Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: wczoraj, w środę 25 września, minęła pierwsza rocznica śmierci Adama Fudalego, prezydenta miasta w latach 1998-2014

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Rybnik: wczoraj, w środę 25 września, minęła pierwsza rocznica śmierci Adama Fudalego
Rybnik: wczoraj, w środę 25 września, minęła pierwsza rocznica śmierci Adama Fudalego arc. DZ
Rybnik: wczoraj, w środę 25 września, minęła pierwsza rocznica śmierci Adama Fudalego, prezydenta miasta w latach 1998-2014

Wczoraj minęła pierwsza rocznica śmierci Adama Fudalego, prezydenta Rybnika w latach 1998-2014

Rybniczanie do dziś ciepło wypowiadają się o śp. prezydencie, który zmarł po ciężkiej chorobie 25 września 2018 roku. Urodzony w Raciborzu w 1951 roku. Ukończył Technikum Mechaniczne w Rybniku, a później rozpoczął pracę zawodową. W wieku 19 lat podczas pracy na kolei uległ wypadkowi i stracił obie nogi. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu jednak nigdy w sprawnym zarządzaniu, najpierw własną firmą, potem całym miastem.

Z samorządem związany był od 1990 roku, kiedy to został radnym Rybnika.
W wyborach w 1998 roku pokonał w walce o stanowisko prezydenta Józefa Makosza i od tego momentu rozpoczęły się jego 16-letnie rządy.
Był prezydentem w latach 1998-2014, a od grudnia 2014 do października 2016 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika.

Nie bał się śmiałych inwestycji, za jego kadencji Rybnik zmienił się nie do poznania. Powstał w Rybniku Zespół Szkół Wyższych przy ul. Rudzkiej, otwarto nowej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej, uruchomiono Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w dzielnicy Orzepowice i wybudowano kanalizację sanitarną.

Zmodernizowano stadion miejski i lekkoatletyczny, halę widowiskowo-sportową w Rybniku-Boguszowicach
, czy kąpielisko „Ruda”. Do użytku oddano krytą pływalnię w Boguszowicach, park tematyczny na Kampusie. Za jego kadencji pojawił się deptak na ulicach Sobieskiego I Powstańców, zmieniając oblicze tej części miasta – od Rynku, po Bazylikę.

Zapoczątkował w mieście koncerty wielkich gwiazd, dzięki czemu o Rybniku mówiła cała Polska. Nic dziwnego, na scenie na stadionie przy ulicy Gliwickiej pojawiali się: Bryan Adams, Guns n’Roses, Rod Stewart, 30 Seconds to Mars. W 2010 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Adama Fudalego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Nagród i wyróżnień, jakie otrzymał, nie sposób wyliczyć. W jednym z ostatnich wywiadów dla Dziennika Zachodniego przypominał, że nie udałoby się zmienić Rybnika, bez oddanych pracowników w urzędzie.

- Przyszedłem do urzędu jako człowiek, który miał bardzo negatywne zdanie o administracji, ale po 3 miesiącach mój punkt widzenia się diametralnie zmienił. Widziałem, że to są ludzie bardzo oddani, że tam jest główna siła, jeśli chodzi o rozwój miasta. Ja nie wymieniłem ani jednego urzędnika – mówił w Adam Fudali, wspominając swoją drogę w samorządzie.


Zmarł 25 września 2018 roku po ciężkiej chorobie, w wieku 67 lat.
W otoczeniu najbliższych i przyjaciół.
- Widząc, że jest coraz gorzej, postanowiliśmy się z nim pożegnać, razem z Ewą Ryszką i Marią Polanecką-Nabagło. Jeszcze uścisnął mi rękę. Pożegnaliśmy się godnie, jak przystało na wieloletniego działacza, zasłużonego prezydenta. Nie cierpiał, odszedł godnie, będąc pod troskliwą opieką rodziny – mówił nam Andrzej Wojaczek, radny Rybnika z ramienia Bloku Samorządowego Rybnik, stowarzyszenia Adama Fudalego. przyjaciel śp. prezydenta. Adam Fudali spoczął na cmentarzu komunalnym przy ulicy Rudzkiej. Żegnały go tłumy rybniczan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto