Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bracia Szafrankowie odsłonięci! Piotr Paleczny i Lidia Grychtołówna odsłonili rzeźbę [ZDJĘCIA]

UM, AK
Rzeźba przedstawiająca wybitnych muzyków i pedagogów - braci Karola i Antoniego Szafranków stanęła na skwerze u zbiegu ulic: Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki (naprzeciwko dworca kolejowego). Symbolicznego odsłonięcie pomnika słynnych braci dokonali ich wychowankowie, dziś światowej sławy pianiści – Lidia Grychtołówna i Piotr Paleczny.

Bracia Szafrankowie odsłonięci! Piotr Paleczny i Lidia Grychtołówna odsłonili rzeźbę

Uroczystość odbyła się w obecności uczniów i pedagogów rybnickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków. Warto dodać, że odsłonięcie pomnika zbiega się w czasie z obchodzonym właśnie jubileuszem 85-lecia istnienia szkoły Szafranków.

- Bracia Szafrankowie to muzyczny symbol Rybnika. Mówi się nawet, że byli dla Rybnika tym, czym rodzina Straussów dla Wiednia – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Efekty ich działalności pedagogicznej i podjęte przed laty inicjatywy są w mieście żywe do dziś, zajmując ważne miejsce w kulturalnym pejzażu naszego miasta – podkreśla prezydent.

Z prośbą do Prezydenta Miasta Rybnika o upamiętnienie w przestrzeni miejskiej Karola i Antoniego Szafranków, wybitnych muzyków i pedagogów, których działalność artystyczna i organizacyjna stoi u źródeł aktywności i sukcesów środowiska muzycznego w Rybniku, zwróciło się Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków w Rybniku. Uchwałę w tej sprawie rybniccy radni podjęli w maju br.

- Jestem szczęśliwy, że dożyłem tego momentu – mówił podczas uroczystości wzruszony

- Wspomnienia są wspomnieniami, zatrzymujemy się w takich punktach jak rocznice, jubileusze i tak dalej, a potem zapominamy. Natomiast pomniki przemawiają. Codziennie. Pomnik jest drogowskazem ku przyszłości – mówił Bogdan Gola, wychowanek szkoły Szafranków, dziś znany chórmistrz i dyrygent Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa – w niedalekiej odległości tj. przy ulicy Józefa Piłsudskiego 33, w miejscu dzisiejszego Sądu Okręgowego, przez wiele lat mieściła się siedziba rybnickiej Szkoły Muzycznej, której założycielami byli właśnie bracia Szafrankowie. Powstała ona jako szkoła prywatna w 1933 roku, a w 1952 roku została upaństwowiona. Antoni uczył tam gry na skrzypcach, Karol zaś na fortepianie.

Bracia stworzyli w szkole niepowtarzalny klimat, w którym żyło się sztuką, muzyką, a przede wszystkim pracą nad jej udoskonalaniem. Zasługą Antoniego było ponadto założenie i prowadzenie Rybnickiej Orkiestry Symfonicznej. Z kolei Karol Szafranek utworzył istniejące do dzisiaj Społeczne Ognisko Muzyczne.

Osiągnięcia pedagogiczne obu muzyków potwierdzają osoby, których muzyczna edukacja rozpoczęła się w Rybniku: Lidia Grychtołówna - pianistka, Piotr Paleczny - pianista, Adam Makowicz- pianista jazzowy czy nieżyjący już Henryk Mikołaj Górecki - kompozytor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto