Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto z okręgu rybnickiego wystartuje w wyborach do Senatu? Pakt senacki przedstawił swoich kandydatów

PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wybory 2023. W czwartek 17 sierpnia, liderzy ugrupowań opozycyjnych: Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń ogłosili na konferencji prasowej w Senacie porozumienie w sprawie tzw. paktu senackiego. Pakt zakłada, że ugrupowania te nie będą wystawiać przeciw sobie kandydatów w wyborach do Senatu, ale we wszystkich okręgach wystawią wspólnych kandydatów.

Opozycja ogłosiła pakt senacki. Kto wystartuje w wyborach?

Liderzy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy, podpisali w czwartek 17 sierpnia tzw. pakt senacki, który zakłada, że ugrupowania te nie będą wystawiać przeciw sobie kandydatów w wyborach do Senatu, zaś we wszystkich okręgach wystawią wspólnych kandydatów.

- Po bardzo ciężkiej, intensywnej i bardzo merytorycznej pracy ustaliliśmy wspólnych kandydatów i kandydatki w pakcie senackim, w tym nadzwyczajnie skutecznym projekcie demokratycznym w wyborach do Senatu - mówił lider PO Donald Tusk.

Zdaniem lidera Lewicy, opozycja jest gotowa do nadchodzących wyborów parlamentarnych.

- Jako Lewica - chcemy jasno zadeklarować, że będziemy domagali się jeszcze więcej takich spotkań, jeszcze więcej współpracy. Bo nie wyobrażamy sobie, że opozycja po pierwsze w tych wyborach nie będzie ze sobą współpracowała, a po wygranych wyborach nie utworzymy wspólnie rządu - zaznaczył polityk Lewicy mając przekonanie, że nadchodzące wybory przyniosą spore zmiany w rządzie.

Deklarację zawarcia w najbliższych wyborach parlamentarnych tzw. paktu senackiego, przedstawiciele: KO, Polski 2050, Nowej Lewicy, PSL oraz Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" podpisali już pod koniec lutego. Zgodnie z paktem, kandydaci będą wywodzili się ze wszystkich ugrupowań w proporcji proporcjonalnej do sondażowego poparcia dla każdego z nich oraz przy uwzględnieniu największych szans w określonym okręgu.

Kto w ramach paktu senackiego wystartuje z województwa śląskiego?

Wśród kandydatów Platformy Obywatelskiej do Senatu z województwa śląskiego znaleźli się: Zygmunt Frankiewicz - były prezydent Gliwic, Halina Bieda z Zabrza, Henryk Siedlaczek z Jastrzębia-Zdroju, Gabriela Morawska-Stanecka z Rudy Śląskiej, Beata Małecka-Libera z Dąbrowy Górniczej, Joanna Sekuła z Sosnowca oraz Agnieszka Gorgoń-Komor z Bielska-Białej. PSL wystawi z kolei kandydata z Myszkowa, którym będzie Krzysztof Smela.

Polska 2050 wystawi wiceprezydenta Rybnika Piotra Masłowskiego, który będzie kandydował z okręgu nr 73. W okręgu 75, Ruch Samorządowy "TAK! Dla Polski" wystawi kandydata i prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę. Z kolei Lewica wystawi kandydatów w okręgach 69, 79 i 80. Z Częstochowy wystartuje Wojciech Konieczny, z Cieszyna Konrad Gołota, zaś z Katowic Maciej Kopiec.

15 października 2023 roku – na ten dzień Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zarządził wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia ma odbyć się również referendum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto