Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawa inwestycja w Rybniku: W dawnej hali mięsnej powstaje pracownia renowacji mebli. Ponad stuletni budynek będzie wyglądał efektownie

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
W budynku przy 3-go Maja powstaje pracownia renowacji mebli
W budynku przy 3-go Maja powstaje pracownia renowacji mebli UM Rybnik/ W. Troszka
Przed laty budynek użytkowały wodociągi, potem nasze mamy i babcie kupowały tam karkówkę i golonka, bo funkcjonowała tam hala mięsna. A jeszcze kilka lat temu działał tam klub muzyczny. Mowa o ponad stuletnim budynku przy ulicy 3-go Maja w Rybniku. Gmach odzyskuje właśnie dawny blask. Wkrótce powstanie tutaj pracownia renowacji mebli.

Ciekawa inwestycja w Rybniku: W dawnej hali mięsnej powstaje pracownia renowacji mebli

Budynek wodociągów, czy też dawnej hali mięsnej przejął od miasta jeden z rybnickich przedsiębiorców. To z pewnością jeden z bardziej charakterystycznych budynków miejskich. Zlokalizowany w ścisłym centrum ceglany obiekt, w ostatnich latach nie był użytkowany, a jego stan techniczny pogarszał się.

– Bardzo zależało mi na tym, żeby wprowadzić w to miejsce życie. Wyjątkowy jest sam budynek, jak i otoczenie, w którym funkcjonuje, wszak w sąsiedztwie mamy strefę Juliusza, którą poprzez pace rewitalizacyjne od kilku lat przywracamy mieszkańcom. Poszukiwaliśmy rozwiązania, które z jednej strony pozwoliłoby budynek wyremontować, a z drugiej nadać mu ciekawą funkcję. Tak zrodził się pomysł współpracy z jednym z rybnickich przedsiębiorców, który miał pomysł na to, jak wykorzystać zabytkową przestrzeń dawnej stacji pomp miejskich wodociągów – mówi Prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Norbert Gamoń, właściciel firmy Polcab N. Gamoń Spółka Jawna, zaproponował, by w tym miejscu urządzić galerię antyków z pracownią renowacji mebli. – Na ten pomysł wpadł Olek Krupa, znany aktor, z którym się dobrze znam. Jego kolega jest stolarzem zajmującym się renowacją mebli. W związku z tym, że ja jestem też rzemieślnikiem – tapicerem, pomysł na to, by w zabytkowych wnętrzach odnawiać stare meble bardzo mi się spodobał. Zaproponowałem współpracę miastu i po dopełnieniu wielu formalności podpisałem umowę najmu z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku – opowiada Norbert Gamoń.

Zgodę na zawarcie takiej umowy na 10 lat, w trybie bezprzetargowym, wyraziła uchwałą Rada Miasta Rybnika na sesji 20 stycznia br. - Rada Miasta wyraziła zgodę na najem lokalu do kapitalnego remontu. Istotne było to, że przyszły najemca zobowiązał się w złożonym wniosku do przeprowadzenia renowacji obiektu. Była to szansa na odnowienie budynku i poprawę wizerunku ważnej części Miasta – informuje Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

Zgodnie z zapowiedziami, przedsiębiorca, w zamian za preferencyjną cenę najmu, budynek gruntownie odrestaurował i zmodernizował, zapewniając mu funkcjonalność. Remont, kosztowny i wymagający, był procesem skomplikowanym, w trakcie którego nie zabrakło niespodzianek.

– Trzeba było zająć się m.in. spękanymi murami, wywieźć tony gruzu, wymienić ozdobną dachówkę, odrestaurować wyjątkowe okna z metalowymi futrynami i drzwi z witrażowymi wstawkami – wyjaśnia Norbert Gamoń.

Efekt prowadzonych prac robi wrażenie. Aktualnie trwają odbiory końcowe, planowana działalność powinna ruszyć w grudniu. Wtedy też każdy będzie mógł nacieszyć oczy nie tylko wyjątkową przestrzenią, ale i planowaną ekspozycją – wszak stare, ale zadbane meble to nie lada gratka dla miłośników przeszłości

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto