Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory, Rybnik i Kuźnia zaadoptowały rzekę Ruda

Szymon Kamczyk
Miasta Rybnik, Żory i Kuźnia Raciborska podpisały porozumienie na rzecz rzeki Ruda
Miasta Rybnik, Żory i Kuźnia Raciborska podpisały porozumienie na rzecz rzeki Ruda Szymon Kamczyk
Oszczędzanie wody, odpowiednia retencja oraz edukacja – takie cele przyświecają miastom Żory, Rybnik i Kuźnia Raciborska, które podpisały porozumienie z Klubem Gaja na rzecz ochrony rzeki Rudy. Warto podkreślić, że to pierwsze w Polsce zaadoptowanie rzeki od jej źródła do ujścia.

Żory, Rybnik i Kuźnia zaadoptowały rzekę Ruda

Jesteśmy w kłopotliwej sytuacji z zasobami wodnymi w Polsce. Te trudności będą się pogłębiały wraz ze zmianami klimatu, choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę. My jako obywatele nie możemy zbyt wiele zrobić, ale możemy wodę oszczędzać. To są drobne rzeczy, jednak od tego trzeba zacząć. Od wielu lat prowadzimy program „Zaadoptuj rzekę”. Jednym z jego elementów jest konkurs „Rzeka Roku”. Cieszę się, że moja propozycja podpisania porozumienia spodobała się samorządom, bo będzie to pierwsza taka rzeka w Polsce. Będziemy się tym chwalić w całym kraju – podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. W ramach akcji edukacyjnej w Rybniku szkoły zostaną zaopatrzone w pojemniki na oszczędzanie wody deszczowej, używanej np. do podlewania czy sprzątania. To może spowodować drobne oszczędności finansowe. Ponadto we wszystkich samorządach, skupionych wokół Rudy, organizowane będą akcje edukacyjne dla mieszkańców.

Dla Żor Ruda również ma ogromne znaczenie. Dlatego m.in. już w przyszłym roku może rozpocząć się budowa zbiornika na samym początku Rudy. Według planu zbiornik mógłby być wykorzystywany do zatrzymywania części wody w okresie suszy. – Rzeka Ruda zaczyna swój bieg w okolicach ul. Spółdzielczej i doliny, gdzie położone są ogródki działkowe. Podczas ostatnich nawalnych deszczy pojawiały się kłopoty z zalewaniem części ogródków. W strefie Osiny, jeszcze przed początkiem rzeki, ulokowało się sporo firm. Każda z tych firm, które się tam pojawiły, musi retencjonować wodę. Myślę, że to jest przyszłość, bo spuszczenie wody deszczowej do plastikowej rury jest tylko przeniesieniem problemu do sąsiada – wyjaśnia Bronisław Jacek Próchnicki, doradca prezydenta Żor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto