Prezydent Fudali musi teraz szukać oszczędności Prezydent Fudali musi teraz szukać oszczędności

Prezydent Fudali musi teraz szukać oszczędności (© fot. Agnieszka Materna)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rybnik nie może wyemitować obligacji komunalnych. Na emisję nie wyraziła zgody Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach. Władze miasta liczyły na pozyskanie 50 mln zł.

To mocno komplikuje sytuację finansową Rybnika. Zdobyte w ten sposób pieniądze miały pójść na spłatę gigantycznego deficytu miasta, który w tym roku ma wynieść 108 milionów złotych (przy 534 mln zł dochodów) oraz na zabezpieczenie wkładu własnego do inwestycji, do których część pieniędzy dokłada Unia Europejska.

Czy to oznacza, że największe miejskie inwestycje nie będą realizowane?

Prezydent Adam Fudali uspokaja mieszkańców.

- Żadne przedsięwzięcia nie są zagrożone. Poszukamy oszczędności gdzie się da, by tylko sfinalizować inwestycje - zapewnia Fudali.

Przypomnijmy, decyzja o emisji obligacji komunalnych na kwotę 50 milionów złotych zapadła w marcu. Dlaczego RIO nie pozwoliła miastu zwiększyć zadłużenia?

- Bo od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowa ustawa o finansach publicznych. W myśl tej ustawy z początkiem 2014 roku zmieni się wysokość wskaźnika zadłużenia miast i gmin. Sztywną do tej pory wysokość 60 procent dochodów zastąpi wskaźnik obliczany indywidualnie dla każdej gminy. Rybnik do końca 2013 roku nie przekroczy wskaźnika zadłużenia. Jednak, jeśli obligacje zostałyby wyemitowane, już w roku 2014 tak by się stało - wyjaśnia Paweł Drzazga z RIO w Katowicach.

Co więcej, w swojej opinii RIO zaleca władzom poważne zaciskanie pasa.

- Należy ograniczyć zadłużanie się miasta, między innymi poprzez ograniczenia wydatków bieżących lub zwiększenie dochodów - mówi Drzazga.

Stanem finansów miasta poważnie zaniepokojeni są radni opozycji.

- Dziwi mnie beztroska prezydenta. Na kwietniowej sesji Fudali pokazał nam prezentację, z której wynikało, że finanse miasta są w doskonałej kondycji. Teraz okazuje się, że jest fatalnie - mówi Piotr Kuczera, szef opozycyjnej Platformy Obywatelskiej i dodaje, że nie wierzy w zapewnienia prezydenta, iż ten nie będzie ciął inwestycji.

Wiadomości

Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Krystynka (gość)

czy wiesz kto jests jedynym polskim posłem , który zrezygnował z poselskiej emerytury ?
czy wiesz kto zebrał 140 tys podpisow sprzeciwiajacych sie narzuconej przez Unie Ewropejską dyrektywie nakazu likwidacji tzw. szmatexów?
czy wiesz że benzyna w Egipcie jest po 60gr za litr , a w Wenezueli po 20gr i kto żąda i obiecuje zlikwidowanie akcyzy na paliwo
ktorego koszt po odjeciu akcyzy bedzie wynosił 1.20zł z vat
czy wiesz kto dzieki twojej pomocy poparcia go w wyborze na Prezydenta -zbierze wymagane 100tys podpisow pod wnioskiem ,złoży ustawe projekt i zlikwiduje podatek CIT i PIT
czy wiesz kto chce ujednolicenia Vat na poziomie 7 , pozniej 3% -
dzieki czemu nastapi explozja przedsiebiorczosci i bum gospodarczy na niespotykana w Europie skale
czy widziałes kiedyś 65 miliardów dolarow i ile bedzie to będzie po podziale przez 38 milionow statystycznych obywateli polski
To tyle Tusk, Komorowski i Kaczyński podczas wizyty i spotkania z premierem Izraela w grudniu obiecali wypłacić rzadowi Izrraela i tamtejszym organizacja żydowskim za zbrodnie i kradzież mienia popełnione przez 3 rzesze -przez niemców
Temu sie zdecydowanie Janusz Korwin Mikke sprzeciwia- to grabież Polski , bandycki napad na polaków
sprzeciw sie zdalnie sterowanemu z Izraela, z niemiec z Rosji marionetkowemu rzadowi

poprzyj JKM-poprzyj faceta ktory działa

. (gość)

prawdziwy mąż stanu , a nie pierdzistołek - jak reszta
wpisz w google JKM , zobacz i posluchaj czyż nie tego potrzeba Polsce ?
http://www.youtube.com/watch?v=foAhCqD_q1c
http://www.niezalezna.pl/article/show/id/35417/articlePage/1


Nie daj sie ponizac , i to za za wlasne z podatków pieniądze
odsun bande czworga od koryta , zrób to za co ci bedza wdzięczne twoje dzieci i wnuki, a także następne pokolenia - zaglosuj na Janusza Korwina Mikke
jedynego Polskiego Patriote wśród kandydatów

OLA (gość)

http://korwin-mikke.pl/wideo/pokaz/stracony_glos_na_kaczynskiego_i_komorowskiego_/791
zobacz co mowi ten facet !
on ma jaja , nie jest jak reszta eunuchów- ja zaglosuje na JKM
popatrzcie na pierwsza dame-żone Korwina,
wspaniala kobietka!
, porownajcie z resztą niedoszłych pierwszych dam - cala reszta to jakies marsjanskie pokraki , wybiercie Bronka - tego od gnoju z Obornik , a caly swiat pierdolnie ze smiechu! jak Bronek kondonek za nasze podatki zabierze ja do peru

kk (gość)

Ginter dobrze napisales POkemonom, oni mysla ze Rybnik jest w innym panstwie a przeciez Tuskoland ZADLUZA PANSTWO NA POTEGE no ale Rybnik dla POKEMONOW zadluzony byc nie moze.

ginter (gość)

Jak tak czytam te Wasze komentarze, to nasuwa się tylko jedno - "psy szczekają, a karawana jedzie dalej". W Rybniku coś się dzieje i tylko ślepiec tego nie zauważa. Ciekawe co macie do powiedzenia, o ostatnich trzech latach rządów w Polsce - to jest dopiero propaganda sukcesu i zero wyników. Teledyski, PR i jedno wielkie życie na kredyt. Jakie to wielkie inwestycje zaproponował nam ten cudowny rząd. Mają już pełnię władzy, więc co ich jeszcze blokuje żeby wreszcie zaczął robić. Nawet prostego odcinka autostrady nie można wykonać, firma schodzi z budowy, ale skutki tego bałaganu spadają na mieszkańców i lokalne władze, przed przychodnią kilkusetmetrowa kolejka, zbędna papierkomania przy załatwianiu spraw powodziowych - to są rzeczywiste problemy, które zawdzięczamy rządowym fachowcom. A Dyzma się podnieca tym, kto z kim 15 lat temu szedł pod rękę. Martwicie się o stan finansów jednego miasta, Wy się lepiej martwcie tym jak zadłużony jest nasz kraj. Współczuję miastom, które na fotelach prezydentów czy burmistrzów posadzą fachowców tej klasy.

buchalter (gość)

Już raz Fudali, nie chcąc być gorszym od premiera, nakazał swoim urzędnikom poszukiwanie oszczędności w miejskim budżecie, teraz kolejny raz powtarza ten numer. Od początku swej prezydentury, co roku przedstawiając nowy budżet na sesji budżetowej RM Fudali określa budżet mianem "proinwestycyjny". Co roku przy zamknięciu bilansu Fudali mówi , że deficyt budżetowy został zmniejszony w stosunku do zakładanego i co roku jest to kosztem nie wykonanych inwestycji. Wobec powyższego mam pytanie: czy z nami leci pilot? Kto konstruuje budżety i jaka ideologia mu przyświeca? Albo ktoś świadomie kreuje politykę inwetycyjną albo ktoś kreuje Fudalego na dobrego gospodarza? Skoro mamy luzy w budżecie to po co chcemy wyemitować kolejne kosztowne obligacje? Jak bym nie czuł,że to głupota to pomyślałbym ,że to prowokacja lub sabotaż

rybniczanin (gość)

Tak to bywa, że ciemny lud i przed i po szkodzie głupi i każdą ciemnotę wciskaną przez Fudalego kupił. Jak można z podrzędnego subiekta zrobić prezydenta? Niech nam teraz odpowie pan ówczesny poseł Sobierajski, który był współautorem wolty w rybnickim Ratuszu prowadzący pod rękę Fudalego ze swojego biura poselskiego przez rynek na Urząd Prezydenta. Pamiętam do dziś ten jesienny ciemny wieczór.
Tak kończą sie zazwyczaj rządy AWS-u i PIS-u, kompletna klapa, która była przewidywana już co najmniej osiem lat temu przez ludzi,których Fudali i jego ekipa namiętnie gnoili. Specjalne podziękowania z tego miejsca należy skierować do pani Naczelnej Redaktorki p. Różańskiej z fudalowskiej tuby rozsławiającej talenty prezia. Wielkość takich ludzi jak Fudali prędzej czy później pęka jak bańka mydlana, zaś szkody wyrządzone są nie do odrobienia. Rybnik włączył wsteczny bieg już ładnych parę lat temu i jeszcze długo nie będzie w stanie go zmienić; rozwój naszego miasta to już niestety historia !!!!!

SR (gość)

Rybnik nie inwestuje, a przejada swój budżet! Panie Prezydencie, czas na emeryturę. Tylko współczuję pańskiemu następcy.