Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel do rządu o magazynowanie odpadów odorowych w zamkniętych halach przyjęty jednogłośnie przez radnych Rybnika!

Redakcja
Podczas wczorajszej (24 lipca) Sesji Rady Miasta Rybnika rybniccy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę - apel zainicjowany przez radnych PiS - skierowany do rządu o wprowadzenie zmian w polskim prawie nakazujących magazynowanie odpadów powodujących uciążliwości odorowe wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.

Na początku lipca (11 lipca) pisaliśmy o tym, że mieszkańcy Kłokocina i Boguszowic narzekają na smród ze składowisk odpadów (kompostowni Best-Eko w Kłokocinie oraz z wysypiska śmieci w Boguszowicach) dlatego radni PiS z Rybnika chcieli wystąpić do rządu z apelem o wprowadzenie zmian w polskim prawie nakazujących magazynowanie odpadów powodujących uciążliwości odorowe wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.

Podczas wczorajszej (24 lipca) Sesji Rady Miasta Rybnika rybniccy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę - ów apel skierowany do Rady Ministrów i Ministra Środowiska.

- Mieszkańcy wschodnich dzielnic Rybnika bardzo mocno odczuwają smród i odór, regularnie unoszący się w powietrzu. Kłokocin, Gotartowice, Boguszowice i to dzielnice miasta w których coraz częściej mieszkańcy tracą chęć zamieszkiwania. Nie możemy jako radni na to pozwolić. Dlatego zaproponowaliśmy apel - mówi Łukasz Dwornik, radny PiS z Rybnika.

Przyjęcie uchwały - apelu o magazynowanie odpadów w zamkniętych halach poprzedzone było akcją zbierania podpisów mieszkańców.
Podpisało się wielu mieszkańców.

- Pod apelem podpisało się 1740 mieszkańców. Cieszę się, że ta sprawa jednoczy mieszkańców i radnych. Mam nadzieję, że nasz apel będzie skuteczny, czego skutkiem będzie ograniczenie odoru - dodaje Karol Szymura, radny PiS.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

- Nie było burzliwej dyskusji. Wcześniej udało się zebrać ponad 1700 podpisów. Zbierała rada dzielnicy Kłokocin, poszczególni mieszkańcy, którzy się w to zaangażowali, radna Mirela Szutka, Tadeusz Pałka, Karol Szymura i ja - mówi Joanna Brzózka, radna Rybnika.

Dodaje, że ilość złożonych podpisów pokazuje, że mieszkańcom bardzo na tym zależy by w końcu w ich dzielnicach przestało śmierdzieć.

To była inicjatywa dla mieszkańców. Cały czas słyszało się, że to jest strasznie uciążliwe - dodaje.

Czy apel coś pomoże? Prace nad nowymi uregulowaniami, by odpady były magazynowane w zamkniętych pomieszczeniach trwają od dłuższego czasu?

- W to wierzę. Wiemy, że pracę nad tym, by taką uchwałę wprowadzić trwają i nie ukrywam że właśnie dlatego podjęliśmy apel, by to przyspieszyć. Mieszkańcom nie zależy na tym, by to weszło za pięć, sześć, czy osiem lat, a jak najwcześniej. Wierzę w to, że będzie to miało wpływ by przyspieszyć cały proces - dodaje Brzózka.

Apel Rady Miasta Rybnika do Rady Ministrów

Apelujemy o jak najszybsze wprowadzenie proponowanych przez Ministra Ochrony Środowiska zmian w polskim prawie, zawartych m.in. w projekcie Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 01.02.2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, nakazujących magazynowanie odpadów powodujących uciążliwości odorowe wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.
Wprowadzenie przepisów nakazujących magazynowanie odpadów powodujących uciążliwości odorowe wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych wyposażonych w systemy wentylacyjne oraz urządzenia wentylacyjne ograniczające przedostawanie się pyłów do powietrza, a także ograniczające uciążliwości zapachowe jak również inne systemy pozwalające na maksymalne zhermetyzowanie procesu magazynowania odpadów w naszej ocenie w znacznej mierze wpłynie na polepszenie warunków bytu mieszkańców w rejonach, w których prowadzona jest taka działalność.
Na terenie miasta Rybnika istnieje kompostownia oraz składowisko odpadów, co w rażący sposób wpływa na jakość życia mieszkańców. Nie sposób wyobrazić sobie każdy poranek, dzień i wieczór z towarzyszącym odorem z pobliskich kompostowni. Trudno też w spokoju przebywać na swoim podwórku, trudno także przewietrzyć wnętrza domów i mieszkań. Niejednokrotnie na sesjach Rady Miasta Rybnika podejmowany był temat fetoru z rybnickiego wysypiska i oczyszczalni oraz przekazywano zgłaszane przez rybniczan skargi. Kierowane były również zapytania i prośby o poprawę sytuacji do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, przeprowadzano konsultacje, informowano również o zaistniałym problemie Ministerstwo Ochrony Środowiska odnośnie panującego w Rybniku i okolicach odoru, jednak w udzielonej odpowiedzi stwierdzono, że Ministerstwo jest w trakcie prac nad ustawą. Reasumując powyższe monity nie przyniosły konkretnych rozwiązań i poprawy jakże trudnej dla okolicznych mieszkańców sytuacji.
Proponujemy podjąć powyższe działania mające na celu poprawienie jakości codziennego życia mieszkańców będących w podobnych sytuacjach poprzez wprowadzenie odpowiednich przepisów i regulacji odnośnie składowania kompostowni i składowisk odpadów wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.
Radni Miasta Rybnika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto