Pomnik dla rumuńskiej wsi ma być podobny do tego, który stoi przed rybnicką bazyliką Pomnik dla rumuńskiej wsi ma być podobny do tego, który stoi przed rybnicką bazyliką

Pomnik dla rumuńskiej wsi ma być podobny do tego, który stoi przed rybnicką bazyliką. (© fot. Agnieszka Materna.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gminy powiatu rybnickiego chcą zrzucić się na pomnik papieża Jana Pawła II, który stanie w rumuńskiej miejscowości Kaczyka, gdzie jest duże skupisko Polonii. Dar będzie kosztował 80 tysięcy złotych. Pomysł został "klepnięty" przez wójtów i burmistrzów, ale wątpliwości zgłaszają radni.

- Pomagamy naszym rodakom. W poprzednich latach woziliśmy im lodówki, pościel i obuwie. Teraz poproszono nas o pomoc w zbudowaniu pomnika Ojca Świętego - mówi Rafał Mrowiec, starosta rybnicki.

Przedstawicielom gminy Kaczyka, podczas jednej z wizyt w Polsce, spodobała się rzeźba Jana Pawła II stojąca przed bazyliką w Rybniku. Samorządowcy postanowili więc nie tylko zebrać pieniądze, ale też zamówić rzeźbę, a później dostarczyć ją do Rumunii.

- Mamy już projekt. Figura papieża będzie naturalnych rozmiarów i zostanie wykonana z brązu - mówi Mrowiec. - Pomysł został wstępnie zaakceptowany przez wszystkich wójtów i burmistrzów gmin powiatu - dodaje.

Wbrew tej deklaracji, niektórzy radni mają wątpliwości.

- Kaczyka to jedna z najuboższych gmin w Rumunii. Lepiej byłoby ufundować polskim dzieciom komputery, książki albo stypendia w naszym kraju. Rzeźba w niczym im nie pomoże. Jestem całym sercem za papieżem, ale wiem, że on sam bardziej pochwaliłby konkretną pomoc, niż stawianie pomników - mówi Marian Kotyrba, radny ze Świerklan.

- Nasza delegacja była w gminie Kaczyka w tym roku. Rumunia bardzo się zmieniła. Mieszkańcy nie potrzebują już naszych butów i książek. O wiele bardziej ucieszą się z pomnika. W jakiś sposób będzie to łączyło ich z Polską - przekonuje rybnicki starosta.

Stanisław Gembalczyk, wójt Świerklan, jest ostrożny w tej sprawie. - Nasza gmina wspólnie z pozostałymi może wziąć udział w akcji, ale to zależy od zgody radnych. Jeśli będą "na tak", zorganizujemy zbiórkę pieniędzy lub festyn, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomnik - mówi.

Radni mają trudny orzech do zgryzienia. Małgorzata Rduch, przewodnicząca Rady Gminy Świerlany, nie wie, czy zagłosuje za czy przeciw pomnikowi. - Dwa lata temu byłam w Rumunii. Wiem, jak wygląda wioska, w której żyją Polacy. To biedna gmina, mieszkańcy są bardzo ubodzy, ale też bardzo religijni. Trudno powiedzieć, co byłoby dla nich ważniejsze - mówi.

Wątpliwości mają także w Czerwionce-Leszczynach. Władze liczą tam każdy grosz. Na rzeźbę z brązu gmina miałaby dać, według wstępnych ustaleń, 20 tysięcy złotych. Adam Kapias, szef opozycyjnej Wspólnoty Samorządowej twierdzi, że gest jest dobry, ale niekoniecznie teraz. - Jestem katolikiem. Każda taka inicjatywa jest cenna. Jednak nasza gmina jest poważnie zadłużona. Obawiam się, że na budowanie pomnika za granicą w tej chwili nas nie stać - mówi Kapias.

Temat daru dla Kaczyki trafi na najbliższe sesje wszystkich gmin wchodzących w skład rybnickiego powiatu. Decyzja radnych powinna być znana w ciągu miesiąca.Mnóstwo polskich akcentów

W leżącej na terenie rumuńskiej Bukowiny Południowej miejscowości Kaczyka znajduje się kopalnia soli.

To właśnie z jej powodu do wsi ściągnięto na przełomie XVIII i XIX wieku doświadczonych polskich górników. Pierwsze 20 rodzin dotarło tu z Bochni w 1792 roku. Na wzór kopalni soli w Wieliczce Polacy wybudowali pod ziemią kaplicę i salę zabaw.

W miejscowości znajduje się też Dom Polski, przy którego budowie brała udział cała wieś i który jest centrum kulturalnym miejscowej Polonii. W miejscowym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się kopia ikony Matki Bożej z Częstochowy.

Po tym, jak papież Jan Paweł II podniósł kościół do rangi bazyliki, Kaczyka stała się największym w Rumunii Sanktuarium Maryjnym.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!