Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grają orkiestry, mażoretki tańczą. W Rybniku rozpoczął się Festiwal Orkiestr Dętych. Dziś wieczorem koncerty na rynku!

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych Złota Lira odbywa się w Rybniku od wielu lat. Uroczystej paradzie ulicami miasta przyglądają się zawsze tłumy mieszkańców.
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych Złota Lira odbywa się w Rybniku od wielu lat. Uroczystej paradzie ulicami miasta przyglądają się zawsze tłumy mieszkańców. Barbara Kubica-Kasperzec
Uroczystym przemarszem ulicami miasta rozpoczęła się tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Lira w Rybniku. Tegoroczna edycja jest nieco inna niż dotychczasowe, bo ze względu na oszczędności nie ma części konkursowej festiwalu.

Ta impreza cieszy się co roku wielką popularnością. W piątkowe popołudnie ulicami Rybnika przeszła parada muzyków oraz barwnych mażoretek. To znak, że w mieście rozpoczyna się Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Sama parada oraz późniejsze występy na rynku przyciągają tłumy gapiów.

Festiwal rozpoczął się wspomnianą paradą ulicami: Powstańców Śląskich, Jana III Sobieskiego, Św. Jana i Kościelną na rybnicki rynek. Tam o godz. 15.30 odbyła się inauguracja festiwalu. Muzycy zagrali wspólnie hymn Zjednoczonej Europy oraz rybnicki i festiwalowy hejnał. W tym roku mieszkańcy podziwiali między innymi zaprzyjaźnioną orkiestrę z Ukrainy, Rogoźnicy, orkiestrę policji śląskiej oraz reprezentację kopalni Chwałowice i Marcel.

Po symbolicznym otwarciu „Złotej Liry” przez prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę, zaproszone orkiestry prezentować się będą przed rynkowymi widzami. Tuż po godzinie 20.00 wystąpi Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”, a później, około godz. 21.00, pierwszy dzień festiwalu zwieńczy koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W muzyczną podróż do krainy wyjątkowych dźwięków, ciekawych muzycznych aranżacji i brzmień z rożnych gatunków i stylów festiwalowe orkiestry zabiorą słuchaczy także w sobotę, 17 czerwca. Prezentacje artystyczne zespołów na rynku zaplanowano od godziny 16.00 do 21.

– Konieczne w każdej praktycznie sferze funkcjonowania miasta oszczędności dotknęły także Złotą Lirę... Jednak, choć tegoroczny festiwal nie będzie mieć formuły konkursowej, a w wydarzeniu weźmie udział jedynie – biorąc pod uwagę skalę poprzednich edycji – 8 zaprzyjaźnionych orkiestr i 7 grup mażoretkowych, zapraszam na koncerty, będzie energetycznie, głośno i kolorowo. Podkreślenia wymaga na pewno udział młodego i dynamicznego zespołu z Ukrainy – orkiestry ze Lwowa – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Warto zaznaczać, że orkiestrowy akcent pojawi się też w sobotę, 17 czerwca, o godzinie 20.00 w bazylice św. Antoniego. Odbędzie się tam uroczysty koncert „Symfonia miejska. Antoni – światło zagubionych. Rybniccy artyści swojemu miastu”. W wydarzeniu, które będzie stanowić hołd dla patrona miasta, św. Antoniego, udział weźmie m.in. Miejska Orkiestra Dęta Rybnik.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto