Wywóz śmieci Rybnik: W poniedziałek wchodzi w życie tak zwana rewolucja śmieciowa. Co się zmieni? Odbiorem odpadów w całym Rybniku będą się zajmowały dwie rybnickie firmy: Eko i Transgór, która stworzyły konsorcjum i wygrały przetargi na wywóz śmieci z wszystkich czterech części miasta.

W najbliższy poniedziałek wchodzi w życie tak zwana "rewolucja śmieciowa". Jak zapewniają jednak urzędnicy, w naszym mieście kłopotów nie będzie.
- Nikt nie musi się obawiać, że śmieci całymi tygodniami będą mu zalegały w ogródku, bo nie będzie komu ich odebrać - uspokajają urzędnicy. - U nas przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się odbiorem odpadów, przebiegało raczej bez większych kłopotów. Mieliśmy wprawdzie odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, ale ta protest jednej z firm odrzuciła - mówi Lucyna Tyl, rzeczniczka urzędu miasta.

Wywóz śmieci Rybnik - przetargi wygrały dwie firmy
Przetarg na wywóz śmieci z posesji w Rybniku wygrało konsorcjum dwóch rybnickich firm: Eko i Transgór. Oba przedsiębiorstwa już wcześniej zajmowały się tym samym, choć do tej pory umowy na wywóz nieczystości podpisywały indywidualnie z mieszkańcami. Obie firmy, które połączyły siły wygrały wszystkie cztery przetargi na odbiór śmieci z czterech sektorów, na które podzielone zostało nasze miasto.
- Umowa z miastem na wywóz śmieci obowiązuje do końca 2015 roku. Łącznie umowa z konsorcjum na ten okres opiewa na kwotą blisko 24 milionów złotych - mówi Lucyna Tyl, rzeczniczka urzędu miasta.
Niestety, w naszym mieście inaczej niż u sąsiadów - po wyłonieniu firmy, która odbierać będzie odpady - nie doszło do zmiany stawek za wywóz śmieci. - U nas obowiązują dotychczasowe stawki, czyli za śmieci segregowane płacimy 10 złotych od osoby, natomiast za niesegregowane - 15 złotych - mówią urzędnicy.

Harmonogram wywozu śmieci z dzielnic już jest
Co więcej, w Rybniku jest już nawet gotowy harmonogram wywozu śmieci z poszczególnych dzielnic.
Wywóz odpadów zmieszanych (czyli tych, które nie podlegają segregacji) będzie odbywał się dwa razy w miesiącu. Opróżnione zostaną tylko pojemniki, które będą wystawione przed posesję lub, jeśli to niemożliwe, bezpośrednio przy otwartej bramie, furtce, itp. Pojemniki należy wystawić do godziny 6 rano w dniu wywozu lub dnia poprzedniego. Zabrane zostaną tylko odpady znajdujące się w pojemnikach. Raz w miesiącu odbierane będą natomiast śmieci segregowane oraz odpady zielone. Te ostatnie odpady, które powstają na przykład w przydomowym ogródku, wywożone będą do listopada. W okresie zimowym nastąpi przerwa.
- Obowiązek segregowania śmieci ma każdy mieszkaniec. Nasi pracownicy będą widzieli dokładnie, co wypada z poszczególnych worków czy kontenerów do samochodu. Jeśli okaże się, że ktoś notorycznie nie segreguje odpadów, będą zwracali na to uwagę i w razie konieczności - reagowali - mówi Antoni Mainczyk, prezes spółki Transgór.
Właściciele nieruchomości worki mogą kupić w siedzibie firmy Eko, przy ul. Kościuszki oraz Transgóru przy ul. Jankowickiej, w cenie 60 groszy za sztukę - są to worki o pojemności co najmniej 80 litrów. Worki takie pojawią się również w sklepach - mówi Lucyna Tyl.
Jeśli natomiast chodzi o mieszkańców osiedli, nie będzie konieczności zakupu takich worków - w przypadku budownictwa wielorodzinnego śmieci trzeba będzie wyrzucać do oznakowanego kontenera.

Szczegółowe informacje na temat nowych zasad gospodarowania odpadami można uzyskać pod numerem telefonu 32 43 92 046 (telefon dostępny w godzinach pracy Urzędu Miasta Rybnika) lub po adresem: segreguj@um.rybnik.pl.

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Kłosek Rajmund (gość)

Proponuję miastu oraz firmie wywozowej przejście na jeden rodzaj worków na śmieci-biało czerwone- jak nic nasze miasto byłoby pięknie oflagowane na kościelno -państwowe swięto 15 sierpnia. A tak na poważnie -ktoś z miasta i z firmy wywozowej powinien przemyśleć dalsze piastowanie swojego stanowiska. Jak kolego lub koleżanko nie dajesz rady ,to znaczy się nie nadajesz. Proste? A nie tam pieprzyc o turbodoładowaniu!

rybnik (gość)

U nas mieli wywozić 9 lipca akubły wywiezili dopiero 12,a worki jak stały tak stoją-usługę wykonuje firma transgór-niesolidno firma.

Rajmund Kłosek (gość) (Rajmund Kłosek)

Pierwsza wywózka tej samej firmy na nowych zasadach. Wystawiłem dwa worki z plastikiem i rulon nie za duży tez plastikowy oraz jeden kubeł. I teraz niespodzianka-ci od segregacji zabrali worki a rulon zostawili a ci od kubłów zabrali ten rulon! Ciekawe, prawda?

Ewa (gość)

Od dwóch tygodni usiłuję zakupić worki na śmieci segregowane i oczywiście nie ma ani w Eko a ni w Transgórze ani w sklepach.Jak można żądać czegoś jeżeli sama "góra" nie może wywiązać się z zadania?!

mirek (gość)

1
skomentuj

Oceń artykuł


0 na tak, 0 na nie

|
|
|
|
|

dodaj artykuł

Wywóz śmieci Rybnik: Zobacz kiedy w twojej dzielnicy odbierane będą odpady- no i nie dowiedziałem się

mirek (gość)

to jest pic na woda niechodzi o śmieci ale o naszą kasę rodziny się rozrastają więc trzeba etatów a żeby te etaty opłacić no to trzeba do naszych kieszeni sięgnąć

Rajmund Kłosek (gość)

Nigdy nie może być dobrze. Jeszcze ustawa dobrze nie weszła w życie a już brak worków ,brak informacji ,która miała dotrzeć do każdego mieszkańca, w harmonogramie wywozu na ten rok już są 2 przerwy trzy tygodniowe a miało być co dwa tygodnie, zapewne z każdym dniem będzie ich coraz więcej. A co się tyczy wywiadu pana Kopera w radiu 90 i jego odpowiedzi na pytanie dlaczego worki nie są za darmo i jego odpowiedzi ,że zmiany w ustawie weszły za późno to tylko świadczy o jego beznadziejności lub w żywe oczy robi z mieszkańców idiotów. Pozdrawiam.