Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rybniku stawiają nowe kościoły. Czy nas zachwycą?

Aleksander Król
Kościół na Wrębowej będzie stał bokiem do ul. Górnośląskiej
Kościół na Wrębowej będzie stał bokiem do ul. Górnośląskiej arch.
Gotowe są już wizualizacje kościoła, którego budowa ruszy w tym roku na osiedlu Wrębowa w rybnickich Niedobczycach. Jako pierwsi pokazujemy je rybniczanom. Świątynia będzie miała bardzo nowoczesny wygląd - półokrągły kształt i prawdopodobnie przeszklone ściany.

- Zastanawiamy się jeszcze, czy to dobry pomysł. Bo modlący się niekoniecznie muszą oglądać autobusy, które przyjeżdżają na przystanek - mówi ks. Dariusz Kreihs, budowniczy ośrodka duszpasterskiego na osiedlu Wrębowa.

- To wstępna wizja, prace nad ostatecznym projektem jeszcze trwają. Dlatego makietę przygotujemy dopiero wówczas, gdy projekt zostanie zatwierdzony przez komisję sztuki sakralnej - zaznacza ksiądz.

Duchowni przygotowali ponad 5 tysięcy kartek przedstawiających projekt nowego kościoła, które rozdają wiernym. - Chodzi o to, by ludzie od początku uczestniczyli w budowie nowej świątyni, by mogli wyrazić swą opinię na jej temat. Przecież budujemy kościół dla nich - mówi Kreihs.

Czy wizja kościoła podoba się mieszkańcom? - Mam w domu kartkę z obrazkiem naszej przyszłej świątyni. Projekt jest ciekawy. Zawsze miałem daleko do kościoła, dlatego cieszę się, że teraz będzie pod blokiem - mówi Marian Paskuda, mieszkaniec Wrębowej.

Innego zdania jest Ewa Rugor. - Kościół ma dziwny kształt grzybka. Nie wiem też, czy przeszklone szyby to dobry pomysł, bo w lecie słońce może razić w oczy. W ogóle budowa kolejnego kościoła jest dyskusyjna, bo dwa inne znajdują się niedaleko, a starsi ludzie są przyzwyczajeni do swoich ławek - mówi.

Nieprzypadkowo to na Wrębowej powstanie nowy kościół, mimo że do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach jest stąd nieco ponad kilometr drogi. Nie jest tajemnicą, że przez lata sąsiadujące osiedla za sobą nie przepadały, a dzieci z Niedobczyc chodzące na poranne msze roratnie musiała nawet eskortować policja. Teraz jest lepiej, ale nie każdy rybniczanin chętnie chodzi do Biertułtów. Nowa parafia ma liczyć 4 tys. wiernych.

Tymczasem nowa świątynia powstanie też na osiedlu Nowiny. Zostanie wydzielona z parafii św. Jadwigi Śląskiej.

Najważniejszy jest ołtarz

Rozmowa ze Stanisławem Niemczykiem, architektem kościołów, uhonorowanym przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice

Jakie cechy charakteryzują współczesną architekturę sakralną?

W przypadku architektury sakralnej nie ma mowy o modzie czy stylu. Świątynia musi być tak zaprojektowana, by stwarzać sprzyjające warunki dla wiernych i duchownych. Sposób budowania zawsze odpowiadał mentalności ludzi, a od 2 tysięcy lat wiele się zmieniło. Ale dla mnie współczesne kierunki architektoniczne w przypadku budownictwa sakralnego są elementem drugorzędnym. Świątynia jest dla ludzi, ale przede wszystkim jest domem Boga. Dlatego najważniejszy w niej jest ołtarz.

Ale dziś kościoły wyglądają inaczej niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni...

Mamy inne środki i potrzeby niż w czasach życia Chrystusa. Powstające współcześnie kościoły odpowiadają woli społeczności, dla której się je buduje. A to, czy podobają się ludziom z zewnątrz, jest mniej ważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto