Pierwsza grupa małych powodzian z Bierunia niedawno wróciła z wypoczynku na Mazurach Pierwsza grupa małych powodzian z Bierunia niedawno wróciła z wypoczynku na Mazurach

Pierwsza grupa małych powodzian z Bierunia niedawno wróciła z wypoczynku na Mazurach. (© fot. Arkadiusz Ławrywianiec. )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wiadomo już, ile dzieci z naszego województwa ucierpiało podczas powodzi. Okazuje się, że około 700 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych ma zalane lub podtopione domy. Kilka dni temu, w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawiciele gmin i stowarzyszeń regionalnych dyskutowali, jak sprawnie, szybko i odpowiedzialnie wysłać najmłodszych powodzian na wakacje. Fundusz pokrywa wszystkie koszty wyjazdu tych dzieci.

- One co prawda przeżyły największy dramat, ale dzieci z zalanych terenów, których domy ocalały, też powinny wyjechać. Były przecież świadkami powodzi, a środowisko po ustąpieniu wody nie jest dla nich zdrowe. Dlatego również dopłacimy do ich wypoczynku. Zależy nam, żeby procedura finansowania tych wyjazdów była jak najprostsza - mówiła Gabriela Lenartowicz, prezes katowickiego WFOŚiGW.

Jeszcze w trakcie powodzi na dwutygodniowe zielone szkoły wyjechało z okolic Bierunia około 200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Odpoczywali na Mazurach, a fundusz zapewnił im również wyprawkę kolonijną, bo niektórzy uczniowie stracili w powodzi wszystkie swoje rzeczy.

- Fundusz może sfinansować w całości turnusy do 21 dni tym dzieciom, których rodziny zostały wpisane przez MOPS-y na listę poszkodowanych przez powódź. Jeśli nie znajdą się sponsorzy, którzy zapłacą za transport dzieciaków na wakacje, to Fundusz też może w tym pomóc. Dopłacamy do wydatków, które mogą umilić czas kolonistom, na przykład sfinansujemy bilety do muzeum - deklarowała Teresa Wolniaczek, kierownik zespołu profilaktyki zdrowotnej WFOŚiGW.

Okazuje się jednak, że dobroczyńców nie brakuje. Do Bierunia trafiło tyle ofert przyjęcia dzieci na wakacje, że część tych propozycji organizatorzy przekazali innym zalanym przez powódź gminom w kraju, na przykład Sandomierzowi.

Chełm Śląski pomyślał też o naprawdę małych dzieciach, które nie mogą same podróżować. Organizuje wyjazdy matek z dziećmi. Jeśli wśród powodzian są chętni na taki wyjazd, to należy szukać informacji w chełmskiej gminie.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!