Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życie rybniczan na przestrzeni wieków. Ciekawa wystawa w muzeum [ZDJĘCIA]

Tomasz Biela
Od czasów powstania miasta Rybnik do współczesności. Tak w skrócie można opisać wystawę przygotowaną przez miejscowe muzeum. Pracownicy po raz kolejny przedstawiają świat mieszkańców miasta.

Życie rybniczan na przestrzeni wieków. Ciekawa wystawa w muzeum

Większość zaprezentowanych eksponatów i zdjęć, znajdujących się na wystawie pochodzi ze zbiorów Muzeum Rybnickiego. Część należy również do Archiwum Państwowego w Opolu oraz Leo Baeck Institute. Ostatnia część została przekazana przez osoby prywatne.

Dlaczego w ogóle zdecydowano się na jej stworzenie? – Postanowiliśmy przedstawić ludzi i obiekty, które były ważne dla rybniczan kiedyś i obecnie – mówi dr Ewa Kulik, autorka wystawy. Rzeczywiście przez kilkaset lat istnienia miasta wiele się pozmieniało. Rybnik rozwinął się na wielu różnych płaszczyznach. Aktualnie rybniczanie cieszyć się mogą z nowoczesnych budynków w centrum miasta. Jednak jeszcze w XVIII wieku na tych terenach głównym materiałem budulcowym było drewno, a budynki murowane zaczęły powstawać sto lat później. Dochodziło do częstych zmian właścicieli miasta. Odskocznią od codziennych spraw był sport. W XX wieku nastąpił rozwój rekreacji, a rybnickie zespoły sportowe cieszyły kibiców swoimi sukcesami. Dlatego wystawa „Rybnik – miasto z historią” jest świetną okazją do poznania codziennych spraw miastowych z różnych obszarów życia.

Muzeum nie ukazuje wszystkiego, co mogłoby przedstawić. Przytoczone zagadnienia mają skondensowaną formę. Wśród wielu wspaniałych eksponatów, na uwagę zasługuje, między innymi oryginalny, 48-letni motocykl żużlowy. Pochodzi z prywatnych zbiorów kolekcjonera, interesującego się czarnym sportem. Muzeum przedstawia także umundurowanie z okresu II wojny światowej. Zobaczyć można też zabytkowe słoje, w których trzymano związki chemiczne. Ograniczenia metrażowe sprawiają, że nie można przedstawić całego bogactwa wystawy.

Muzeum od trzech lat pracuje także nad monografią miasta. Wydana zostanie 8 grudnia 2017 roku. Dzięki niej możliwe będzie poznanie od A do Z historii Rybnika, który na przestrzeni lat zmieniał się diametralnie.

Tworzenie monografii to sposób na promowanie rzeczy powiązanych z Rybnikiem. Autorka wystawy podkreśla, że warto to robić. – Historia mniejszych i większych miast warta jest przedstawiania ludziom – powiedziała dr Kulik. Jej idę potwierdzają teksty, powstające na przestrzeni lat, które przedstawiały życie poszczególnych dzielnic. W przyszłości powstawać będą kolejne, aby jak najlepiej przedstawić ich bogatą historię.

Wystawa otwarta jest od 11 września, a wszyscy zainteresowani mogą ją zwiedzać do 12 grudnia. Bilet normalny kosztuje 6 złotych, ulgowy 4 złote. Dodatkowo w weekendy zwiedzanie będzie możliwe za darmo. Pracownicy zachęcają do zwiedzenia wystawy, która jak na razie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto