Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rybniku Inwestują w solary

Barbara Kubica
Dzięki bateriom słonecznym ogrzewana będzie woda użytkowa i szkolny basen - mówi Marek Florczyk, dyrektor budowlanki.
Dzięki bateriom słonecznym ogrzewana będzie woda użytkowa i szkolny basen - mówi Marek Florczyk, dyrektor budowlanki. Fot. Agnieszka Materna
Na czterech budynkach miejskich montowane są baterie słoneczne, które znacznie ograniczą zużycie energii. Oszczędności mogą sięgnąć 30 procent

Rybnik, który kojarzy się do tej pory tylko z węglem i kopalniami, chce się stać zieloną stolicą Śląska. Na pierwszym budynku należącym do miasta - Zespole Szkół Budowlanych są właśnie montowane baterie słoneczne, dzięki którym ogrzewana będzie woda w szkolnym basenie. Węgiel, gaz i olej opałowy, nie będą już potrzebne. Dzięki solarom ogrzewana będzie nie tylko woda w niecce basenu, ale także ta płynąca w kranach.

To pierwsza z czterech gigantycznych inwestycji w solary, które pochłoną łącznie ponad 1,3 miliona złotych. - To jest fragment większego projektu, w ramach którego chcemy, by solary pojawiły się także na domach rybniczan. Pokazujemy, że są na takie cele pieniądze i można je zdobyć - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Na starym i zniszczonym budynku popularnej budowlanki prace już się rozpoczęły.

- Cały budynek zostanie ocieplony, a na dachu zostaną zainstalowane solary. Do tej pory tysiące litrów wody w basenie ogrzewane były przez gaz, a rocznie płaciliśmy za to około 60 tysięcy złotych. Liczymy, że część tej kwoty uda się zaoszczędzić - mówi Marek Florczyk, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku. Po zainstalowaniu solarów i podłączeniu całego systemu oszczędności mogą być rzeczywiście spore.

W pobliskim Radlinie, gdzie energia ze słońca ogrzewa miejski basen, rocznie zaoszczędzono w ten sposób 300 tysięcy złotych. - Szacujemy, że u nas mogą one sięgnąć nawet 30 procent - mówi Michał Śmigielski, wiceprezydent miasta.

W kolejnych dniach solary pojawią się także na dachu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Hotelu Olimpia, który należy do miasta. W listopadzie kolejne będą podgrzewały wodę w nowowybudowanym basenie krytym w Boguszowiacach. Prace remontowe na dwóch pierwszych obiektach mają się zakończyć na początku stycznia przyszłego roku. Dłużej, bo do końca maja, trzeba będzie poczekać na montaż solarów w boguszowickim basenie.

Cała inwestycja pochłonie ponad 1,3 miliona złotych. Niecałe 20 procent tej kwoty to wkład miasta, reszta pieniędzy to dotacja z Ekofunduszu i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Okazuje się, że gminy coraz częściej decydują się na inwestycje w produkcję tak zwanej zielonej energii, bo ta jest coraz tańsza, a pieniędzy na ten cel nie brakuje. Rocznie na inwestycje związane z poprawą czystości powietrza fundusz przeznacza około 160 milionów złotych.

- Najczęściej miasta i gminy decydują się na instalacje solarne na budynkach, gdzie zużywa się dużą i stałą ilość wody użytkowej, czyli na przykład na hotelach, domach pomocy społecznej, na krytych pływalniach. Jeden z ostatnich wniosków złożyło Bielsko i dotyczył on montaż solarów na stadionie sportowym - mówi Ewa Maniecka, kierownik zespołu ochrony atmosfery w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Włodarze Rybnika podkreślają, że to nie koniec rybnickich inwestycji w produkcję zielonej energii.

- Chcemy także uruchomić specjalny program dla rybniczan, dzięki któremu możliwe będzie otrzymanie dofinansowania na montaż baterii słonecznych w domach prywatnych - mówi prezydent Fudali.

Koszt montażu solarów, które ogrzewałyby tylko wodę użytkową w danym domu, wynosi około 12 tysięcy złotych. Drożej, bo około 20 tysięcy złotych, wydać muszą mieszkańcy, którzy chcieliby także wnętrze domu dogrzewać dzięki energii ze słońca. - Takie osoby mogłyby liczyć na dotaję pokrywającą nawet połowę kosztów całej inwestycji - podkreślają urzędnicy. Podobny program, w ramach którego urzędnicy dopłacają mieszkańcom do solarów, działa już w gminach Świerklany i Gaszowice.

Dzięki bateriom słonecznym ogrzewana jest też woda płynąca w kranach mieszkańców jednej z kamienic w centrum Wodzisławia Śląskiego oraz basen w Radlinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Rybniku Inwestują w solary - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto