło oraz co należy zrobić. Praca placówki ma przynieść korzyści dla całej Metropoli

Politechnika otworzyła obiekt dbający o środowisko

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej, które otwarto w piątek 31 stycznia ma za zadanie przede wszystkim uczyć jak dbać o środowisko w regionie i Polsce, a także na świecie. Ponadto ma również promować tego typu zachowania i w konsekwencji zmienić zanieczyszczone środowisko w takie, gdzie żyje się o wiele przyjemniej.

- Zmiany klimatu niestety postępują i wynika to z działalności człowieka – mówi Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Musimy więc jak najszybciej znaleźć rozwiązania, które pomogą nas poradzić sobie z tym problemem i może nie tyle go zahamują, co spowolnią. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej dla nas, mieszkańców Metropolii. Nasze miasta na Śląsku mają wielki problem z czystym powietrzem, dlatego będziemy wspierać działania, jakie podjęła Politechnika Śląska. Będą one miały korzystny wpływ na nas wszystkich.

Pomysł na utworzenie tego typu Centrum na terenie Politechniki Śląskiej powstał już przed laty, jednak dopiero teraz udało się je oficjalnie otworzyć. W tym wypadku śmiało można powiedzieć, że „lepiej późno niż wcale”. Placówka bowiem od samego początku będzie dbała o poprawę jakości powietrza nie tylko na terenie Metropolii, ale również całej Polski.

- Idea uruchomienia centrum pojawiła się w 2018 roku, ale jego geneza pojawiła się już wcześniej – mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, JM Rektor Politechniki Śląskiej. - Grupa pracowników materiałów inżynierskich biomedycznych, który dysponuje świetnymi mikroskopami elektronowymi stwierdziła, że badając próbki można stwierdzić, jakie są przyczyny zanieczyszczenia znajdującego się w powietrzu. Z biegiem czasu przygotowaliśmy projekt monitorowania zanieczyszczenia powietrza z wykorzystaniem zaawansowanej aparatury naukowej.

Działanie placówki opierać się będzie przede wszystkim na monitorowaniu i badaniu stanu jakości powietrza oraz wyjaśnienie, w jaki sposób do niego dochodzi. Studenci oraz pracownicy Centrum będą mogli korzystać z tego, co oferuje miasto. Władze Gliwic zaoferowały tereny miejskie jako przedmiot badań, aby poprawić stan środowiska w całej Metropolii.

- Miasto Gliwice z wielkim zadowoleniem uczestniczy w tworzeniu i otwarciu Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska na Politechnice Śląskiej – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic. - Wierzę, że Centrum przyczyni się do powstawania kolejnych genialnych pomysłów, które zostaną przełożone na rzeczywistość. Aby dołożyć swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza i nie tylko, chciałbym zaoferować Politechnice miasto, jako miejsce do przeprowadzania badań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto