Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

126 książek w III edycji Nagrody Literackiej Juliusz. Najlepszą poznamy podczas Rybnickich Dni Literatury

ALEK, UM
Nagroda Literacka Juliusz: 126 książek zgłoszono do III edycji
Nagroda Literacka Juliusz: 126 książek zgłoszono do III edycji UM
126 książek zgłoszono do tegorocznej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Najlepszą publikację 2017 roku poznamy tradycyjnie w październiku podczas Rybnickich Dni Literatury.

126 książek w III edycji Nagrody Literackiej Juliusz. Najlepszą poznamy podczas Rybnickich Dni Literatury

Książki napływały do Rybnika z różnych stron Polski, m.in. z Łodzi, Krakowa czy Wrocławia. Zgłoszeń dokonywały głównie wydawnictwa, ale propozycje nadsyłali również sami autorzy, biblioteki czy stowarzyszenia. Wśród książek ubiegających się o rybnicką nagrodę znajdziemy zarówno prozę, jak i poezję, pozycje reprezentuje różne gatunki literackie i podejmujące szeroką tematykę – w tym z obszaru historii, kultury czy nauki. Nie zabrakło też pozycji biograficznych, podróżniczych i adresowanych dzieciom. Co ważne, ranga przedsięwzięcia przyciągnęła poczytnych autorów i nazwiska znane w literackim świecie – wśród nich Marta Fox, Joanna Bator, Dorota Masłowska.

Ze zgłoszonymi książkami zapoznaje się teraz kapituła konkursu (którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju), by spośród 126 wybrać najpierw 20 pozycji, a potem 5 nominacji do nagrody.

Laureatem corocznej Nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz nagroda pieniężna w wysokości 40 tys. zł. Zwycięską książkę, wybraną przez kapitułę spośród nominacji, poznamy podczas październikowych Rybnickich Dni Literatury.

Dotychczasowe dwie edycje przedsięwzięcia pozwoliły na wyłonienie dwóch zwycięskich książek: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.) i „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.).

Dzięki ustanowieniu Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” Rybnik stał się forum dyskusji o literaturze współczesnej. Nagroda opatrzona imieniem patrona – Juliusza Rogera – człowieka wszechstronnego, lekarza, etnologa, etnografa, a jednocześnie ornitologa, entomologa, językoznawcy i społecznika – to także ważny element przywracania miastu pamięci o tej wyjątkowej postaci i jej spuściźnie.

Chcąc zaprezentować jak najszerszemu gronu książki zgłoszone do nagrody, Miasto będzie organizowało wydarzenia pozwalające na zapoznanie się z wybranymi tytułami. I tak na przykład w ramach planowanego pod koniec maja Festiwalu Nauki odbędzie się spotkanie ze współautorami książki „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” – Marią Mazurek i Marcinem Wierzchowskim. Pozycja, obrazowo i przystępnie opisująca procesy zachodzące w mózgu, doskonale wpisuje się w tematykę festiwalu i kontekst miejsca – teren Dawnego Szpitala Miejskiego nr 1, miejsca stworzonego przez Juliusza Rogera, na długie lata zapomnianego, a dziś powoli przywracanego rybniczanom.

Warto też dodać, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku otrzymała po dwa egzemplarze wszystkich tytułów zgłoszonych do nagrody – już niedługo będzie można się z nimi zapoznać w bibliotece głównej oraz w filii nr 8 przy ul. Reymonta. Zapraszamy do lektury!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto