Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będą nowe żłobki w Rybniku. Powstać ma kolejny żłobek miejskich, a także trzy prywatne. Mają zostać sfinansowane z programu Maluch Plus

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Jak mówią przedstawiciele PiS w Rybniku, program Maluch Plus to odpowiedź na realne potrzeby związane z brakami miejsc w żłobkach.
Jak mówią przedstawiciele PiS w Rybniku, program Maluch Plus to odpowiedź na realne potrzeby związane z brakami miejsc w żłobkach. Piotr Chrobok
Cztery nowe żłobki - jeden miejski i trzy prywatne - mają powstać w Rybniku. Sfinansowanie ich powstania jest planowane z rządowego programu Maluch Plus, z którego miastu przyznano 20 milionów złotych. Żłobki mają też powstać w powiecie rybnickim: w Świerklanach i Gaszowicach. Dzięki nim w regionie ma się pojawić ponad 300 dodatkowych miejsc w żłobkach dla najmłodszych.

Będą nowe żłobki w Rybniku. Powstać ma kolejny żłobek miejskich i trzy prywatne. Nowe żłobki także w powiecie

O wiele łatwiej niż dotychczas ma być w Rybniku, a także w powiecie rybnickim jeśli chodzi o miejsca w żłobkach. Wszystko za sprawą ogólnopolskiego rządowego programu Maluch Plus, który będzie realizowany również w regionie. Jak przekazują rybniccy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, tylko w Rybniku mają powstać cztery nowe żłobki.

- W Rybniku (najprawdopodobniej w dzielnicy Rybnika Kuźnia - przyp. red) powstanie nowy żłobek miejski z ilością ponad 60 miejsc. A dodatkowo za pomocą przedsiębiorstw prywatnych - żłobków Szkrabkowo - powstanie żłobek przy granicy z Rydułtowami, drugi niedaleko boiska baseballowego oraz przy kopalni Ignacy w Niewiadomiu - informuje Karol Szymura, rybnicki radny PiS.

Nowe żłobki, a co za tym idzie nowe miejsca dla najmłodszych mają być finansowane ze wspomnianego programu Maluch Plus, w ramach którego na stworzenie dodatkowych miejsc w żłobkach tylko na terenie Rybnika wydanych zostanie 10 milionów złotych.

W sumie kwota rządowego dofinansowania, jakie ma popłynąć do Rybnika opiewa na ok. 20 milionów złotych. Połowa z tych pieniędzy ma zostać jednak przeznaczona na potrzeby już funkcjonujących żłobków, np. działającego już w dzielnicy Kamień prywatnego żłobka Szkrabkowo.

Kwotą 20 milionów złotych Rybnik będzie się musiał jednak podzielić. Część z niej ma też dotrzeć do powiatu rybnickiego. - Dodatkowe środki otrzymały też gminy Świerklany i Gaszowice - mówi Karol Szymura, dodając, że w nich także mają zostać one wydane na stworzenie dodatkowych miejsc w żłobkach.

W sumie w Rybniku i powiecie powstanie ponad 300 miejsc dla maluchów. Dziś miejsc w żłobkach brakuje

Łącznie rządowe dofinansowanie - jak wyliczają przedstawiciele PiS - ma pozwolić na powstanie ponad 300 dodatkowych miejsc w żłobkach. - W samym Rybniku powstanie tych miejsc 197 - zapowiada radny Karol Szymura, który widzi w nich szansę na zrównoważenie obecnej sytuacji, gdy miejsc w żłobkach jest zbyt mało.

- Są przypadki, że dzieci nie dostają się do żłobków. To dzisiaj realny problem osób, które chcą pracować zwłaszcza, jeżeli jest to młode małżeństwo, które nie ma możliwości zagospodarowania czasu dla swojego dziecka, kiedy są oni w pracy, bo bardzo często dziadkowie też pracują - podkreśla radny PiS.

Senator Wojciech Piecha: "Ten program ma zachęcić młodych ludzi, młode małżeństwa do posiadania dzieci"

Jeszcze szerzej, bo w perspektywie całego kraju na tworzenie nowych miejsc w żłobkach spogląda Wojciech Piecha, senator Prawa i Sprawiedliwości z Rybnika. Zdaniem senatora dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc w żłobkach, powinno - przynajmniej częściowo - rozwiązać problem niskiej dzietności.

- Ten program ma zachęcić młodych ludzi, młode małżeństwa do posiadania dzieci. Dzietność w Polsce jest obecnie na bardzo niskim poziomie, który nie zapewnia zastępowalności pokoleń. Perspektywy są nienajlepsze. Ludność w Polsce będzie się zmniejszała i to może spowodować problemy gospodarcze, związane z naszą pozycją w Europie i na świecie - mówi Wojciech Piecha, który problemu niskiej dzietności w Polsce (w 2022 roku na świat przyszło zaledwie 305 tys. dzieci - przyp. red) upatruje też w innych kwestiach.

- Mieliśmy przejścia COVID-owe, które zachwiały naszym bezpieczeństwem. W 2022 roku rozpoczęła się także wojna na Ukrainie, która też spowodowała to, że młodzi ludzie z obawami patrzą w przyszłość - zauważa senator PiS.

Jak przypominają rybniccy politycy PiS, ogłoszony przez rząd program Maluch Plus jest realizowany już od 2015 roku. Pieniądze w wysokości 5,5 miliarda złotych mają zapewnić mu funkcjonowanie w latach 2022-2029. W tym czasie ma z nich zostać sfinansowane powstanie 90 tys. miejsc w żłobkach w całym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto