Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

48 Rybnickie Dni Literatury już za tydzień! Będzie Teatr Witkacego i Świetliki WIDEO

Aleksander Król
Widowiska artystyczne i literackie, koncerty, wystawy, spektakle i spotkania autorskie – tak zapowiada się program tegorocznych Rybnickich Dni Literatury, które odbędą się między 11 a 23 października.

Zakorzenione w kulturalnym krajobrazie miasta Rybnickie Dni Literatury organizowane są po raz 48:

– Niewiele jest w historii miasta wydarzeń, które mają aż tak długą tradycję. Rybnickie Dni Literatury miały swoje „wzloty i upadki”. Od trzech edycji staramy się, aby to spotkanie wokół literatury poszukiwało nowych możliwości, nowej oprawy i myślę, że się to udaje. Dwie ważne nagrody wręczane w ramach wydarzenia, cykl spotkań z autorami wpisującymi się w nurt popularny, otwarcie na awangardę, zaangażowanie w przedsięwzięcie rybnickich twórców – to mały renesans wydarzenia, które do 50 edycji wypracuje swoją nową formułę – wyjaśnia prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dni Literatury rozwijają się, a kluczowym momentem w ich ewolucji był rok ubiegły. Wtedy powołana została Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz, która znalazła swoje miejsce w polskim świecie literackim, stając się siłą napędową Rybnickich Dni Literatury. Laureata II edycji poznamy podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia. W program tegorocznych RDL wpisują się także inne ciekawe inicjatywy – literackie, sceniczne, muzyczne czy wizualne.

– Przez dziesięć dni będziemy spotykać się z tym, co w kulturze najnowsze. Program Rybnickich Dni Literatury staramy się wiązać z jakimś tematem. Rok 2017 został ogłoszony rokiem awangardy, więc w ramach wydarzenia będziemy awangardową sztukę pokazywać. Zaprosiliśmy m.in. Teatr im. Witkacego z Zakopanego, głównego przedstawiciela ruchów awangardowych w teatrze w Polsce. W programie nie mogło też zabraknąć czołowego rybnickiego twórcy awangardowego, Mariana Lecha Bednarka – wskazuje Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Awangardowe widowisko literacko-artystyczne oficjalnie zainauguruje też 48 Rybnickie Dni Literatury:

– Wydarzeniem pt. „NieDoSłownie” chcemy zapoczątkować inny sposób odkrywania słowa. Będzie to zabawa słowem, formą, przestrzenią. Poprzez krótkie scenki pokażemy widzom różne obszary awangardy, dotkniemy różnych twórców: Witkacego, Różewicza, Mrożka, pokażemy jak można w inny sposób postrzegać Krasickiego. Na scenie odkryją to zespoły teatralne, dzieci i osoby znane z życia publicznego, które współtworzą nasze miasto – podkreśla Izabela Karwot, reżyserka spektaklu i dyrektor Domu Kultury w Rybniku – Boguszowicach.

Rybnickie Dni Literatury to tradycyjnie także spotkania autorskie.

– W Rybniku gościć będą m.in.: ubiegłoroczna laureatka nagrody literackiej „Juliusz” Małgorzata Czyńska, znany i ceniony reportażysta oraz fotoreporter Filip Springer, śląski pisarz Alojzy Lysko, pisarka i laureatka Nagrody Literackiej Nike Dorota Masłowska, literaturoznawca, tłumacz, pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. Zaproszeni zostali także autorzy nominowani do tegorocznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” – wyjaśnia Stanisława Adamek, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.

Rybnickie Dni Literatury to także okazja do łączenia sztuki słowa z innymi dziedzinami artystycznymi. Doskonałym przykładem będzie tutaj koncert zespołu Świetliki na czele z Marcinem Świetlickim, znakomitym twórcą, laureatem wielu nagród literackich, wpisującym się w nurt awangardowy. Dniom Literatury będą też towarzyszyć wystawy, m.in. Ryszarda Kalamarza, – artysty malarza, uznanego portrecisty, związanego z Rybnikiem od lat 80. XX wieku, który został też laureatem wręczanej podczas Rybnickich Dni Literatury Honorowej Złotej Lampki Górniczej – nagrody dla związanych z regionem osób szczególne zasłużonych w dziedzinie kultury.

– W programie Rybnickich Dni Literatury cieszy mnie jego różnorodność, to, że jest przygotowany dla szerokiego grona odbiorców, że oferta – na bardzo wysokim poziomie – uwzględnia inicjatywy literackie, muzyczne, plastyczne, pokazując, że w Rybniku ważne są wszystkie dziedziny sztuki – podsumowuje Marcin Stach, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rewitalizacji

Warto dodać, że tegorocznym Rybnickim Dniom Literatury towarzyszy magazyn festiwalowy, będący swego rodzaju symbolicznym powrotem do wydawanej niegdyś i towarzyszącej wydarzeniu gazety „Chodzą Słuchy”. Zapraszamy do zapoznania się z wydawnictwem, w którym znaleźć można m.in. pełny program wydarzenia waz z komentarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto