(© Fot. Arkadiusz Gola)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po piątkowej tragedii w Rudzie Śląskiej wrze. Po wybuchu metanu w kopalni Wujek-Śląsk nie żyje 13 górników, a 40 bardzo ciężko poparzonych walczy o życie w śląskich szpitalach. Tymczasem ich rodziny i związkowcy oskarżają nie tylko dyrekcję kopalni, ale także władze kraju o lekceważenie zdrowia i życia ludzi - dla zysku.

Kilka godzin po wypadku, podczas zamkniętego spotkania rodzin górników z premierem Donaldem Tuskiem, omal nie doszło do rękoczynów.

- Śląsk był i jest traktowany jak jakiś dodatek do Polski, jak obiegowa moneta, którą się wyciąga tylko wtedy, gdy coś można za nią utargować - mówi najbardziej znany w stolicy Ślązak, poseł Kazimierz Kutz.

Jak obliczyli specjaliści z Wyższego Urzędu Górniczego - w kopalniach węgla kamiennego każdego dnia wydarza się ponad siedem różnych wypadków. Takich danych nie chce się upowszechniać, a jeśli już - to szybko się zapomina.

O piątkowej tragedii przez najbliższe dwa dni pamiętać będzie cała Polska. To dlatego, że prezydent Lech Kaczyński ogłosił na dziś i jutro żałobę narodową. Dlaczego z tak dużym opóźnieniem? Prezydent tłumaczył wczoraj podczas kolorowych dożynek w Spale, że to z powodu natłoku imprez związanych z ostatnim weekendem lata.

W Rudzie Śląskiej jednak siedmiodniowa żałoba trwa już od piątku. W mieście odwołano wszystkie imprezy kulturalne i sportowe. Przez weekend otwarty był hol Urzędu Miejskiego z wystawioną księgą kondolencyjną. Wpisywali się nie tylko mieszkańcy Rudy.

Wczoraj za spokój zmarłych i szybki powrót do zdrowia rannych w kopalni modlono się w kościołach. Także dziś w parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach o godz. 18 rozpocznie się msza święta w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin. Przewodniczył jej będzie metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń.

Rodzinom górników, przebywających w szpitalach, Caritas Archidiecezji Katowickiej przekazał po 1500 zł. Po 3 tys. zł przeznaczono dla rodzin zmarłych. Władze Rudy Śląskiej zadecydowały o przyznaniu dodatkowo po 5 tys. zł rodzinom poszkodowanych w wypadku rudzian. Pod bramą kopalni Wujek-Śląsk cały czas gromadzą się ludzie, płoną znicze.ZGINĘLI W WYPADKU


Zdzisław Batorski

Janusz Cebula

Roman Czarniecki

Zbigniew Garbacz

Cezary Goszczycki

Dariusz Grzegorzek

Szymon Korzeniowski

Lucjan Manjura

Jacek Nowakowski

Anastazy Podlaszewski

Sebastian Smyk

Rafał Wcisło

Adam Wiśniowski


Czytaj także

  Komentarze (18)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  cojestgrane (gość)

  Agencje Good Music Productions i Fabryka Productions informują, że koncert żałobny zespołu Nouvelle Vague w Krakowie odbędzie się w ustalonym terminie, tj. w poniedziałek 21 września 2009 roku o godzinie 20.

  ryl (gość)

  poparzonych górników
  hospitalizowanych w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu lekarze określają go jako: "bardzo negatywny".

  ryj (gość)

  pełny milosci ,uklonow , usmiechow i poklepywania po plecach--- co za niezapomniane chwile

  hanys (gość)

  jak widzi to judaszowe współczucie wśród zarządu tuska i jego samego po co łun tu przyjechoł

  ORA (gość)

  będą udzielać bezpłatnych porad górnikom poszkodowanym w piątkowej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" oraz rodzinom ofiar - poinformowała Naczelna Rada Adwokacka.

  Wszystkie osoby zainteresowane tą pomocą powinny kontaktować się z biurem Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach przy ul. Gliwickiej 17, pod numerem telefonu (32) 259 82 50.

  ślązaczka (gość)

  najgorsze jest to ze cwaniaki z warszawki nigdy nie zrozumieja bólu po stracie czlowieka pracy,,,bo jakzeby mogli skoro zyja z NAS,,,jak sepyyy zywia sie nasza krwia.