Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Azbest znika z naszego otoczenia

m
Dzięki realizacji rządowego programu usuwania azbestu, do 2032 roku ta rakotwórcza substancja ma być wyeliminowana z naszego otoczenia - poinformowała Stanisława Szałucha z Ministerstwa Gospodarki i Pracy.

Dzięki realizacji rządowego programu usuwania azbestu, do 2032 roku ta rakotwórcza substancja ma być wyeliminowana z naszego otoczenia - poinformowała Stanisława Szałucha z Ministerstwa Gospodarki i Pracy.

Szczegółowe plany usuwania azbestu mają być opracowywane na szczeblu gminnym, a działania - finansowane między innymi dzięki funduszom Unii Europejskiej.

Najwięcej azbestu wydobywano i przerabiano w latach 60. Gdy okazało się że wywołuje raka, zaczęto go wycofywać (w Polsce używania azbestu zakazano dopiero w roku 1997). Od roku 2005 nie będzie go można stosować w całej Unii Europejskiej.

Do Polski sprowadzono stosunkowo niewiele azbestu (2 miliony ton w latach 1945-97). Dużo azbestu jest nadal na wsiach, gdzie dachy kryte strzechą czy gontem kiedyś masowo zastępowano eternitowymi. Ocenia się, że obecnie w Polsce jest około 15,5 miliona ton wyrobów i odpadów zawierających azbest. Większość stanowią właśnie materiały budowlane.

Azbest, nietypowy minerał mający postać cienkich włókien, to najcieńsze włókno naturalne. Jest niezwykle mocny i odporny. Dobrze izoluje, nie ulega działaniu chemikaliów ani ognia. Niestety, ma też istotną wadę. Pył azbestowy jest szkodliwy dla zdrowia, powodując pylicę płuc, zwaną azbestozą, która może doprowadzić do raka płuc. Im krótsze włókna, tym bardziej są one szkodliwe. Dlatego bardziej niż górnicy wydobywający azbest narażeni są na zachorowania np. pracownicy zatrudnieni przy jego przerobie. Choroba może się rozwinąć nawet po kilkudziesięciu latach od chwili kontaktu z azbestem.

Na mokro
Zawierające azbest elementy trzeba usuwać ostrożnie, by nie ulegały uszkodzeniu i nie rozsiewały niebezpiecznych włókien. Powinny być demontowane na mokro, przez pracowników w maskach ochronnych, zamykane w szczelnych pojemnikach (np. foliowych mocnych workach) i wywożone na składowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto