Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum przesiadkowe w Tarnowskich Górach - jak przebiegają prace? Częścią inwestycji jest budowa ścieżek rowerowych.

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
- Wczoraj na miejscu położono wczoraj drugą, ścieralną warstwę asfaltu, malowano linie oraz przejścia dla pieszych w okolicach dworca autobusowego – poinformowało miasto 21 lipca.
- Wczoraj na miejscu położono wczoraj drugą, ścieralną warstwę asfaltu, malowano linie oraz przejścia dla pieszych w okolicach dworca autobusowego – poinformowało miasto 21 lipca. Urząd Miejski w Tarnowskich Górach
Centrum przesiadkowe w Tarnowskich Górach nabiera kształtów, postęp prac jest coraz bardziej widoczny. - Położono już warstwy asfaltu, namalowano linie oraz przejścia dla pieszych w okolicach dworca autobusowego – informuje Ewa Kulisz, rzeczniczka tarnogórskiego Urzędu Miejskiego. Częścią inwestycji jest budowa dróg rowerowych. Inwestycja powinna zostać ukończona w październiku bieżącego roku.

Centrum przesiadkowe w Tarnowskich Górach - jak przebiegają prace

Centrum przesiadkowe w Tarnowskich Górach ulokowane jest między dworcem kolejowym a wiaduktem wzdłuż ul. Nakielskiej. Inwestycja obejmuje budowę ok. 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych, które będą działać w systemie „park&ride”. Powstają tu również stanowiska „kiss&ride”, na których będzie dozwolony postój do 1 minuty. Schematy inwestycji można znaleźć w naszej galerii.

- W ramach inwestycji powstanie tam także zatoka autobusowa, jezdnie manewrowe, 6 miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania – informuje Ewa Kulisz, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Władze miasta dodają, że budowlańcy przeniosą się wkrótce na parking przed dworcem PKP. W ramach inwestycji powstanie tu zielony skwer. Obecnie na terenie powstającego obiektu prowadzone są ostatnie prace.

- Wczoraj na miejscu położono wczoraj drugą, ścieralną warstwę asfaltu, malowano linie oraz przejścia dla pieszych w okolicach dworca autobusowego – poinformowało miasto 21 lipca.

Częścią inwestycji w Tarnowskich Górach jest budowa ścieżek rowerowych

Na terenie powstającego centrum przesiadkowego pojawi się również 100 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych. Ponadto powstaje tu 11,5 km dróg dla rowerów oraz tunel pieszo-rowerowy o łącznej długości ok. 146 m. W ramach zadania „Rozbudowa centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry” powstanie 28,2 km nowej infrastruktury rowerowej.

- Projekt obejmie swoim zasięgiem następujące ulice: Częstochowską, Opatowicką, Sielankę, Janasa, Jana Pawła II, Wyszyńskiego, Litewską, Pyskowicką, wzdłuż torowiska kolejki wąskotorowej na odcinku od ulicy Parkowej do ulicy Cegielnianej, Nakielską, Częstochowską wraz z łącznikiem rowerowym łączącym ulicę Mościckiego z Łączną, Sienkiewicza, 9-Maja, Piłsudskiego, Bytomską, Legionów, Gliwicką, Bałtycką, rejon obwodnicy DK11 na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z ul. Bałtycką, rejon skrzyżowania ul. B. Śmiałego z ul. Młodości, Opolską – wylicza Urząd Miejski.

Dodatkowo centrum przesiadkowe zostanie skomunikowane z ulicą Oświęcimską. Rowerzyści już korzystają z wielu odcinków dróg rowerowych, które formalnie nie zostały jeszcze oddane do użytku.

- Warto pamiętać, że robią to na własną odpowiedzialność. Tak jest m.in. na trasie wzdłuż kolei wąskotorowej, która czeka tylko na formalną zgodę na otwarcie od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Bardzo podobnie sytuacja wygląda na ulicach: Jana Pawła II, Janasa i Opolskiej – ostrzega rzeczniczka.

Jak dodaje, na ulicy Bytomskiej wylano już asfalt. Trwają również intensywne prace na skrzyżowaniach ul. Bytomskiej z aleją Kwiatów oraz z ul. Słoneczników w Osadzie Jana. Z kolei na ulicy Nakielskiej powstaje wjazd z pasa jezdni na przyszłą drogę rowerową, która będzie prowadzić niemal do obwodnicy Tarnowskich Gór.

- Niedługo rozpoczną się intensywne prace na ulicy Wyszyńskiego i na odcinku łączącym centrum przesiadkowe z trasą wzdłuż kolei wąskotorowej. Inwestycja realizowana przez Urząd Miejski w Tarnowskich Górach połączy dzielnice z centrum miasta, sprawiając, że rower stanie się alternatywą dla samochodu – zapewnia Ewa Kulisz.

Całkowity koszt projektu „Rozbudowa centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry” wyniesie ponad 65 mln złotych. Na realizację zadania miasto pozyskało przeszło 55 mln zł unijnego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto