Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co nowego w szkole

Katarzyna Piotrowiak, Magdalena Kozioł
Sześciolatki w szkołach to największa tegoroczna rewolucja w oświacie.
Sześciolatki w szkołach to największa tegoroczna rewolucja w oświacie. Fot. Marcin Oliva Soto
Dziś początek roku szkolnego. Ale uczniowie, rodzice i nauczyciele muszą przygotować się na poważne zmiany. Od dzisiaj zmieniają się podręczniki, sześciolatki mogą założyć tornistry, a dyrektor szkoły wcale nie musi być nauczycielem. To już nie "ewolucja", jak mówiła w 2007 roku Krystyna Szumilas, obecna wiceminister edukacji, tylko rewolucja. Zobacz, co się zmieni w szkołach już od dziś.

Sześciolatki do szkół. Przez trzy lata rodzice mogą, ale nie muszą posyłać sześcioletnich dzieci do szkół. Później stanie się to obowiązkiem. W woj. śląskim do szkoły pójdzie zaledwie 1132 sześciolatków z 37 tys.

Dla każdego pięciolatka powinno być miejsce w przedszkolu. Od 2011 roku przedszkole ma być obowiązkowe. W woj. śląskim wychowaniem przedszkolnym objętych zostało 83 proc. dzieci.

Nowe i droższe podręczniki. Z powodu zmiany podstawy programowej rodzice muszą zapłacić co najmniej 10 proc. więcej za książki.

Wielki powrót matematyki na maturze. W maju 2010 każdy maturzysta będzie musiał zaliczyć ten przedmiot, żeby dostać świadectwo dojrzałości.

Kurs tańca zamiast fikołków na wuefie. MEN dopuszcza organizowanie dwóch obowiązkowych godzin z wychowania fizycznego wedle uznania uczniów. Mogą to być: lekcje tańca, judo, karate, wycieczki piesze, górskie, rowerowe. Ofertę dla uczniów przygotowuje szkoła.

Wychowanie seksualne. Tylko sprzeciw na piśmie zwolni ucznia z udziału w zajęciach. W przypadku ucznia niepełnoletniego pismo do dyrektora szkoły będzie musiał napisać rodzic, pełnoletni może napisać rezygnację samodzielnie.

Szkolne miejsca zabaw mają powstać w podstawówkach. MEN ma 40 mln zł do podziału, ale śląskie szkoły złożyły najmniej wniosków spośród wszystkich województw w kraju. Dostaną więc najmniej pieniędzy.

Warzywa, soki i owoce za darmo dla najmłodszych w klasach 1-3 szkoły podstawowej.
Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego

www.arr.gov.pl.

Termin upływa 11 września.

Dyrektor szkoły nie musi być nauczycielem. Może być ekonomistą, mieć obywatelstwo jednego z krajów UE.

Podwyżki dla nauczycieli. W tym roku 5 proc. Pod znakiem zapytania stoi wysokość zapowiadanych podwyżek w 2010 roku. Rząd proponuje podwyżki kosztem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Rozmowy trwają.

Nauczyciele będą sprawdzani pod kątem uzyskanych wyników przez uczniów. MEN wprowadza nowe metody oceny ich pracy. Wizytatorzy będą rozmawiać także z rodzicami.

Podczas dodatkowej godziny tygodniowo nauczyciele mają być do dyspozycji uczniów.
Szafki na podręczniki w szkołach powinny odciążyć tornistry. Niestety ministerstwo nie przewidziało pieniędzy na ten cel.

Papierowe dzienniki lekcyjne można zastąpić elektronicznymi. Śląskim szkołom pomysł się podoba. E-dzienniki eksperymentalnie wprowadzono w 0,3 proc. szkół w kraju, w naszym województwie testowała je niecała setka szkół, m.in. w Gimnazjum nr 3 w Rudzie Śląskiej. W rudzkim gimnazjum zainwestowano nawet w komputery, które ustawiono na biurkach nauczycieli.

Netbooki w śląskich szkołach. Po Szkole Podstawowej nr 33 w Katowicach kolejne netbooki, czyli elektroniczne podręczniki, trafią do Będzina, Przyłękowa w gminie Świnna, Bielska-Białej, Częstochowy, Czerwionki-Leszczyn i Bytomia. Województwo śląskie zarezerwowało na ten cel 150 tys. zł.

Edukacja dla bezpieczeństwa zamiast przysposobienia obronnego. Uczniowie będą się uczyć udzielania pierwszej pomocy.

Śląskie kuratorium oświaty rozpoczyna promocję szkół zawodowych w gimnazjach. Uczniowie obejrzą filmy przedstawiające poszczególne zawody, dostaną ulotki. W szkołach pojawią się również doradcy zawodowi.

Uczniowie z objawami grypopodobnymi będą pod specjalnym nadzorem. Nauczyciele będą musieli obserwować kichające dzieci i rozdawać im chusteczki higieniczne, a w razie potrzeby wzywać lekarza.

Nowa podstawa programowa wkracza do klas pierwszych szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Uczniowie nie będą, jak do tej pory, dwukrotnie uczyć się tego samego - najpierw w gimnazjum, potem w liceum. Np. historia w gimnazjum skończy się na pierwszej wojnie światowej, zaś kurs historii najnowszej będzie kontynuowany w szkole ponadgimnazjalnej.


686 tys. uczniów i przedszkolaków w woj. śląskim rozpocznie dziś rok szkolny


1132 sześciolatków z 37 tys. w woj. śląskim zasiądzie dziś w szkolnych ławach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zobacz, co nowego w szkole - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto