Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Ponad 2200 odwiedzających kopalnię Ignacy w trzy tygodnie. Teraz Hoyma odwiedzą byli pracownicy

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Kopalnia Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu
Kopalnia Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu Daniel Wojaczek
Od trzech tygodni pełną parą działa nowa wystawa znajdująca się na terenie zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, której najważniejszym elementem jest uruchomiona po dwóch dekadach postoju, zabytkowa maszyna wyciągowa szybu Kościuszko. Do tej pory, w trakcie trzech weekendów to niezwykłe miejsce które po latach popadania w ruinę, odnowiono, zmodernizowano i udostępniono turystom, odwiedziło kilka tysięcy osób.

- W ciągu 3 tygodni od otwarcia wystawę stałą „Wiek Pary” zwiedziło 2293 osoby. SOWĘ - małe centrum nauki, w tym samym czasie odwiedziło 1392 osoby.n W przypadku wystawy stałej w ciągu 3 tygodni wyrobiliśmy 15 procent rocznego planu - mówi Marek Golasz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.

To może cieszyć biorąc pod uwagę fakt, iż w stworzenie nowej wystawy na terenie kopalni władowano miliony. Sporo serca i pracy włożyli w ten projekt także dawni pracownicy kopalni Ignacy, którzy blisko rok pracowali nad uruchomieniem ponad stuletniej maszyny wyciągowej dawnego szybu.

Teraz specjalnie dla nich - czyli byłych pracowników kopalni, zaplanowano specjalną atrakcję. Po oficjalnym otwarciu kompleksu Zabytkowa Kopalnia Ignacy postanowiła zaprosić na specjalne zwiedzanie wszystkich byłych pracowników dawnego zakładu wydobywczego.

- Bez względu na to, czy ktoś pracował jeszcze w czasach niezależności kopalni, jak i później po wejściu w skład KWK Rydułtowy jako Ruch II czy Ruch Ignacy, w sobotę, 25 czerwca będzie miał możliwość zwiedzenia rybnickiego zabytku techniki bez opłat - deklaruje Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Byłym pracownikom kopalni, którzy tworzyli to miejsce przed nami, chcemy pokazać nową Hoymę, zrewitalizowaną i zaadaptowaną na potrzeby kultury, nauki i turystyki - dodaje.

Aby wziąć udział w dniu otwartym Kopalni należy zgłosić swój udział osobiście, telefonicznie lub dzwoniąc pod numer 32 432 74 99 albo pisząc na adres [email protected].

- Chcemy pokazać, jak bardzo zmieniła się nasza kopalnia od czasów jej zamknięcia. Jest wiele osób, które po wygaszeniu eksploatacji rozstały się z nią na dobre. Dziś, kiedy tu przyjeżdżają, doznają swoistego szoku - dodaje Adam Grzegorzek, pracownik Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Dzień otwarty odbędzie się w sobotę, 25 czerwca od 11.00 od 13.00. Oprócz zwiedzania całego kompleksu budynków na uczestników czekają jeszcze inne atrakcje. Tego dnia odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Ignacy, nasza kopalnia”, realizowanego dzięki dofinansowaniu Fundacji Orlen w ramach programu grantowego dla społeczności lokalnych „Moje miejsce na ziemi”. Zabytkowa Kopalnia Ignacy na jego wykonanie otrzymała 10 tys. zł.

Projekt polegał na zebraniu opowieści górniczych z okolic Niewiadomia. Wzięło w nim udział 13 najstarszych pracowników kopalni. Podzielili się swoim wspomnieniami z czasów, kiedy dawna Hoym gruba fedrowała pełną parą.

Przypominamy, że Zabytkową Kopalnię i nową wystawę „Wiek Pary” można zwiedzać nie tylko w tygodniu, ale i w weekendy. Na razie jednak tylko w piątki, soboty i niedziele uruchamiana jest parowa maszyna wyciągowa. W piątku maszyna działa co godzinę od 9 rano do 12. - To wejścia zaplanowane między innymi dla grup szkolnych, zorganizowanych. W soboty i niedziele maszynę przy pracy zobaczyć można od godziny 14 do 17.30, a pokazy uruchamiane są pomiędzy tymi godzinami co 30 minut.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto