18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Orkiestra zagra w Rybniku już w niedzielę. Zobacz program oraz jak idą przygotowania

Barbara Kubica
Wielkimi krokami zbliża się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, w Rybniku będzie on bardzo huczny i głośny, bo to właśnie w naszym mieście odbędzie się największa impreza na Śląsku. Przygotowania do tego wydarzenia trwają od miesięcy. Robota wre także w rybnickim sztabie WOŚP, który odwiedziliśmy.

– Łącznie w Rybniku w tym dniu kwestować będzie 320 wolontariuszy. Oczywiście każdy z nich będzie miał przy sobie odpowiednie identyfikator i puszkę do której wrzucać będziemy datki – mówi Arkadiusz Klimaczak, szef rybnickiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas tegorocznego finału najmłodszy wolontariusz będzie miał zaledwie pół roku. – To mój synek, Bartosz, który ma nawet swój identyfikator – mówi z uśmiechem szef sztabu.
Jakich atrakcji możemy się spodziewać podczas niedzielnego finału? Będzie ich sporo. Przede wszystkim - zagrają wielkie gwiazdy - Myslowitz, Renata Przemyk, Justyna Steczkowska. Ale po kolei:

godz. 13 RYNEK - dzięki transmisji telewizyjnej – wysyłamy Jurkowi Owsiakowi gorące „SIE MA” Z Rybnika!
Na miejscu będą: Miejska Orkiestra Dęta, Niezwykle Wyyysokie Dobre Anioły, przedszkolaki, wolontariusze, Strażacy, Policja, Wojsko, Koło Oświeconych z UŚ w strojach z epoki XVIII wieku, goście ze „Świata Fantasy”, studenci, rajdowcy ze swoimi maszynami, konstruktorzy i ich samochody elektryczne, MotoMikołaje. Następnie barwnym, Orkiestrowym Korowodem, ruszamy na teren Kampusu, ul. Rudzka 14.
godz. 14 - 21.30 KAMPUS, Konferansjerzy – Kabaret Młodych Panów. Wystąpią: Kurczat, Popiół, Underground, Carrantuohill, Renata Przemyk, Myslowitz, Justyna Steczkowska.
O której godzinie na scenie pojawią się gwiazdy?

Strefa Dobrych Aniołów, Strefa Seniorów, Strefa Nauki - Budynek Uniwersytetu Śląskiego – godz. 14-19
godz. 14 - 14.35 Zabawy w „ciepło-zimno” (dr Aneta Szczygielska UŚD) Zima już przyszła, mamy nadzieję, że już za chwilę zrobi się biało i zimno… Co to właściwie znaczy „zimno”? Co jest dla nas zimne a co ciepłe czy gorące? Odpowiedzi na te pytania spróbujemy odnaleźć podczas wykładu. Zastanowimy się wspólnie jak chronić się przed zimnem. Udowodnimy wspólnie eksperymentując, że ciepło może być w różny sposób przekazywane od jednego ciała do drugiego. Spróbujemy spojrzeć na świat oczami węża i zobaczyć… ciepło.
godz. 14.50 - 15.25 „Materia w bardzo niskich temperaturach” ( dr Aneta Szczygielska UŚD)- Jaką temperaturę nazwiemy bardzo niską ? Czy -40C - najniższą zmierzoną w Polsce? Czy może -89,2C - najniższą temperaturę zmierzoną na Ziemi? Czy można osiągnąć jeszcze niższe temperatury? Jak zmienia się nasz świat w niskich temperaturach? Wykorzystując ciecze i ciała stałe o bardzo niskich temperaturach (jak niskich, dowiecie się podczas wykładu) przeprowadzimy spektakularne eksperymenty, które zilustrują zaskakujące przemiany i własności materii w niskich temperaturach. Dowiemy się, gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce we Wszechświecie. Odkryjemy także tajemnice hibernacji.
godz. 15.40 - 16.15 „Wielka wyprawa do starożytnej Galii” ( dr Aleksandra Chrupała UŚD) - Jeśli lubicie podróże w nieznane, zapraszam Was serdecznie na wycieczkę do dawnej Galii. Przeniesiemy się do roku 50 p.n.e i odwiedzimy Armorykę, gdzie leży rodzinna wioska Asteriksa. Poznamy imiona jego przyjaciół, zobaczymy jak żyli Galowie i co zawdzięczali tajemniczemu druidowi, przekonamy się także jak wyglądali starożytni Rzymianie.
godz. 16.20-16.50 „Dlaczego pogodni ludzie mają wielu przyjaciół?” wykład dotyczący mechanizmów lustrzanych u ludzi. Odpowiedzi na pytania: dlaczego łapiemy się za policzek kiedy widzimy w filmie, że kogoś boli ząb? Dlaczego ziewamy kiedy inni ziewają? "Mózg w stanie bezradności".
godz. 16.30 - 16.45 „Pani Twardowska”: przedstawienie w wykonaniu słuchaczy Uniwersytetu III Wieku z Jastrzębia Zdroju
godz. 17- 18 „Kawa” i „Panna na wydaniu”: dwie komedie autorstwa księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego w wykonaniu Koła Oświeconych UŚ w strojach z epoki XVIII wieku
godz. 18-19 koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu grupy wokalnej Zespołu Przygoda i Zespołu Remedium

Zajęcia poza aulą Uniwersytetu Śląskiego - sale wykładowe, hol:
godz. 14-18 Wystawa Aniołów - rysunki studentów UŚD
godz. 14-15 „Opowieści w skały zaklęte”: prezentacja dla dzieci przygotowana przez Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
godz. 15.15-16 „Chemia od kuchni” - doświadczenia chemiczne na wesoło dla młodszych i tych starszych – Instytut Chemii UŚ
godz. 14-18 – warsztat Fantasy – teatr wyobraźni – prowadzony przez Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Twórczych "GIT". Rozgrywki gier RPG, gier planszowych, karcianych oraz bitewnych na makietach. Pobudzanie wyobraźni oraz aktywizacja młodych ludzi poprzez kulturę RPG oraz LARPY ( odtwórstwo Fantasy). Animatorzy wystąpią w przeróżnych strojach ze świata fantasy.
godz. 14-17 Sprawdź swoje możliwości:
• Wyścigi samochodowo – rowerowe – wyścigi elektrycznych modeli samochodów na torze wyścigowym. Ścigają się dwa samochody zasilane energią elektryczną produkowaną przez zawodników pedałujących na rowerach.
• Rower - elektrownia - Czy dużo energii trzeba aby świeciła się żarówka? A ile trzeba żeby zaświecić dwa reflektory samochodowe i jeszcze uruchomić klakson? Łatwo przekonać się o tym wytwarzając ją osobiście na rowerze elektrowni.
• Zagraj w wielkie warcaby - chwila relaksu dla juniorów i seniorów – usiądźmy przy stoliku z dużymi warcabami.
• Jak "falują" nasze mózgi? pokaz EEG (elektroencefalogamu) na życzenie. Osoby badane kolejno robią sobie EEG, zapis jest rzucany na bieżąco na ekran. Zależnie od nastroju fale są różne, widać zmiany rytmu. ZADANIE: szukamy "mistrza EEG", kogoś kto będzie najlepiej potrafił generować fale o odpowiedniej amplitudzie (np. fale towarzyszące relaksowi). ( dr Marek Kaczmarzyk, dr Jacek Francikowski)
• Serce, płuca, siła. Badania parametrów wydolnościowych, pokaz EEG, spirometria, badania siły ścisku dłoni, badania ciśnienia płucnego itp. ZADANIE - Kto ma najsilniejszy uścisk dłoni? Szukamy najsilniejszej dłoni (dynamometr i wykresy długości utrzymywania siły ścisku) ( dr Marek Kaczmarzyk, dr Jacek Francikowski)

Warsztaty DLA MILUSIŃSKICH - godz. 15-16
• Układamy wielkie serce z przyniesionych zdjęć babć, dziadków i młodszego rodzeństwa.
• Rysujemy kartki dla babci i dziadka – dorysowujemy awers na kartkach z wydrukowanym rewersem okolicznościowym Uniwersytetu Śląskiego Dzieci i WOŚP. .
• Zbuduj i wystrzel własną rakietę – budujemy papierowe rakiety na sprężone powietrze i wyrzutnie z plastikowych rurek i butelek – na koniec sprawdzamy która rakieta poleci najdalej.
• Wyścigi na nartach indiańskich – konkurencja dwu lub trzyosobowych zespołów w chodzeniu synchronicznym
• Łowienie ryb na wędkę magnetyczną – konkurencja zręcznościowa dla dzieci i dorosłych
• Wiosłujemy przez Atlantyk - konkurencja zręcznościowa dzieci kontra dorośli w przelewaniu wody
godz. 15-17 „Czytanki Sowy Usi” – czytanie bajek dla dzieci (4-7 lat)
godz. 16.50 - 17 Wypuszczenie 100 kolorowych baloników z helem – dziedziniec kampusu

Strefa Dobrych Aniołów, Strefa Seniorów - Budynek Uniwersytetu Ekonomicznego, zajęcia na auli:
godz. 14 - przedstawienie działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku wierszem - Piotr Franke
godz. 14.05 - 14.10 - prezentacja wierszy o dzieciach i dla dzieci autorstwa członków UTW, również gwarą – Piotr Franke, Elżbieta Kostorz
godz. 14.10 – 14.35 - „Teatrzyk na pięterku 60 plus” – ballada „Pani Twardowska” wg teatru greckiego
godz. 14.35- 14.45 - poezja śpiewana + wiersze dla dzieci
godz. 14.45- 15 - występ dzieci z Przedszkola nr 9
godz. 15 – 15.30 – „Koty Trzy” – spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie
godz. 15.30 – 16 – czytanie bajki o rybnickim Rybku, animacje z Rybkiem
godz. 16-17 – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej. W programie – najpiękniejsze utwory muzyki kameralnej różnych epok. Słowo o muzyce i prowadzenie: Ksenia Więcek.
Wystąpią:
-duet skrzypcowy - Katarzyna Pokrzywa i Karolina Słomka
- trio klarnetowe - Maria Galwas, Martyna Skrzypiec, Paulina Fidaszewska
- gitara solo - Jonasz Szulik
- duet - Alicja Ptasiński - skrzypce i Wojciech Karnowka - gitara
- duet wiolonczelowy - Julia Skrobol, Marta Kuśka
- gitara solo - Paweł Król
- zespół akordeonowy
godz. 17-18 – przegląd Kabaretów Kół Gospodyń Wiejskich
Zajęcia poza Aulą – sale wykładowe, hol:
godz. 14-18 – wystawa rękodzieła artystycznego Kół Gospodyń Wiejskich
godz. 14-18 – artystyczne malowanie twarzy
14 – 14.30 oraz 15 – 15.30 – warsztaty muzyczne Kreatywka, dla dzieci w wieku 0-4 lat
godz. 14, 15 i 16 – warsztaty gry na bębnach
godz. 14-18 warsztaty plastyczne ( MDK i Przygoda)

Strefa Nauki
(parking przed Uniwersytetem Śląskim)

- Pokaz samochodów elektrycznych
- Pokaz elektrowni wiatrowych, słonecznych
- Laboratorium Fizyczne i Chemiczne
- Pokaz samochodów Rajdowych

Pokazy – teren imprezy na Kampusie
Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. - najnowocześniejszy sprzęt do ratownictwa nurkowego i wysokościowego oraz górniczego i zawałowego. Pokaz ewakuacji z budynku.
Wojsko Polskie, WKU w Rybniku - technika wojskowa, pojazdy, sprzęty
Wojewódzka i Miejska Komenda Policji - sprawdź czy Policja dogoni Twój pojazd, super pokaz akcesorium Policji. Prezentacja sprzętu Wydziału Ruchu Drogowego, możliwość sprawdzenia punktów karnych za datek do puszki, odwiedzi na maskotka Śląskiej Policji „SZNUPEK”
Stowarzyszenie Rybnicki Sztab Ratownictwa - pomiar cukru we krwi, pomiar ciśnienia, szkolenia z resuscytacji na fantomie, pokaz z ratownictwa
OSP Kamień – pokaz uwalniania ofiar w wypadkach samochodowych, wóz strażacki
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu – możliwość oddania krwi w podstawionym ambulansie.
Krav Maga – pokaz walki

Czytaj więcej o WOŚP w Rybniku. Scena na kampusie już prawie gotowa na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto